Didžioji Britanija: referendumas nulems ir sveikatos sistemos ateitį

Violeta Bučiūtė
2016-05-30
Londono Didysis Benas skaičiuoja paskutines akimirkas iki referendumo – likti Europos Sąjungos sudėtyje ar ne. Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas išpildė pažadą surengti šį referendumą, tačiau kyla klausimas, ar užvirusios parlamentarų kovos išsklaidys neapsisprendusių britų abejones, kas geriau sveikatos apsaugos sričiai?
Didžioji Britanija: referendumas nulems ir sveikatos sistemos ateitį
Pasak Europos visuomenės sveikatos, Londono mokyklos higienos ir atogrąžų medicinos profesoriaus Martino McKee, dėl narystės Europos Sąjungoje tapo daug lengviau Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai įdarbinti aukštos kvalifikacijos darbuotojus iš kitų Europos šalių ir užpildyti daug laisvų darbo vietų.

Skleidžiamos demagogijos
D.Britanijos medicinos specialistai teigia, jog Europos politikos procesų svarbą jų žiniasklaida ignoruoja dešimtmečius, todėl dabar tenka susidurti su pasekmėmis. Euroskeptikai viešai skleidžia melagingą informaciją apie ES narystės svarbą visoms svarbiausioms šalies sritims. Vien dėl to visai neseniai eurofobų demagogijoms paneigti buvo sukurta svetainė „infacts.org“, kurioje kasdien keliama informacija apie narystės svarbą ir galimas pasekmes.
 
„Ant kortos per daug pastatyta“

„Argumentai, kodėl reikėtų išstoti iš Europos Sąjungos sudėties suformuoti iš spekuliacijų. Iš tikrųjų yra per daug pastatyta ant kortos, kad galėtume atsisakyti narystės“, - teigia Europos visuomenės sveikatos, Londono mokyklos higienos ir atogrąžų medicinos profesorius Martinas McKee.
 
Tiems, kurie gilinasi į Europos sveikatos politiką dvidešimt metų, glaudžiai bendradarbiauja su Europos Komisija, Europos Parlamentu ir nacionalinėmis vyriausybėmis, net nekyla klausimas, likti D.Britanijai ES ar ne. Buvimas ES sudėtyje palengvina laisvą žmonių judėjimą Sąjungos viduje, oro kelionių bumą, kuris užtikrina pigius skrydžius.
Taip pat vyresnio amžiaus žmonėms, išėjusiems į pensiją, užtikrinamos puikios sąlygos gauti sveikatos priežiūros paslaugas, o 2011-ųjų tarpvalstybinės priežiūros direktyvos pagrindu, išrašytus receptinius vaistus vienoje šalyje, nusipirkti kitoje ES priklausančiai valstybei.
 
Profesinio mobilumo pranašumai
Pasak profesoriaus M.McKee, dėl narystės Europos Sąjungoje tapo daug lengviau Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai įdarbinti aukštos kvalifikacijos darbuotojus iš kitų Europos šalių ir užpildyti daug laisvų darbo vietų.
 
„Profesinis mobilumas itin svarbus Jungtinės Karalystės universitetams, kuriuose dirba daugiau nei šeši tūkstančiai gyvosios gamtos mokslininkų iš užsienio šalių narių. Jie prisideda prie ekonomikos augimo ir tobulinimo tokioje srityje kaip naujų vaistų kūrimas“, - sako prof. M.McKee.
Eurofobai teigia, kad kvalifikuotus darbuotojus iš ES valstybių paprasta pakeisti kitais, tačiau bet kokie nauji procesai neišvengiamai apima sudėtingą leidimų dirbti sistemą.

 
Didžiulį pelną atnešanti farmacija
Farmacijos pramonė Jungtinės Karalystės ekonomikai kasmet atneša didelį pelną. Pavyzdžiui, farmacijos sektorius per pastarąjį dešimtmetį generuoja vis didesnius prekybos perteklius (vis daugiau lėšų lieka Jungtinės Karalystės biudžete, nei išeina).
Negana to, didžiausios farmacijos kompanijos yra įkūrusios bazes Jungtinėje Karalystėje. Jų tiekiamos prekės parduodamos Europos rinkai, taigi, nors ir išstojimo iš ES atveju didžiosios farmacijos bendrovės liktų šalyje, mažai tikėtina, kad jos toliau investuos į kaimynines šalis dėl biurokratinių kliūčių raizgyno.
 

„Europos vaistų agentūra, įsikūrusi Londone, sukūrė sistemą, leidžiančią naujus vaistus į Europos Sąjungos šalių rinkas tiekti greičiau. Norint ją išsaugoti agentūrai tektų persikelti į kitą valstybę narę. Tai reiškia, kad Jungtinė Karalystė nebeturėtų jokių teisių kištis į agentūros sprendimus“, - įsitikinęs prof. M. McKee.
 
Kitokia nuomonė
Nepaisant įtikinamai skambančių prof. M.McKee argumentų, D.Britanijoje egzistuoja skeptiškai nusiteikusių britų, kuriems narystės privalumai seniai tapę trūkumais.
„Atėjo laikas išsklaidyti mitą, kad išstojimas iš Europos Sąjungos turės neigiamos įtakos mokslininkams, sveikatos priežiūros specialistams ir farmacijos pramonei Jungtinėje Karalystėje“, - sako politologas, mokslininkų, kurie nenori likti ES, patarėjas Jamie Martinas.
 
Pasak jo, Jungtinės Karalystės mokslininkų balsas už pasilikimą ES sukeltų didelį pavojų, nes šalis liktų prie pasenusių institucijų modelių. Tad norint išvengti neigiamų padarinių, reikia surinkti kuo daugiau balsų, tvirtinančių pasitraukimą iš narystės. „Jeigu šalis nebepriklausytų Sąjungai, būtų galima priimti kitus, ne iš ES valstybių atvykusius, talentingus medicinos srities specialistus, diegti naujoves, vykdyti tyrimus ir kurti partnerystę su ES nepriklausančiomis valstybėmis“, - priduria politologas.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica