Eva Kopač: tobula technokratė ar nekompetentinga politikė?
Arnas Šarkūnas
2014-09-22
Savaitės pradžioje po įnirtingų diskusijų Lenkijos premjero postas atiteko prieštaringai vertinamai parlamento pirmininkei, buvusiai sveikatos apsaugos ministrei Evai Kopač (57 m.). Nors netrūksta abejojančių jos kompetencija, moteris kritiką atremia sakydama, jog „geri namai tie, kuriuos prižiūri moteris“.
Skrupulinga vadovė ir tobula technokratė, bet be tikros politinės įtakos ir aiškios vizijos – taip politikos apžvalgininkų piešiama naujoji Lenkijos premjerė Eva Kopač. Kai kurie sociologai politikę nurašo kaip beviltiškai pareigas atlikusią sveikatos apsaugos ministrę.
Tobula technokratė
Skrupulinga vadovė ir tobula technokratė, bet be tikros politinės įtakos ir aiškios vizijos – taip politikos apžvalgininkų piešiama E.Kopač. Tiesa, ryžto moteriai netrūksta. Paklausta, ar susitvarkys su naujomis pareigomis, ministrė pirmininkė nesutriko: „Tai bus gera vyriausybė. Sunkiausias darbas – tuo įtikinti lenkus. Kad bus sunku, žinau, bet darbą atliksiu. Geri namai tie, kurie yra prižiūrimi moterų.“
Nors pagal Konstituciją politikė turi 14 dienų naujam Ministrų kabinetui sudaryti, naujoji vyriausybė turėtų būti prisaikdinta jau pirmadienį. Kokia bus tiksli E.Kopač siūlomo kabineto sudėtis, turėtų paaiškėti šiandien, ketvirtadienį, kai sąrašą su ministrų pavardėmis ji įteiks prezidentui Bronislavui Komarovskiui. Tiesa, dalis jų ir personalo – liks tie patys. Ministro pirmininko pavaduotojas Janušas Piechocinskis paklaustas, kaip jaučiasi žinodamas, jog jam vadovaus moteris, juokavo: „Mokykloje visos mano auklėtojos taip pat buvo moterys. Todėl nieko baisaus.“
Aštrios kritikos strėlės
Tik kas trečias lenkas mano, kad sprendimas pasirinkti E.Kopač premjere – teisingas. Sociologė prof. Jadvyga Staniškis politikę nurašo kaip beviltiškai pareigas atlikusią sveikatos apsaugos ministrę. Publicistas Stanislavas Janeckis ironizuoja, kad Eva Kopač taip ilgai slėpė kompetenciją, jog dabar nebeaišku, ar tokios išvis turi. Atrodo, kad prieš politikę nusistatė nemenka visuomenės dalis, tačiau ir pagrindo tam yra. 2007-2011 metais eidama sveikatos apsaugos ministrės pareigas politikė sukėlė ne vieną skandalą. 2009 metais ji atsisakė įsigyti visų Europos ir Šiaurės Amerikos vyriausybių supirktas brangias kiaulių gripo (A/H1N1) vakcinas. Tokį pasirinkimą politikė motyvavo mažyčiais veikliųjų medžiagų kiekiais. Dar daugiau – ji reikalavo farmacijos bendrovių prisiimti visą atsakomybę dėl šalutinio vakcinos poveikio. Tiesa, Lenkijoje paskelbus kiaulių gripo epidemiją, E.Kopač jau nebuvo taip kritiškai nusiteikusi.
Ypač religinga šalis į politikę nusitaikė ir tuomet, kai ji parėmė aborto atlikimą išžagintai 14-metei. Nėštumo nutraukimo priešininkai, remdamiesi Romos katalikų bažnyčios Kanonu, siūlė ją dėl to ekskomunikuoti (atskirti nuo Bažnyčios bendruomenės).
Tiesa, eidama sveikatos apsaugos ministrės pareigas, E.Kopač sulaukė ir palaikymo. Tai įvyko po to, kai 2010 metų balandį Smolenske, Rusijoje, sudužo lėktuvas, skraidinęs valstybės vadovą Lechą Kačinskį bei dešimtis aukšto rango valstybės pareigūnų. Tuomet E.Kopač nuvyko į tragedijos vietą asmeniškai prižiūrėti aukų identifikavimo proceso.
D.Tusko patikėtinė?
Nors be E.Kopač kandidatūros pasirinkimų į ministro pirmininko postą būta įvairių (pavyzdžiui, opozicijos paramą užsitarnavęs Kšyštofas Kviatkovskis), neseniai ES Tarybos vadovus tapęs ekspremjeras Donaldas Tuskas pasirinko iš artimesnio politikų rato. Manoma, kad toks sprendimas buvo priimtas norint ir toliau daryti įtaką Lenkijos politiniams įvykiams, mat E.Kopač ne kartą yra įrodžiusi lojalumą. Pavyzdžiui, ji asmeniškai prižiūrėjo prieš devynerius metus insultą patyrusią D.Tusko seserį, lydėdama ją po Lenkijos ligonines. Be to, moteris padėjo rūpintis ir sunkiai sergančia politiko motina. Šalies politikos analitikas Erykas Mistevičius teigia, kad jos „atsidavimas Donaldui Tuskui ir jo partijai yra nepajudinamas“. Tam knygoje pritaria ir politikas Janušas Palikotas. Pasak jo, E.Kopač visada stovėjo priekyje, kai iškildavo grėsmė partijos pozicijai. Politikės užsispyrimas siekti tikslo ir kovoti už įsitikinimus pastebėtas dar tada, kai kilusi iš darbo klasės šeimos (mama – siuvėja, tėvas – šaltkalvis), ji labai anksti pranešė norinti tapti medike. Liubline pradėjusi studijuoti medicinos mokslus, Eva pasirinko pediatriją ir tapo bendrosios praktikos gydytoja. E.Kopač medikės karjera truko daugiau nei 25 metus. Kaip specialistė ji buvo vertinama labai gerai.
„Ji pasižymi planuodama laiką ir vykdydama projektus, turi puikią regimąją atmintį. Ji - perfekcionistė, darbšti bitelė“, – sako politikos analitikas E.Mistevičius.
Tarp kitko
E.Kopač yra entuziastinga dienoraščio rašytoja. Kartą ji teigė, kad šis kada nors gali virsti knyga apie tai, ar verta tapti politike ir kokia viso to kaina.
Atsipūsti nuo sunkios politikės darbo naštos E.Kopač visuomet traukia į pajūrį su dukterimi ir anūku.
2008 metais ji išsiskyrė su Mareku Kopaču – buvusiu prokuroru, kuris turėjo bėdų dėl alkoholio vartojimo.
Komentuoti: