COVID-19 galėjo būti suvaldyta kaip SARS?

Ringailė Gvildė
2021-02-01
Buvęs Taivano sveikatos ministras gydytojas Chen Chien-jen sako, jog koronaviruso pandemija galėjo būti sustabdyta dar 2019-ųjų gruodį, jei Konijos miesto Uhano valdžios institucijos būtų neslėpdamos ir nedelsiant pranešusios Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) apie prasidėjusį viruso plitimą. Pats Ch.Chien-jen pasaulyje tapo geriau atpažįstamas po to, kai prieš beveik 20 metų prisidėjo prie SARS suvaldymo.
COVID-19 galėjo būti suvaldyta kaip SARS?
Pasak buvusios Taivano sveikatos ministro gydytojo Chen Chien-jen, tenka apgailestauti, kad Kinija, iš kurios buvo tikimasi itin griežto požiūrio valdant COVID-19, iš pradžių susimovė taip, kad su pandemijos pasekmėmis dar ilgai tvarkysis likęs pasaulis.

Kinija žiūrėjo pro pirštus
Šią savaitę sukanka metai, kai Uhanas susidūrė su COVID-19 ir pirmasis paskelbė griežtą karantiną. Dabar čia atvykusi PSO komanda pradės vykdyti išsamius tyrimus ir vertinimus dėl pandemijos valdymo. Nuo pat pandemijos pradžios Kiniją stebėjo ir buvęs Taivano sveikatos ministras, gydytojas Chen Chien-jen. Būtent jis vadovavo Taivano sveikatos sistemai susidūrus su SARS. Tąsyk virusą pavyko pažaboti, kad jis netaptų pasauline grėsme. Beje, Taivanas neprastai tvarkosi ir su COVID-19 valdymu, mat per visą pandemijos laiką šalyje iš viso diagnozuota kiek mažiau nei 900 atvejų ir 7 mirtys, nors gyventojų populiacija čia siekia beveik 24 mln.

 
Buvęs Taivano sveikatos ministras atvirai kritikuoja Kinijos požiūrį į COVID-19, mat būtent dėl pernelyg didelio atsipalaidavimo ir beatodairiškumo epidemija virto pandemija ir jau kainavo milijonus gyvybių. „Stebėjome situaciją ir manėme, kad Kinija bus tikrai pajėgi laiku susidoroti su viruso plitimu. Juk SARS bene labiausiai ir paveikė Kiniją, jie jau turėjo būti gerai išmokę pandemijos valdymo pamokas iš praeities grėsmių. Net buvome pernai sausį jiems išsiuntę du ekspertus, kurie, apsilankę Uhano ligoninėse specialistų klausinėjo, kokie pacientai hospitalizuoti, kokie jų kontaktai, kur artimieji ir kolegos.
 
Jiems buvo pasakyta paprastai – jiems nėra diagnozuotas plaučių uždegimas, tad nereikia kelti bangų. Tuomet supratome, kad tai geruoju nesibaigs. Nesvarbu, koks tai yra virusas ar infekcija, kokios rūšies pandemija, gydymas yra naudingas pacientui, tačiau vien gydymo nepakanka protrūkiui suvaldymui. Jei norite užkirsti kelią protrūkiui, privalu atsekti paciento kontaktus. Juk artimiausi kontaktai yra tie, kurie greičiausiai platina virusą bendruomenėje net ir neturėdami simptomų. Juos privalu izoliuoti ir stebėti. Taivane nuo pat COVID-19 pradžios aktyviai sekdavome pacientų kontaktus ir šie privalėjo bent 14 dienų praleisti saviizoliacijoje, pasitelkėme ir  elektronines stebėjimo sistemas“, - sako buvęs sveikatos ministras.
Pasak Ch.Chien-jen, tenka apgailestauti, kad šalis, iš kurios buvo tikimasi itin griežto požiūrio valdant COVID-19, iš pradžių susimovė taip, kad su pandemijos pasekmėmis dar ilgai tvarkysis likęs pasaulis.
 

Išvengti pandemijos pagal Taivaną
Praeities pamokas su SARS išmokęs Taivanas į bet kokius netipinius ligų protrūkius iki šiol žiūri pro padidinamąjį stiklą.
„Atidžiai stebime bet kokią pandemiją regione, nes jau esame susidūrę ir su SARS, ir su H5N1 (paukščių gripo sukėlėju) iš žemyninės Kinijos, ir su afrikiniu kiaulių gripu. 2019 m. gruodžio 31 d. vienas mūsų CDC pareigūnų pastebėjo pranešimus apie netipišką pneumoniją Uhane. Tuo metu buvo tik septyni atvejai, tačiau net ir septyni mums yra didelis skaičius, nes netipinė pneumonija gali būti ir SARS. Tą pačią dieną įvedėme keleivių iš Uhano karantiną, vėliau ir sienų su kaimyninėmis šalimis kontrolę. Taip pat mobilizavome daugiau nei 20 tūkst. izoliacinių patalpų pacientams ir 12 tūkst. plaučių ventiliacijos aparatų dėl galimai kylančios infekcinės ligos protrūkio. Dar po SARS epidemijos prašėme visų ligoninių turėti vieno mėnesio apsaugos priemonių atsargų, jeigu kada nors pasikartotų nuožmus infekcinis protrūkis“, - patirtimi dalijasi gydytojas. Negana to, Taivane tuojau pat buvo padidintos tokių priemonių gamybos apimtys.
 
Dabar pasaulis su baime stebi naujas koronaviruso mutacijas. Tačiau Ch.Chien-jen sako, jog to ir reikėjo tikėtis. Pasak jo, COVID-19 yra RNR virusas ir jis greitai mutuoja dėl to, kad sparčiai plinta, yra lengvai perduodamas žmogaus žmogui. „Kalbant apie virusus, kai kurie plinta žaibiškai, bet yra mažiau virulentiški, sukelia mažiau mirčių. Kuomet susidūrėme su SARS, jo virulentiškumas buvo didesnis nei SARS-COV-2. Dauguma užsikrėtusiųjų sirgo sunkiai, jiems reikėjo hospitalizacijos ir gydymo, tačiau jiems patekus į ligoninę buvo sustabdyta plitimo grandinė ir virusas neišplito“, - sako Chen Chien-jen.
 
Vilties, kad pandemija baigsis teikia greičiausiai istorijoje sukurtos vakcinos. Pirmasis vakcinacijos nuo COVID-19 etapas jau vykdomas nemažoje pasaulio dalyje, ypač Šiaurės Amerikoje ir Europoje, tad jei bus laikomasi vakcinacijos programos, galbūt iki birželio padėtis Europoje taps „normali“. „Bet aš visada sakau, kad neturėtume grįžti prie senos normos, turėtume sukurti naują – vadinasi, net ir suvaldę šią pasaulinę pandemiją, ateityje vis tiek turėtume būti budrūs dėl bet kokių kylančių infekcinių ligų“, - sako buvęs Taivano sveikatos ministras.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Santaros klinikų Biobanko vadovas Daniel Naumovas tapo prestižinio „EuCARE“ projekto koordinatoriumi Lietuvoje. Medici...
  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Jono (71 m.) ligos istorija – detektyvas, kurio kaltininko medikai nerado kelerius metus. Prastai pasijutęs vyriškis ...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Kaip nepasiklysti tarp jaunystės eliksyrų

  Atrodyti jaunatviškai ir didžiuotis puikia išvaizda – svarbu daugeliui moterų, tačiau neretai pasirenkama netinkama strategija grožiui puoselėti, pastebi profesionali medicinos kosmetologė Gerda Venclovaitė.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokia galva, tokia ir kalba
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia galva, tokia ir kalba
  Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  Palmira Rudalevičienė Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica