Britų valdžia - prieš „gyvensenos ligas“

Gintarė Kaminskienė
2014-12-05
Šiemet Didžioji Britanija pateko tarp be saiko alkoholį vartojančių pasaulio šalių. Vidutines pajamas uždirbantis britas už greitą maistą išsinešimui sumoka daugiau nei šimtą svarų per mėnesį. Šalyje sparčiai plinta „gyvensenos ligos“ - širdies ir kraujagyslių, vėžys bei diabetas. Tokie faktai privertė Didžiosios Britanijos valdžią atsisukti į visuomenės sveikatą.
Britų valdžia - prieš „gyvensenos ligas“
Neseniai Didžiojoje Britanijoje pasirodė pasiūlymai ant alkoholio taros nurodyti kalorijų kiekį, taip kovojant su visuomenės nutukimu.

„Radikalus“ planas
Šalies sveikatos priežiūros tarnyba NHS parengė penkmečio planą kovai su šalies gyventojų nutukimu, rūkymu bei alkoholio vartojimu.
Tyrimai praėjusiais metais parodė, kad vidutines pajamas uždirbantis britas už greitą maistą išsinešimui sumoka daugiau nei šimtą svarų per mėnesį. Per metus ši suma sudaro beveik pusantro tūkstančio svarų. Tačiau akivaizdu, kad bėda ne žmonių išleidžiami pinigai, o prasti mitybos įpročiai, skatinantys antsvorį. Šalyje nutukęs kas ketvirtas pilietis.
Jungtinės Karalystės spauda informuoja, kad pagal „radikalų nacionalinį planą“, žmonės skatinti lieknėti ruošiamasi net pinigais arba apsipirkimo kuponais.

Pirmajame istorijoje penkmečio plane NHS perspėja, kad būtina imtis „ryžtingų veiksmų“. „NHS England“ parengtoje ataskaitoje nurodoma, kad būtina „radikali“ pertvarka iš esmės keičiant sveikatos priežiūros lėšų panaudojimą. Siekiama, kad lėšos būtų skirtos ligų prevencijai, o ne jų gydymui. Taip pat daug paslaugų, kurias dabar teikia ligoninės, reikia perduoti bendrosios praktikos gydytojams.
NHS darbuotojai taip pat bus skatinami rodyti pacientams pavyzdį ir sveikai gyventi bei maitintis. Tuo tarpu, visos vietos valdžios institucijos raginamos imtis griežtesnių priemonių prieš greito maisto užkandines ir prekybos alkoholiu vietas.
 
Kalorijos ir ant alkoholio taros
Šiemet Didžioji Britanija pateko tarp be saiko alkoholį vartojančių pasaulio šalių. Pasaulio sveikatos organizacija išanalizavo 196 šalių gėrimo įpročius ir atskleidė, kad Didžioji Britanija užima 13 vietą šiame sąraše. Vyresnis nei penkiolikos metų britas vidutiniškai per metus išgeria apie 11,6 litro grynojo alkoholio, kai pasaulio vidurkis – 6,2 litro.
Tačiau vietiniai medikai susirūpinę ne tik besaikiu alkoholio vartojimo faktu. Jų teigimu, dauguma žmonių net neįsivaizduoja, kiek yra kalorijų vieno ar kito gėrimo taurėje. Tad neseniai pasirodė pasiūlymai Britanijoje ant alkoholio taros nurodyti kalorijų kiekį, taip kovojant su visuomenės nutukimu.
„Britų vyriausybė yra atvira idėjai dėl alkoholio ženklinimo“,– tikino Visuomeninės sveikatos ministrė Jane Ellison. Pasak jos, šios minties nesibaido ir šalies alkoholio gamintojai.
 

Daugiau draudimų rūkantiems
Nors kova su rūkymu Anglijoje prieš aštuonerius metus pradėta draudimu tai daryti viešose vietose, rūkaliams numatoma ir dar viena sankcija. Gruodį ketinama priimti įstatymo pataisas, uždrausiančias rūkyti automobilyje, kuriame yra vaikų. Draudimas įsigalios kitų metų spalį.
Specialistai tvirtina, kad rūkant automobilyje toksiškų dūmų koncentracija automobilio salone gali būti dešimt kartų didesnė nei rūkant atviroje erdvėje. Ankstesni pasauliniai tyrimai parodė, kad 40 procentų pasaulio vaikų kenčia nuo pasyvaus rūkymo, kuris sukelia astmą, didina širdies ligų tikimybę ir silpnina imunitetą. Tad britai nusprendė gelbėti vaikus. Jungtinės karalystės spauda informuoja, kad draudimas galios ne tik vaikų tėvams, bet visiems asmenims, vežantiems vaikus.
Šių metų vasarį parlamente konservatoriai ir liberalai demokratai pritarė planams Anglijoje uždrausti rūkyti automobilyje, kuriame yra vaikų. Už tai būtų skiriama 60 svarų bauda arba baudos taškų. Liberalai demokratai balsavo „už“ nepaisydami savo lyderio ministro pirmininko pavaduotojo Nicko Cleggo pareiškimo, kad toks draudimas yra neliberalus ir sunkiai įgyvendinamas.
 
Tarp kitko
Panašiai Tabako kontrolės įstatymo pataisai dėl draudimo rūkyti automobilių salonuose, jei juose yra vaikų, spalį pritarė Lietuvos Vyriausybė ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas.
Siūlyta zonas, kuriose negalima rūkyti, išplėsti, įtraukiant daugiabučių namų balkonus, terasas ar pro butų langus. Tačiau toks pasiūlymas vieningo palaikymo nesulaukė.
Į įstatymo pataisas įtrauktas ir punktas, draudžiantis rūkyti ar turėti tabako gaminių asmenims iki 18 metų. Nors parduoti tabako gaminius nepilnamečiams draudžiama ir dabar, nuostatos, draudžiančios jiems rūkyti, vis dar nėra.
Tabako kontrolės įstatymo projektas toliau bus svarstomas parlamente. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Vyrai jau verkia

    Nors visuomenėje apie vyrų psichoemocinę sveikatą kalbama drąsiau ir garsiau, statistika liudija, kad emocinių sunkumų slegiami vyrai nėra linkę kreiptis pagalbos. Visgi pirmasis žingsnis jau žengtas – kino salėse vyrai išdrįsta parodyti ir džiaugsmą, ir ašaras.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris