Dabar jiems plokime

Barbora Ruseckytė
2020-04-23
„Dabar man ploki“ (angliškai „You clap for me now“) - Jungtinėje Karalystėje tikra sensacija tapęs vaizdo įrašas, kuriame juodaodžių, azijiečių ir etninių mažumų darbuotojai skaito poemos eilutes. Mat tai priminė apie diskriminaciją patyrusius gydytojus, kurjerius, mokytojus, vairuotojus, kurie šiandien tapo pagrindiniais gelbėtojais, besistengiančiais apsaugoti žmones nuo pasaulį krečiančios pandemijos.
Dabar jiems plokime

Atsiprašo už rasizmą
Pasaulis keičiasi: tie, kuriuos engėme, šiandien tiesia mums pagalbos ranką, nuolankiai toliau dirba kiekvieno mūsų labui. Tai sau ir kitiems primindami britai sukūrė trumpametražį filmą. Šioje šalyje pastaruoju metu itin daugėjo etninių mažumų engimo atvejų.
Minėto vaizdo įrašo prodiuserė Sachini Imbuldeniya britų žiniasklaidai sakė, jog pastaraisiais mėnesiais, kai pasaulį ėmė krėsti COVID-19 protrūkis, šalies kūrybininkų prašyta skleisti pozityvumo, gerumo ir solidarumo žinutes. Štai S.Imbuldeniya kolega ir bičiulis Darrenas Smithas sukūrė jautrią poemą „You clap for me now“. Ji tapo pretekstu, privertusiu susimąstyti apie įsišaknijusį rasizmą.
 

„Kartu dirbame „Bridge“ studijoje, todėl buvau viena pirmųjų pamačiusi Darreno kūrinį. Skaitydama jo eilėraštį iškart supratau, kad šios mintys turi pasiekti kuo daugiau žmonių. Galvoje sukosi vaizdas, kaip ši žinutė turi būti paskleista. Nusprendėme poemą paversti trumpu vaizdo įrašu, kuriame įamžinti Jungtinėje Karalystėje gyvenantys pirmosios, antrosios ir trečiosios kartos imigrantai“, - pasakojo vaizdo klipo „You clap for me now“ bendraautorė S.Imbuldeniya.
Internetinėje erdvėje žaibiškai pasklidęs ir milijonus peržiūrų sulaukęs vaizdo įrašas sudėliotas iš Jungtinėje Karalystėje dirbančių asmenų. Jei skaito poemos, raginančios susivienyti, likti namuose, ir žinoma, būti dėkingiems už pasiaukojimą, eilutes. Tarp skaitovų - ir įžymybės, tokios kaip pakistaniečių kilmės britų komikas Tezas Ilyasas, Jungtinėje Karalystėje žymūs gydytojai Kiranas Rahimas, Mehwishas Sharifas.
 
„Taigi, tai pagaliau atsitiko. Dalykas, kurio bijojote. Kažkas atkeliavo iš užsienio. Ir atėmė jūsų darbą. Padarė taip, kad vaikščioti gatvėmis tapo nesaugu. Privertė jus užsidaryti ir likti namuose. Nešvari liga. Tavo išdidžios tautos nebėra. Bet ne aš. Ne aš. Ir ne aš. Ne, jūs dabar man paplokite. Tu džiaugiesi, kai aš vargstu. Veždamas maistą tavo šeimai. Teikdamas maistą iš tavo dirvos. Aprūpindamas tavo ligonines. Ir aš - ne koks nors užsienio įsibrovėlis. Išvežiotojas. Mokytojas. Gyvenimo gelbėtojas“, - rašoma poemoje.
 
Įtaką daro Brexit‘as
Poemos autorius D.Smithas įsitikinęs - tai, kad Jungtinėje Karalystėje pastaruoju metu paplito netolerancija etinėms mažumoms, kaltas Brexit‘as. Pasak D.Smitho, Brexit‘as ir kelerius metus šalies Vyriausybės vykdoma „priešiškos aplinkos“ politika sukėlė visuomenės susiskaldymą. O koronaviruso pandemija keičia požiūrį į etninių mažumų darbuotojus. Be to, solidarizuoja visuomenę. Vyras tikisi, kad filmas paskatins žmones ir pasibaigus pandemijai likti tolerantiškiems, atviriems, jautriems bei solidariems.
 
Vaizdo įrašas „You clap for me now“ - ne tik priminimas apie įsigalėjusią netoleranciją etninėms mažumoms, bet ir padėka tiems, kurie pandemijos akivaizdoje stoja į kovą už kiekvieną mūsų.

„Dabar giriame žmones, kurie tikrai sunkiai dirba vardan mūsų artimųjų, kaimynų ir draugų“, - sakė D.Smithas.

 
Komentaras 
Psichoterapeutas Olegas Lapinas „Lietuvos sveikatai“ yra sakęs:


- Negandos akivaizdoje prisimename bendrystę. Galime nemėgti, pavyzdžiui, kaimynų latvių, tačiau jei atsitiktinai juos sutiksime kur nors tolimoje Afrikoje – iškart solidarizuosimės kaip vieno kraujo broliai, sakysime - čia saviškiai.
Taip ir bendroje bėdoje jaučiamės sėdintys vienoje valtyje. Nors bendrumas dažniau atsiranda džiaugsme, tarkime, vasarą visiems šokant į jūrą, vis dėlto net ir kurorte juntama kova dėl geresnės vietos, krypsta pavydo žvilgsniai, kieno figūra geresnė. Bendrumas apimtų, jei jūroje ką nors užpultų ryklys. Kaipmat visas pliažas susivienytų. Žmoniją jungia bendros nelaimės, priešas, reikalaujantis susitelkti. Evoliuciškai beždžionės susitelkdavo ne tada, kai rasdavo saldžius kokosus, bet kai kas nors bandydavo juos atimti.
Šiandien žinodami, kad karantinuotis tenka ir Arnoldui Švarcnegeriui, ir Entoniui Hopkinsui ir prezidentams, suprantame, jog visi esame lygūs.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Ryto rutina žvaliam rudeniui

  Daug žmonių skundžiasi, kad trumpėjant dienoms rytais sunku prasibudinti. O rudeniui įsibėgėjus tokių „apsnūdusių vyturių“ dar daugiau. Apie tai, kaip pradėti dieną žvaliems ir gerai nusiteikusiems, pasakoja asmeninis treneris ir „Priklausomi nuo sporto“ įkūrėjas Nojus Berlinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica