Dirbtinis intelektas - sergantiems Parkinsono liga

Nelda Burbaitė
2018-10-15
Tikimasi, kad per paskutinį dešimtmetį ypač suaktyvėję dirbtinio intelekto technologijų tyrimai bei taikymas leis pasiekti perversmą daugelyje sričių, įskaitant ir mediciną bei sveikatos priežiūrą. Galvojantieji, jog pokyčiai laukia tik tolimoje ateityje, klysta. Šią savaitę paskelbtas daug žadantis atradimas – dirbtinis intelektas jau pajėgus talkinti kovojant su Parkinsono liga.
Dirbtinis intelektas - sergantiems Parkinsono liga
Kinijos technologijų giganto „Tencent“ mokslininkai kartu su Londone įsikūrusios kompanijos „Medopad“ tyrėjais sukūrė dirbtiniu intelektu grįstą programinę įrangą, kuri atpažįstančią Parkinsono ligai būdingus požymius iš filmuotos medžiagos, kurioje užfiksuoti žmonių rankų judesiai.

Kurs mobiliąją programėlę
Įtakingo Kinijos technologijų giganto „Tencent“ mokslininkai kartu su Londone įsikūrusios sveikatos priežiūros kompanijos „Medopad“ tyrėjais sukūrė dirbtiniu intelektu grįstą programinę įrangą. Pasitelkiant ją galima nustatyti, ar žmogus serga Parkinsono liga.
Naujoji programinė įranga sukurta taip, kad atpažintų šiai ligai būdingus požymius iš filmuotos medžiagos, kurioje užfiksuoti žmonių rankų judesiai. Įranga preciziškai analizuoja šiuos judesius ir įvertina, ar jie sietini su ligos simptomais. Taip galima ne tik nustatyti, ar žmogus serga Parkinsono liga, bet ir įvertinti, kiek liga yra pažengusi. Testinė analizė buvo atlikta bendradarbiaujant su Londone įsikūrusia Kings College ligonine.
 

„Tencent“ medicinos laboratorijos direktorius dr. Wei Fan mano, kad dirbtinis intelektas suteikia dar ligi šiol neturėtų galimybių analizuojant skirtingus Parkinsono ligos atvejus. „Mes suradome, kaip panaudoti dirbtinį intelektą vertinant pacientų, sergančių Parkinsono liga, būklę nenaudojant jokių ant žmogaus kūno tvirtinamų jutiklių ar prietaisų. Atradimą planuojama pritaikyti kuriant mobiliąją programėlę. Dabar laukiame klinikinių tyrimų rezultatų, ir kai juos turėsime, tai taps naudinga pasauliui“, - sakė mokslininkas.

 

L.S. skaičius
7
- tiek mlrd. dolerių, „Forbes“ duomenimis, per artimiausius 5 metus pasieks dirbtinio intelekto, pritaikyto sveikatos sektoriuje pasaulinė rinka.

  
Taupant laiką
Kitas mokslininkų uždavinys – sutrumpinti laiką, per kurį programa įvertina paciento būklę. Šiuo metu nuo vaizdinės medžiagos analizės pradžios iki rezultato pateikimo, kada jau galima žinoti, ar žmogus serga Parkinsono liga, praeina maždaug pusvalandis. Procesą ketinama optimizuoti ir šį laiką sutrumpinti iki mažiau nei trijų minučių. Jeigu „Medopad“ kompanijai pavyks įgyvendinti tikslą ir sukurti mobiliąją programėlę, kuri leis šį testą atlikti pasitelkiant mobilųjį telefoną, sergantieji Parkinsono liga galės patys stebėti bei vertinti savo būklę ir sumažinti vizitų pas gydytoją skaičių.
 
Prieš beveik dešimtmetį įkurta įmonė „Medopad“ specializuojasi įvairiomis ligomis sergančių pacientų būklei stebėti bei vertinti skirtų dėvimų medicininių prietaisų (angl. medical wearables) bei mobiliųjų programėlių kūrime. Partnerystė su „Tencent“ žymi naujo veiklos etapo – dirbtinio intelekto technologijų plėtojimo pradžią.

 
Apie ateities prognozes
„Tencent“ ir „Medopad“ – ne vieninteliai technologijų gigantai, žengiantys drąsius žingsnius sveikatos priežiūros keitime, pasitelkdami dirbtinį intelektą. Tiek „Facebook“, tiek „Google“ įsteigė tyrimų grupes, kurių mokslininkai stengiasi išsiaiškinti, kaip pasitelkiant dirbtinio intelekto sistemas pastebėti ankstyvuosius kai kurių akių ligų ar net onkologinių ligų požymius.
 

Spėjama, kad jau per artimiausius keletą metų sveikatos sektoriui pritaikytos dirbtinio intelekto technologijos leis pasiekti ryškių pokyčių. Pirmiausia, diegiant šias technologijas, bus galima pagerinti medikų ir mokslininkų darbo našumą – dirbtinio intelekto sistemos galės operatyviai pateikti kokybiškos ir patikimos informacijos, kuri bus gaunama apdorojus milžiniškus sveikatos įrašų duomenis. Taip pat tikimasi, kad iki 2020-ųjų metų dirbtinis intelektas, pasitelkdamas medicininių tyrimų duomenis, sugebės vos per kelias minutes minutes diagnozuoti sunkias ligas, pavyzdžiui, vėžį.
Prognozuojama, kad iki 2025 metų net 70 proc. JAV pacientų medicinos paslaugas gaus padedami dirbtinio intelekto technologijų.

 
Tarp kitko
Kinijos mokslininkų ir britų technologijų kompanijos atradimas – ne vienintelis. Panašus konkurencingas projektas vykdomas ir Šveicarijoje. Šveicarijos instituto mokslininkai taip pat siekia sukurti mobiliąją programėlę, kuria bus galima diagnozuoti Parkinsono ligą fiksuojant ir vertinant, kaip žmogus atlieka specialius pratimus.
Įdomu tai, jog Šveicarija užtikrintai vejasi dirbtinio intelekto technologijų plėtros lenktynėse pirmaujančias JAV ir Kiniją. Šiuo metu ši šalis turi didžiausią dirbtinio intelekto bendrovių skaičių, tenkantį vienam piliečiui, o dirbtinio intelekto plėtros ir taikymo pirmtakė „Google“ daug investuoja į vieną savo centrų, įsikūrusių Ciuriche.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica