Prieš penkerius metus Danija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kurioje buvo apmokestinti sočiųjų riebalų prisotinti maisto produktai. Be abejonės, toks pokytis buvo stipriai kritikuojamas, o po kelerių metų pasikeitusi valdžia idėjos atsisakė. Kaip bebūtų, Kopenhagos ir Oksfordo universitetų mokslininkai, atlikę tyrimus atskleidė, kad papildomi mokesčiai padarė teigiamos įtakos danų sveikatai. Per metus išsaugota daugiau nei šimtas gyvybių.
Tą laiką, kol galiojo papildomas mokestis gyvūninės kilmės riebalų prisotintiems maisto produktams, tyrėjai fiksavo dalies Danijos šeimų mitybos įpročius. Tyrimas parodė, kad papildomai apmokestintų maisto gaminių vidutinio amžiaus moterys suvartojo 4,9 proc., o vyresni vyrai – 1,6 proc. mažiau.
Riebų maistą iškeitė į daržoves
Papildomas mokestis, 2,14 euro už kilogramą, buvo taikomas mėsai, pieno produktams ir kepimo aliejui, kurių sudėtyje yra daugiau nei 2,3 proc. sočiųjų riebalų. Toks sprendimas buvo priimtas dėl visuomenės nutukimo – apie 13 proc. danų yra nutukę.
Tą laiką, kol galiojo papildomas mokestis gyvūninės kilmės riebalų prisotintiems maisto produktams, tyrėjai fiksavo dalies Danijos šeimų mitybos įpročius. Tyrimas parodė, kad papildomai apmokestintų maisto gaminių vidutinio amžiaus moterys suvartojo 4,9 proc., o vyresni vyrai – 1,6 proc. mažiau. Iš viso riebaus maisto suvartojimas sumažėjo visose amžiaus grupėse. Savo ruožtu 7,9 proc. daržovių ir 3,7 proc. skaidulinės kilmės produktų pirkimai išaugo.
Tiesa, buvo pastebėtas ir neigiamas pokytis.
„Matome, kad apmokestintus produktus šeimos keitė vaisiais ir daržovėmis, ką vertiname pozityviai. Tačiau, išskyrus jaunesnio amžiaus moteris, padidėjo druskos vartojimas“, - išvadas pateikė mokslininkė iš Kopenhagos universiteto Sinne Smed.
Apibendrinant tyrimą išaiškėjo, kad visgi politikų tam tikri sprendimai daro įtaką visuomenės mitybos įpročiams.
Tyrimais abejojama
Tačiau gyvenimo būdo finansininkas Chrisas Snowdonas nusiteikęs skeptiškai. Pasak jo, mažai tikėtina, kad dėl padidintų kai kurių produktų kainų per tokį trumpą laiką būtų įrodyta nauda sveikatai.
„Įdomiausia šio tyrimo išvada – padidėjęs druskos pirkimas dėl papildomai apmokestintų sočiųjų riebalų prisotinto maisto. Tai tokia nepageidaujama ir netikėta pasekmė, kuri įvyko tuomet, kai į žmonių mitybą pabandė įsikišti valdžia. Ir išvis, šie tyrimų rezultatai yra nesuderinami su ankstesniaisiais“, - piktinosi Ch.Snowdonas.
Mokslininkės S.Smed teigimu, tyrėjai nesiaiškino priežasčių, kodėl druskos pirkimai išaugo. Jos nuomone, turint tokius rezultatus taip pat reikia apmokestinti ir neigiamą poveikį sveikatai turinčius gaminius, tokius kaip druska ar cukrus.
Vokietijoje pigiau
Vis dėlto negalima nepaminėti, kad tyrimus atlikę mokslininkai pamiršo paminėti, jog tuo laikotarpiu, kol buvo apmokestinti sočiųjų riebalų prisotinti produktai, verslas susidūrė su sunkia administracine našta. Tai sukėlė didžiulę danų apsipirkinėjimo bangą kaimyninėje Vokietijoje.
Šalies parduotuvių prekybos organizacijos viceprezidentas Clausas Bøgelundas Nielsenas pasakojo, kad riebalų mokestis žmonėms turėjo ir tam tikrą psichologinį poveikį. Pasak viceprezidento, jeigu šalies gyventojai išvykdavo apsipirkinėti į užsienį, jie būtinai pirkdavo ir kitų būtinų maisto produktų. Maisto sektoriaus atstovai, atstovaujantys „FoodDrinkEurope“, dažnai nurodė, kad maisto ir gėrimų mokesčiai diskriminuoja tam tikrų produktų gamintojus.
Galų gale mokesčių buvo atsisakyta, kai iniciatyvos ėmėsi ES konkurencijos komisarė Margarethe Vestager, kuri tuo metu buvo Danijos ekonomikos ministrė.
Nori atnaujinti tvarką
Vis dėlto sveikatos kampanijos ir mokslininkai paragino atnaujinti riebalų mokestį, tik šį kartą remiantis kitais principais. Jų nuomone, pokyčiai turi būti naudingi ne tik visuomenės sveikatai, bet ir maisto pramonės įmonėms.
„Pirmiausia, turėtume įsiklausyti į ekspertų nuomonę, kurie gali apibrėžti bendrus mokesčių principus. Paskui prie vieno stalo susėsti su skirtingų verslo sektorių atstovais, kaip mes galime administruoti ir įstatymą įgyvendinti taikant geriausius būdus“, - aiškino Alborgo universiteto mitybos profesorius Bentas Egbergas Mikkelsenas.
Jeigu Danija nuspręs antrą kartą įvesti riebalų mokestį, tikėtina, kad šalis turės laukti, kol Europos Komisija nustatys, ar tai gali būti laikoma teisėta pagalba visuomenei.
Tarp kitko
Pastaraisiais šimtmečiais, siekiant užkirsti kelią diabetui ir kitoms ligoms, kurias sukelia nutukimas, Europoje buvo bandyta apmokestinti įvairius maisto gaminius. Į sąrašą patenka tokios šalys kaip Prancūzija, Vengrija, Suomija ir D.Britanija. Šiose valstybėse buvo apmokestinti daug cukraus turintys gaminiai, tokie kaip šokoladas ar gaivieji gėrimai.
Tam, kad būtų sumažintas oro užterštumas, danų Etikos taryba taip pat siūlo papildomai apmokestinti jautieną ir kitų atrajotojų gyvūnų mėsą.
Komentuoti: