Eutanazijos įteisinimas: britai atmetė, prancūzai svarsto

Augustė Miškinytė
2015-08-06
Praėjusią savaitę Jungtinės Karalystės aukščiausiasis teismas po kelerius metus trukusių teisminių procesų, atmetė dviejų neįgalių vyrų Tony Nicklinsono ir Paulo Lambo apeliaciją, kurioje jie prašė pakeisti įstatymus, kad gydytojai galėtų atlikti jiems eutanaziją.
Eutanazijos įteisinimas: britai atmetė, prancūzai svarsto
Eutanazijos įteisinimo siekęs Tony Nicklinsonas nuo plaučių uždegimo mirė prieš trejus metus, bet jo kovą tęsia našlė Jane.

Prašymą atmetė
Iš devynių teisėjų penki teigė, kad pagalbos nusižudyti draudimas yra nesuderinamas su teise į privatų gyvenimą, o tai reikštų, kad britų politikai turėtų pataisyti įstatymą, kad jis atitiktų žmogaus teises pagal Europos Konvenciją.
Vienas minėtų vyrų, Paulas Lambas, yra paralyžiuotas po automobilio avarijos.

Kitas vyras, Tony Nicklinsonas, 2012 metais mirė nuo plaučių uždegimo, bet bylą perėmė jo našlė.
Liepos viduryje Europos Žmogaus Teisių Teismas, taip pat atmetė P.Lambo ir T.Nicklinsono našlės Jane pateiktą prašymą dėl eutanazijos atlikimo. Žmogaus teisių teismo sprendimu prašymas atmestas, kaip „nepagrįstas ir nepriimtinas, remiantis šalyje galiojančiais įstatymais“. T.Nicklinsono ir P.Lambo artimieji jaučiasi sugniuždyti, tačiau dėl jų pradėtos kovos, aktualios ir kitiems panašų likimą išgyvenantiems asmenims ne tik Didžiojoje Britanijoje, rankų nuleisti neketina. Kaip BBC teigia T.Nicklinsono artimieji, šis Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas yra tik ilgos kovos pradžia, nes toks aukščiausių instancijų problemos neigimas nepateikia ligoniams ir jų artimiesiems reikiamos išeities, o kaip tik skatina sprendimo ieškoti kitur, kur eutanazija yra legali.
 
Prancūzai svarsto legalizuoti
Prancūzijoje po beveik ketverius metus trukusio teisminio proceso dėl visų mestų kaltinimų padėjus iš gyvenimo išeiti septyniems vilties neturintiem pacientams išteisintas Po miesto priimamojo gydytojas Nicolas Bonnemaisonas.
Pagal Prancūzijos 2005 metų įstatymą yra leidžiama pasyvi eutanazija, kai žmogus sukelia mirtį nesuteikdamas gyvybei palaikyti būtino gydymo ar jį nutraukdamas.
Po šio teismo sprendimo šalyje ir vėl užvirė aršios diskusijos dėl aktyvios eutanazijos legalizavimo. Tuo labiau, kad ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande per rinkimų kampaniją 2012 metais žadėjo pasirūpinti jos legalizavimu.

Tiesa, praėjusių metų pabaigoje F.Hollande'o įsteigta komisija rekomendavo legalizuoti pagalbą nusižudant, kai gydytojas gali duoti pacientui visas būtinas mirtinas medžiagas savo gyvybei nutraukti, bet tą paskutinį veiksmą turi atlikti pacientas.
 
Skatina diskusijas
Tarp Europos šalių, kur eutanazija yra įteisinta, nuo 2002 m. galima paminėti Nyderlandus ir Belgiją, nuo 2009 m. – Liuksemburgą, taip pat – Šveicariją ir Vokietiją ir nuo 2010 m. – Švediją. Tarp kitų pasaulio valstybių nuo 1997 m. galima paminėti kai kurias iš Jungtinių Amerikos Valstijų – Oregoną, Vermontą, Vašingtoną, Montaną ir Naująją Meksiką, taip pat – Kolumbiją ar Japoniją. Tik keliose jų – Belgijoje, Nyderlanduose ir Liuksemburge – yra įteisinta aktyvi eutanazija, tuo tarpu likusiose – pasyvi ar asistuojamoji.
Oficialiais duomenimis, Nyderlanduose kasmet kitų padedami gyvenimą nutraukia 2 700 žmonių.
Pastaraisiais metais pastebima tendencija, jog vis daugiau šalių Europoje skatina aktyvias diskusijas šia tema, leidžiančias įvertinti esamą visuomenės nuomonę.

 
Lietuvoje 
Šiuo metu Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, eutanazija nėra įteisinta. Ši tema sulaukia gana įvairių komentarų visuomenėje – tiek kritikos dėl amoralumo, galimų asociacijų su savižudybe, tiek pritarimo dėl humaniškos teisės nutraukti nepakeliamas sunkiai sergančio asmens kančias. 2014 m. Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė pateikė svarstyti Eutanazijos įteisinimo projektą, kuris esant Seimo pritarimui, įsigaliotų nuo 2016 m. Jame terminalinės būklės pacientui siekiama suteikti teisę turėti aktyviosios eutanazijos galimybę – t. y., psichiatrų pripažinto sąmoningu nepagydomai sergančio asmens teisė nutraukti gyvybę, skiriant mirtiną medikamentų dozę. Tiesa, toks socialiai jautrus projektas taip pat susilaukė įvairių nuomonių iš valdančiųjų asmenų – pavyzdžiui, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė teigė nepritarianti tiesioginės eutanazijos įteisinimo idėjai, o dėl netiesioginės yra linkusi pasvarstyti ir siekianti skatinti tolesnes diskusijas šia tema. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica