Dirbantiems nuotoliu – darbdavių viliotinis

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2024-02-12
90 proc. JAV įmonių darbo biure politiką ketina susigrąžinti iki šių pabaigos. Beveik trečdalis teigia imsiantys grasinimų atleisti šio reikalavimo nesilaikančius darbuotojus. Tačiau tiek JAV, tiek Lietuvos ekspertai šypsosi: penkių darbo dienų biure politika – jau praeitis: „Du kartus į tą pačią upę nebrisime“.
Dirbantiems nuotoliu – darbdavių viliotinis
Kol didelės JAV įmonės Volstrite ar Silicio slėnyje svarsto susigrąžinti priešpandeminę 5 darbo dienų biure politiką, darbo vietų ekspertai sutinka, kad dauguma organizacijų laikysis naujos normos – biure darbuotojams praleisti tik dvi ar tris dienas per savaitę.

 Siekia susigrąžinti
Diskusijos apie tai, koks darbo modelis labiausiai (pa)tinka darbuotojams ir kas geriausia įmonėms, vis dar tęsiasi, tačiau įmonių pastangos sugrąžinti darbuotojus į biurus tampa vis agresyvesnės. Amerikos tarptautinis investicinis bankas ir finansinių paslaugų įmonė „Goldman Sachs“ darbuotojų prašo dirbti biure 5 dienas per savaitę. „Google“ į darbuotojų lankomumą biure atsižvelgia vertindama jų veiklos rezultatus.
 
Remiantis ataskaita, kurioje buvo apklausta 1 tūkst. įmonių vadovų, 90 proc. įmonių darbo biure politiką ketina susigrąžinti iki šių metų pabaigos. Beveik trečdalis teigia imsiantys grasinimų atleisti darbuotojus, nesilaikančius biuro reikalavimų. Vos 2 proc. verslo vadovų sako neplanuojantys reikalauti darbuotojų grįžti.
 
Darbo nuotoliu modelis daugeliui įmonių vadovų kelia vis didesnę antipatiją. Pasaulinės organizacijų konsultacinės įmonės „Korn Ferry“ atstovas Danas Kaplanas teigia, kad įmonių vadovams lengviau tikėti, jog darbuotojas dirba, kai mato jį koridoriuje. „Žinia, kurią girdžiu iš vadovų, yra tokia: neįsivaizdavome, kad pasaulis gali taip kardinaliai pasikeisti, o biuras tiesiog išnykti, – sako jis. – Vadovai baiminasi, kad dirbdami nuotoliu žmonės yra mažiau susiję su įmone ir bendradarbiais, o tai neleidžia efektyviai įsitraukti ir produktyviai dirbti.“

 
5 dienos biure praeitis
„Korn Ferry“ apklausoje, kurioje dalyvavo 15 tūkst. pasaulio vadovų, du trečdaliai sutiko, kad įmonės kultūra sudaro daugiau nei trečdalį jų įmonės rinkos vertės. Ataskaitoje pažymima, kad daugelis lyderių mano, jog stiprią kultūrą galima sukurti ir išlaikyti tik „jei visi (bent jau dalį laiko) dirba toje pačioje darbo vietoje“.
 
Vadovai poziciją grindžia įsitikinimu, jog darbuotojai biure yra produktyvesni: „Lengviau mokytis, modeliuoti, praktikuoti ir stiprinti mūsų kultūrą, kai didžiąją laiko dalį esame biure kartu ir esame apsupti kolegų“, – darbuotojams sakė „Amazon“ atstovas Andy Jassy.
 
Kol didelės JAV įmonės Volstrite ar Silicio slėnyje svarsto susigrąžinti priešpandeminę 5 darbo dienų biure politiką, darbo vietų ekspertai sutinka, kad dauguma organizacijų laikysis naujos normos – biure darbuotojams praleisti tik dvi ar tris dienas per savaitę.
 
Toks darbo modelis darbuotojams labiau prie širdies: naujausias tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 2 tūkst. JAV gyventojų, parodė, kad apie 68 proc. visą darbo dieną dirbančių darbuotojų palaiko mišrų darbo grafiką, kai bent vieną dieną per savaitę dirbama nuotoliniu būdu.
 
„Kaip dabar įmonėms, kurios teigė, jog darbuotojai gali dirbti bet kada, kaip tik jiems patogiau, įtikinti, kad grįžti į biurą yra teisinga?“ - klausia Bentley universiteto vadybos dėstytoja Susan Vroman.
 

„Manau, kad idėja praleisti penkias dienas per savaitę biure yra mirusi, – sako Brianas Elliottas, tyrimų konsorciumo „Future Forum“ įkūrėjas. – Visuomet konkuruojama dėl geriausių talentų. O šie jau įprato prie lankstesnių darbo sąlygų. Pasigedę lankstumo, darbuotojai pasirengę išeiti.“
 
Užmiršta sveikatą
Įmonės darbuotojus mėgina susigrąžinti viliodamos komandinėmis pramogomis, nemokamais užkandžiais bei gėrimais, įvairiais mokymais, renginiais bei karjeros galimybėmis. Neretai traukiama ir sveikatos korta. Daug kalbama apie sveikatai žalingą darbą „iš lovos“, biuruose atidaromos treniruoklių, jogos salės. Tačiau sveikatos ekspertai sako, kad ir dirbantys namuose gali susikurti tinkamą, sveikatai palankią darbinę aplinką. Bėda visur ta pati – darbuotojai, dirbantys sėdimą darbą, apskritai nelinkę judėti ir rūpintis savo fizine gerove.
 
„Vienas pernai atliktas Kolumbijos universiteto tyrimas parodė, kad žmonėms, kurie kas 30 minučių lengvai pajuda penkias minutes, cukraus kiekis kraujyje po valgio sumažėja beveik 60 proc. Pasimankštinus minutę, krenta kraujospūdis. Vadinasi, net lengva veikla, retkarčiais praktikuojama dirbant sėdimą darbą, gali sumažinti lėtinių ligų, įskaitant nutukimą, diabetą, ir mirties nuo širdies bei kraujagyslių ligų riziką“, – sako skubiosios medicinos gydytoja ir sveikatingumo ekspertė dr. Leana Wen.

 
Kitas praėjusių metų mokslininkų tyrimas, kuriame dalyvavo net pusė milijono dalyvių ir kurie buvo stebimi 13 metų, atskleidė labai ryškų mirtingumo - ypač nuo širdies ir kraujagyslių ligų - skirtumą tarp tų, kurie darbo metu visiškai nejuda ir tų, kurie kas pusvalandį atsistoja trumpam prasieiti ar tiesiog pastovėti.
 
„Reikalingi savotiški „pratimų užkandžiai“. Ką kiekvienas darbuotojas tikrai gali padaryti, tai kas 30 minučių ar kas valandą pasivaikščioti po biurą ar namus. Daugiau judėjimo sunkumų turintys asmenys gali atlikti tempimus, pavyzdžiui, pasilenkti į šonus ir pasisukti kėdėje. Taip pat gali padėti kvėpavimo pratimai“, – teigia Leana Wen.

 
Komentaras 
Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Arvydas Dambrauskas:

- Sako, du kartus į tą pačią upę bristi negalima. Į biurus be pokyčių jau negrįšime. Jeigu yra galimybės, jeigu darbuotojams patogu, nuotolinio darbo galimybė turi išlikti. Darbdavys yra įpareigotas įstatymo kalbėtis ir tartis. Jei jis nori žūtbūt sugrąžinti darbuotoją į biurą – pateikite, prašome, rimtus argumentus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris