Dorino Kirtoakės pergalę temdo feministės ir kaltinimai dėl ligoninių naikinimo

Gintarė Kaminskienė
2015-07-02
Už glaudesnius ryšius su Europos Sąjunga pasisakantis liberalas Dorinas Kirtoakė (37 m.) lengvai laimėjo antrajame rate per Moldovos sostinės rinkimus. Šie buvo laikomi barometru, parodysiančiu, ar Moldova tęs integraciją į Europos Sąjungą, ar pasuks suartėjimo su Rusija keliu. Tiesa, trečiai kadencijai perrinktas sostinės meras netikėtai buvo apkaltintas seksizmu ir jo pareikalauta atsiprašyti visų šalies moterų. Daug klausimų kelia ir Kišiniovo gydymo įstaigų padėtis.
Dorino Kirtoakės pergalę temdo feministės ir kaltinimai dėl ligoninių naikinimo
Trečiai kadencijai išrinktą Kišiniovo merą Doriną Kirtoakę oponentai kaltina tuo, kad jis jau ne vienerius metus Moldovos sostinėje leidžia piktnaudžiauti vykdant statybas valstybinėje žemėje ir griauna žmonėms svarbias gydymo įstaigas.

Tarp patikimųjų?
Suskaičiavus balsus Moldovos sostinėje Kišiniove, paaiškėjo, kad dabartinis jo administracijos vadovas Dorinas Kirtoakė surinko daugiau nei pusę – 53,54 procento – balsų per sekmadienį vykusius rinkimus. Jis nedideliu skirtumu įveikė prorusišką kandidatę, buvusią premjerę Zinaidą Grečiani. Už ją balsavo 46,46 proc. rinkėjų.
„Šie rinkimai buvo it šalies svarbiausių politinių partijų reitingų matavimas, prieš formuojant naują vyriausybę“, – teigė Tarptautinio rinkimų tyrimo centro direktorė Anastasija Stefanovič. Ji stebėjo birželio viduryje vykusius savivaldos rinkimus. Pasirodo, šie reikšmingi dar ir dėl to, kad kovo mėnesį atliktos apklausos duomenimis, vos 16 procentų šalies gyventojų pasitiki politinėmis partijos. O merais – net pusė. Pasitikėjimas merais rikiuojasi trečioje vietoje po pasitikėjimo Bažnyčia bei žiniasklaida.
Keturis milijonus gyventojų turinčioje šalyje antrasis rinkimų ratas vyko 458 miestuose. Maždaug 348 savivaldybių vadovai paaiškėjo po pirmojo balsavimo. Antrame rinkimų rate bendras rinkėjų aktyvumas buvo šiek tiek mažesnis negu per pirmąjį. Tačiau sostinėje rinkėjai buvo aktyvesni.

Tad tapęs meru Dorinas Kirtoakė žengė į patikimųjų ratą. „Jaučiuosi kaip naujai gimęs, – sakė 37-erių politikas. – Būti išrinktam trečiąkart... reiškia pasitikėjimą, džiaugsmą ir dėkingumą.“
D.Kirtoakės pergalė daugelio yra vertinama kaip palankus ženklas Moldovos proeuropietiškoms partijoms, turinčioms nedidelę persvarą parlamente ir bandančioms išsaugoti vienybę.
 
Įžeidė moteris
Tačiau laimėjimu D.Kirtoakei netenka ramiai džiaugtis. Grupė Moldovos feminisčių apkaltino naujai išrinktą sostinės merą seksizmu ir pareikalavo atsiprašyti konkurentės Z.Grečiani bei visų šalies moterų.
Pasak pareiškimą išplatinusios moterų teisų gynėjų grupės atstovės Viktorijos Apostol, dailiosios lyties atstoves žeidžia politiko pasisakymai, kad moterys yra nekompetentingos ir negali konkuruoti rinkimų kampanijose lygiomis teisėmis su vyrais.
Teiginius, dėl kurių kilo pasipiktinimas, D.Kirtoakė ištarė pirmadienį pergalės kalboje, kurioje pasveikino oponentę su tuo, kad ji „turėjo drąsos dalyvauti rinkimų kampanijoje“, ir socialistų partijos bei Kremliaus pajuoka. D.Kirtoakė kalbėjo, kad nereikėjo į merus kandidate kelti 59-erių metų, priešpensijinio amžiaus, moters. „Iš karto buvo aišku, kad tai yra problema. Suprantu, kai kandidate iškeliama moteris, kuri yra pilna profesinės ir asmeninės jėgos, kuri ateina konkuruoti. Taip, tokiu atveju mes esame „už“. Bet ne tada, kai asmuo yra priverstas būti renkamas“, - sakė trečiai kadencijai išrinktas Kišiniovo meras. „Galiausiai, - tęsė jis, - mes patariame Kremliui ir jo pasekėjams taip nebeklysti ir nesislėpti už tokių moterų sijonų.“
Pasak Viktorijos Apostol, grupė, kurią sudaro ne tik moterys, bet ir vyrai, tikisi, kad už diskriminacijos klausimus atsakinga institucija, pripažins mero diskriminacines pastabas Z.Grečiani atžvilgiu ir šis viešai atsiprašys visų Moldovos moterų. „Kritoakė gyrėsi, kad gerbia žmogaus teises, be to, jis taip pat pagal profesiją teisininkas, todėl turi atsakyti už tai, ką kalba“ - mano ji.
 

Tema, kurios niekuomet nekomentuoja
Kad ir kaip daugelis džiaugtųsi prorusiškos kandidatės pralaimėjimu prieš D.Kirtoakę, esama ir nuomonių, kad šio politiko europietiškumas – „fasadinis“. O per aštuonerius Kišiniovo valdymo metus ne tik gerų darbų padaryta.
Štai Z.Grečiani prieš pat rinkimus paleido kritikos strėlę, kad meras jau ne vienerius metus Moldovos sostinėje leidžia piktnaudžiauti vykdant statybas valstybinėje žemėje ir griauna žmonėms svarbias gydymo įstaigas.
Pasirodo, aplink ligonines Kišiniove valstybinėje žemėje kaip grybai po lietaus dygsta įvairūs statiniai. O statyboms visai nekaltai vadovauja miesto tarybos, Parlamento ar tiesiog Liberalų partijai priklausantys asmenys.

„Mes ketiname sustabdyti valstybinės žemės vagystes aplink medicinos įstaigas, - dar nežinodama rinkimų baigties žadėjo kandidatė. Z.Grečiani taip pat pareiškė ir ketinimą sustabdyti medicinos įstaigų likvidavimo sostinėje procesą bei prisidėti prie jų atnaujinimo.
„Jau turime susitarimą, kad greitosios pagalbos automobilių parkas bus papildytas beveik pusšimčiu naujų automobilių. Tai leis dirbti operatyviau. Taip pat planuojame vienoje savivaldybės gydymo įstaigoje įkurti modernų diagnostikos centrą. Tikslas – kad kas dvejus metus kiekvienam Kišiniovo gyventojui būtų užtikrinta nemokama profilaktinė sveikatos apžiūra“,– kalbėjo kandidatė.
Rinkimų laimėtojas D.Kirtoakė susitikimo su savivaldybės medicinos įstaigų darbuotojais metu šio klausimo neaptarė ir kalbėjo apie iššvaistytas renovacijos lėšas. Medikai į trečią mero kadenciją pretenduojančio liberalo teiravosi dėl atlyginimų didinimo, taip pat viešojo transporto maršrutų koregavimo, kad pacientams būtų paprasčiau pasiekti gydymo įstaigas. D.Kirtoakė įvardijo, kad vien šiemet ligoninėms buvo skirta apie 60 milijonų lėjų (apie 13,5 mln. Eur). Šie pinigai skirti pirkti naujam medicininiam inventoriui, kartu ir medikų darbui palengvinti. Ko nepadarė šalies Sveikatos apsaugos ministerija. Anot jo, jei nebūtų iššvaistyti milijardai, skirti renovacijai, lėšų būtų pakakę ne tik sostinės, tačiau ir visos šalies ligoninėms atnaujinti.
 
Tarp kitko:
Šiemet susitikime su Moldovos sveikatos reikalų ministru Mircea Buga sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė aptarė prieš metus pasirašytos bendradarbiavimo sutarties veiksmų planą, privalomojo sveikatos draudimo fondo modelius šalyse, vaistų kompensavimo politiką. Moldovos sveikatos ministras tuomet pabrėžė, kad Moldova jau daugiau nei dešimtmetį yra adaptavusi apie 90 procentų Lietuvos privalomojo sveikatos draudimo fondo modelio, taip pat daug patirties semiasi iš Lietuvos vaistų kompensavimo politikos.
Balandžio pabaigoje. Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei už asmeninį indėlį stiprinant dvišalius Lietuvos ir Moldovos santykius bei nuolatinę paramą Moldovos integracijai į Europos Sąjungą įteiktas aukščiausias Moldovos valstybinis apdovanojimas – Moldovos Respublikos ordinas. Apdovanojimą Lietuvos vadovei įteikė šios šalies Prezidentas Nicolae Timofti. Pasak prezidentės, Lietuva yra pasirengusi padėti Moldovai einant euro integracijos keliu, tačiau patys šios šalies žmonės ir politikai turi prisiimti atsakomybę už savo ateitį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...
  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Kauno poliklinikos šeimos gydytojas Lukas Pavlavičius teigia, kad jo specialybės atstovai dažnai nuvertinami, esą gali i&sc...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Nenustebkite, jei susirgus COVID-19 ims slinkti plaukai

  Persirgę COVID-19 vis daugiau žmonių skundžiasi, kad jiems ėmė slinkti plaukai. Gydytoja-trichologė Gitana Šabūnienė ramina – toks infekcijos poveikis laikinas.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica