COVID-19 vakarėliai – įsitikinti viruso tikrumu

Greta Vanagienė
2020-08-21
Akis į akį su COVID-19 nesusidūrusieji pasaulyje nesivaržydami skleidžia abejones – gal ši infekcija išgalvota? Internetinėje erdvėje tokių teorijų šmėžuoja ir daugiau, esą tai - biologinis ginklas, vakcinų kūrėjų bandymas pasipelnyti ar viso labo pasaulinės pratybos. JAV nueita dar toliau - siūloma sudalyvauti COVID-19 vakarėlyje.
COVID-19 vakarėliai – įsitikinti viruso tikrumu
„f**k the corona virus“ (angl. velniop koronavirusą) po nuotrauka „Intagrame“ rašė amerikiečių vakarėlių liūtas Jake’as Paulas. Tarp komentatorių netrūko siekiančių jį paprotinti: „Tai - ne juokas. Neseniai nuo to mirė mano močiutė“.

Lažinasi, kuris „iškris“ pirmas
„Ligoninėje gydėme trisdešimtmetį COVID-19 pacientą, kuris prieš mirtį slaugėms papasakojo, kad dalyvavo „COVID vakarėlyje“. Jo žodžiais, tokius organizuoja tie, kuriems užsikrėtimas virusu yra diagnozuotas“, - pasakojo JAV San Antonijo mieste Metodistų ligoninėje dirbanti gydytoja Jane Appleby.
Medikė televizijos kanalui „NBC News 4 San Antonio“ dalinosi, esą manoma, kad juose lankosi žmonės, kurie nori patikrinti, ar virusas yra tikras ir ar iš tiesų kas nors juo užsikrečia. Tokias prielaidas gydytoja daro, nes minimas pacientas prieš mirtį prisipažino klydęs - manė, kad virusas tėra apgaulė.
 
J.Appleby teigė nenorinti pasirodyti kaip panikos kurstytoja, tačiau realias skaudžias istorijas siekia viešinti, kad paprotintų žmones liautis abejoti viruso tikrumu ir imti vertinti jį adekvačiai.
Už skverno nutverti koronaviruso vakarėlį surengę studentai iš Alabamos. Miesto tarybos narė Sonya McKinstry teigimu, jo dalyviai lažinosi, kuris užsikrės greičiaisiai. Pirmas „nukautuotasis“ viruso gaus surinktus pinigus. S.McKinstry susirūpinusi, kad kai kurie vakarėlio dalyviai gali ir nežinoti susibūrimo tikslo – kitaip tariant, į vakarėlį atvykti kaip į koronaviruso spąstus. 

 
Šėlioja ir tuo didžiuojasi
Vis prastėjančios situacijos JAV ypač nepaiso „auksinis“ jaunimas. Visuomenės pasipiktinimą pastaruoju metu sukėlė influenceriai ir „YouTube“ žvaigždės, kurias seka milijonai internautų. Nuomonės formuotojai ne tik rengia masinius vakarėlius, bet ir šėliones įžūliai transliuoja socialiniuose tinkluose tiesiogiai.
Vidurvasarį 23-ejų „YouTube“ žvaigždė Jake'as Paulas dalinosi nerūpestingo gyvenimo akimirkomis vidiniame kieme surengęs vakarėlį be apsauginių kaukių, nesilaikant saugaus atstumo.
 
Tiesa, ši patirtis nepraėjo be pasekmių. Jame apsilankę svečiai vienas po kito viešai prisipažino užsikrėtę koronavirusu, tačiau vakarėlio iniciatoriaus tai nesujaudino – jis ir toliau susitikinėjo su draugais, lankėsi kavinėse.
Tuoj po to, žinoma „YouTube“ žvaigždė amerikietė 22-ejų Tana Mongeau apsilankė vakarėlyje, kuriame „Instagram“ story be kaukių nusifilmavo su kita influencere. Maža to, viena jų siuntė žinutę: „Mums vis vien.“

 
Tarp kitko
Socialiniuose tinkluose plinta teorijos, siekiančios įtikinti, kad virusas yra sugalvotas tyčia arba tai, kad jo iš tikrųjų niekada ir nebuvo.
Sąmokslo teorija, esą virusas yra biologinis ginklas ir sukurtas tyčia, pasaulyje atsirado dar metų pradžioje, kai COVID-19 nebuvo išplitęs už Kinijos ribų. Virusas buvo siejamas su Uhano mieste, kuriame prasidėjo pandemija, esančia virusologijos laboratorija. Įtarimų šios teorijos kūrėjams sukėlė laboratorijos logotipas: internautai jį sugretino su kompiuteriniame žaidime „Absoliutus blogis“ vaizduojama korporacija, kuri sukūrė dirbtinį virusą. Buvo spėjama, esą virusą sukūrė Kinija, kita gi teorija pasisakė, kad virusą sukūrė JAV.


Specialistai iš Lietuvos
Gydytojas infektologas dr. Arvydas Ambrozaitis:

- Anksčiau buvo organizuojami tymų, vėjaraupių, raudonukės vakarėliai. Jų tikslas būdavo specialiai apsikrėsti, kad nereikėtų skiepytis. Tai - grėsmingas būdas: visų pirma taip infekcija platinama toliau, be to, užsikrėtus niekada nežinai, kokia ligos forma susirgsi. Vieniems ji gali baigtis itin sunkia forma, palikti sudėtingų liekamųjų reiškinių. Jaunimas dabar daug rūko, o rūkantiems dėl infekcijos gali išsivystyti plaučių fibrozė.
 
Vakarėliai epidemiologiniu atžvilgiu yra nepateisinami. Čia nėra jokių sąmokslo teorijų – nei žmogus, nei laboratorijos, nei virusologai nėra pajėgūs sukurti naujų virusų. Jie atsiranda savaime. Kai kurie jų peršoka rūšinį barjerą ir periodiškai tampa pandeminiai.

Tikėjimas sąmokslo teorijomis tėra išsilavinimo ir žinių trūkumas, tačiau kaip visada atsiranda žmonių tuo tikinčių nors pagrindimo nėra jokio. Demokratinėje visuomenėje to negali uždrausti.
 
L. e. p. Viešosios policijos valdybos viršininkas Audrius Čiupala:

- Žmonės, kurie atvyksta iš užsienio, dabar turi deklaruoti buvimo vietą – nurodyti tikslų adresą, kur saviizoliuosis. Žinodami šiuos duomenis, be išankstinio perspėjimo policijos pareigūnai atitiktine tvarka vyksta patikrinti, kaip laikomasi saviizaoliacijos. Jei žmogaus nerandama toje vietoje, kur jis deklaravo būsiantis, policija taiko nuobaudą.
Jos pakankamai didelės – už saviizoliacijos pažeidimą nuobaudos nuo penkių šimtų iki pusantro tūkstančio eurų. Dažniausiai žmonėms, kurie pripažįsta, kad padarė nusižengimą, skiriama minimali sankcija. Kadangi galima taikyti ir pusė minimalios sankcijos, skiriame ir du šimtus penkiasdešimt eurų nuobaudą.
 
Paprastai tikrinimai atliekami tada, kai policijos pareigūnai neturi kitų iškvietimų ir turi laisvų pajėgų, kurie galėtų tikrinti, kaip laikomasi saviizoliacijos. Toks patikrinimas nėra svarbesnis, nei reagavimas į skambutį, kuriam reikalinga skubi policijos pagalba. Nors pažeidimų kartais nustatome, dauguma žmonių saviizoliacijos laikosi.
Nubausti vakarėlio, kuriame nesilaikoma saugaus atstumo, kaukių dėvėjimo ir kitų priemonių, organizatorius ir dalyvius nėra taip paprasta. Jei gautume nuotraukas, įrodančius faktus, to greičiausiai nepakaktų. Stigų įrodymų, kada vakarėlis vyko. Galbūt tai - sena nuotrauka, tačiau tik dabar paviešinta. Vietos interpretacijoms atsiranda daug. Kas kita, jei į įvykio vietą nuvyktų pareigūnas ir pats viskuo įsitikintų. Nuobaudos būtų taikomos tos pačios kaip ir pažeidus saviizoliaciją.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
   Hipotonikai vasaros nelaukia

   Hipotonikai vasaros nelaukia

   „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

   Budinti vaistinė


   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

   razinka


   Sveika šeima


   Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

   Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Šešios dienos poliklinikose
   Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

   Naujas numeris
   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica