JAV prezidento įsakymas didžiąsias šalies ligonines verčia stabdyti su lyties keitimu susijusį jaunuolių gydymą. Toks įsakymas sukėlė didelę protestų bangą. Į kovą dėl pacientų teisių stojo tiek medikai, tiek teisininkai, o šimtai šeimų baiminasi dėl vaikų ateities ir saugumo.
Besibaigiant sausiui JAV prezidentas Donaldas Trumpas sudavė smūgį translyčių asmenų sveikatos priežiūrai. Jis pasirašė vykdomąjį įsakymą, kuriuo grasinama nutraukti federalinį finansavimą ligoninėms, teikiančioms su lyties keitimu susijusį gydymą jaunesniems nei 19 metų pacientams, praneša „The Guardian“.
Netikėtas prezidento sprendimas
Besibaigiant sausiui D.Trumpas sudavė smūgį translyčių asmenų sveikatos priežiūrai. Jis pasirašė vykdomąjį įsakymą, kuriuo grasinama nutraukti federalinį finansavimą ligoninėms, teikiančioms su lyties keitimu susijusį gydymą jaunesniems nei 19 metų pacientams, praneša „The Guardian“.
Įsakyme skelbiama, kad JAV nefinansuos, nerems ir neskatins vaiko lyties keitimo. Dokumentas įpareigojo federalinius departamentus užtikrinti, kad ligoninės ir medicinos įstaigos, gaunančios federalines dotacijas, nebeteiktų brendimo blokatorių, hormonų terapijos ar chirurginių procedūrų translyčiam jaunimui.
Baltieji rūmai netrukus pasigyrė, kad norimas efektas pasiektas: didžiosios ligoninės viena po kitos pradėjo stabdyti gydymą.
„Šis įsakymas, pavadintas „Vaikų apsauga nuo cheminio ir chirurginio žalojimo“, yra dalis platesnės Trumpo administracijos politikos, nukreiptos prieš translyčius asmenis“, – komentuoja „The Washington Post“. Vos pradėjęs kadenciją, prezidentas pasirašė įsakymą oficialiai pripažinti tik vyriškąją ir moteriškąją lytis bei nurodė valstybinėms institucijoms dokumentuose žymėti tik biologinę asmens lytį. Taip pat buvo inicijuoti Pentagono politikos dėl translyčių karių pakeitimai, kurie gali vėl uždrausti jiems tarnauti kariuomenėje – šis klausimas jau sulaukė pasipriešinimo teismuose.
Ligoninės išgyvena dilemą
Vašingtono Nacionalinė vaikų ligoninė tapo viena pirmųjų įstaigų, sustabdžiusių naujų receptų išrašymą ir vaistų skyrimą translyčiams nepilnamečiams. Įstaigos vadovybė, pranešdama skaudžią žinią pacientams ir jų šeimoms, mėgino švelninti situaciją ir žadėjo tęsti psichikos sveikatos konsultacijas bei socialinę paramą.
Denverio sveikatos centras Kolorado valstijoje, sustabdęs lyties keitimo operacijas, viešai išreiškė nerimą dėl pacientų ateities. Pareiškime ligoninė išsakė „gilų susirūpinimą dėl jaunesnių nei 19 metų lyties įvairovės pacientų sveikatos ir saugumo“. Centro gydytojai perspėjo apie galimą depresijos, nerimo ir savižudybės rizikos augimą tarp paveikto jaunimo.
Ypač keblioje padėtyje atsidūrė Virdžinijos valstijos medicinos įstaigos. Generalinis prokuroras Jasonas Miyaresas pagrasino, kad bet kuri ligoninė, tęsianti gydymą, praras visas federalines dotacijas medicinos ir tyrimų srityse. „UVA Health“ ir „VCU Health“ sistemos, spaudžiamos šio ultimatumo, sustabdė arba smarkiai apribojo teikiamas paslaugas.
Nacionalinė vaikų ligoninė pranešė, kad, nepaisant sustabdyto gydymo, jų durys lieka atviros visiems. „Mes ir toliau priimsime pacientus konsultacijoms, teiksime psichikos sveikatos priežiūrą ir kitas sveikatos paslaugas“, – pabrėžė ligoninės atstovai.
Denverio sveikatos centro pareiškime akcentuojama finansinė dilema: „Šios programos sudaro reikšmingą mūsų finansavimo dalį. Vykdomasis įsakymas aiškiai nurodo, kad nesilaikant reikalavimų, mūsų dalyvavimas „Medicare“, „Medicaid“ ir kitose programose atsidurs pavojuje. Tokio finansavimo praradimas kritiškai pakenktų mūsų galimybėms teikti priežiūrą Denverio bendruomenei.“
Niujorkas stoja į kovą
Niujorko valstija pasirinko kitą kelią. Generalinė prokurorė Letitia James išsiuntė griežtą laišką valstijos sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriame nurodė, kad nutraukti gydymą reiškia pažeisti valstijos antidiskriminacinius įstatymus, nepriklausomai nuo federalinio finansavimo grėsmių.
Šis pasipriešinimas sulaukė plataus visuomenės palaikymo. Prie NYU Langone ligoninės susirinkę protestuotojai reikalavo tęsti gydymą, o Didžioji Niujorko ligoninių asociacija pradėjo aktyviai ieškoti teisinių spragų, kurios leistų išsaugoti pagalbą jauniesiems pacientams.
Didžiosios Niujorko ligoninių asociacijos atstovas Brianas Conway’us patvirtino, kad jie aktyviai ieško sprendimų: „Mes bendradarbiaujame su narėmis-ligoninėmis ir nagrinėjame kiekvieną įsakymo aspektą, siekdami nustatyti jo teisines ir klinikines implikacijas. Šis darbas tęsiasi.“
Prie NYU Langone ligoninės vykusiuose protestuose dalyvavo šimtai žmonių, nešini plakatais „Trans teisės yra žmogaus teisės“ ir reikalaujantys tęsti gydymą. Protestuotojai pabrėžė, kad gydymo nutraukimas gali turėti tragiškų pasekmių jauniems pacientams.
Šeimos sukrėstos
Netikėtas įstatymas sukėlė chaosą daugybėje šeimų. „Tai širdį draskantis sprendimas, – pasakojo vidurinės mokyklos moksleivės mama, kurios dukra gauna priežiūrą Nacionalinėje vaikų ligoninėje. – Ji tiesiog nori būti mergaite ir nesupranta, kodėl žmonės tokie pikti.“
„Šis gydymas tiesiogiai išgelbėjo mano vaiko gyvybę, kai jis galvojo apie savižudybę“, – teigė kita mama, kurios sūnus anksčiau gavo su lyties keitimu susijusį gydymą. Moteris „The Washington Post“ prisipažino niekada nepagalvojusi, „kad Vyriausybė pradės aktyviai naikinti jų gyvenimą“.
Daugelis šeimų apie gydymo sustabdymą sužinojo netikėtai – viena mama pasakojo apie tai sužinojusi, kai buvo atšauktas jos vaiko vaistų paskyrimo vizitas. Kita mama atskleidė, kad prieš rinkimus klinikos gydytojai užtikrino tėvus, jog dirba su ligoninėmis visoje šalyje ir darys viską, kad apsaugotų pacientus.
Šeimos dabar priverstos ieškoti alternatyvų – kai kurios svarsto persikėlimą į kitas valstijas, kitos kaupia vaistus, baimindamosi visiškai prarasti prieigą prie būtino gydymo.
Statistika prieš politiką
Tyrimai rodo, kad politiniai debatai apie „masinį jaunimo lyties keitimą“ prasilenkia su realybe. Remiantis nauju tyrimu, per pastaruosius penkerius metus mažiau nei vienas iš tūkstančio JAV paauglių, turinčių privatų sveikatos draudimą, gavo hormoninius ar brendimą stabdančius vaistus.
Ohajo vaikų ligoninių asociacijos duomenys tai patvirtina: iš 3,3 tūkst.pacientų, per dešimtmetį besikreipusių dėl lyties keitimo, tik trečdaliui buvo išrašyti hormonai. Net 65 proc. niekada negavo jokių vaistų.
Medicinos bendruomenė vienbalsiai tvirtina, kad šis gydymas kai kuriems pacientams yra būtinas. Gydytojai pabrėžia, kad vaistai suteikia jauniems žmonėms būtiną laiką įvertinti situaciją, prieš priimant tolesnius sprendimus. Šią poziciją palaiko visos pagrindinės JAV medicinos asociacijos.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: