Britų emigrantai – išbraukti iš sveikatos sistemos

Darius Matas
2015-05-04
Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos tarnyba (National Health Service – NHS) rengia tautiečiams staigmeną. Jau šį mėnesį įsigalios tvarka, kuria siekiama riboti išlaidas iš šalies biudžeto, skirtas emigruojančiųjų gydymui. Užsienyje gyvenantys britai gali būti priversti griebtis privataus sveikatos draudimo.
Britų emigrantai – išbraukti iš sveikatos sistemos
Nauja tvarka, kuri įsigalios jau šį mėnesį, numato, kad žmonės, kurie Jungtinėje Karalystėje naudojasi NHS paslaugomis, privalės deklaruoti, kad yra nuolatiniai jos gyventojai.

Faktas 

Gegužės 7 d. Jungtinėje Karalystėje vyks parlamento rinkimai. Dėl pergalės susigrums dvi pagrindinės partijos – leiboristai ir konservatoriai. Pastarųjų lyderis, premjeras Davidas Cameronas (nuotr. kairėje), sulaukia vis daugiau kritikos dėl netinkamo šalies valdymo ir prastos sveikatos priežiūros sistemos. Leiboristų partijos lyderis Edas Milibandas tikisi, kad šiuo metu opozicijoje esanti jo partija sutriuškins konservatorius. Pagrindinis koziris – būtent daugelio šalies gyventojų kritikuojama sveikatos apsaugos sistema. Žadama didinti Nacionalinės sveikatos tarnybos biudžetą daugiau kaip 2,5 mlrd. svarų sterlingų (3,49 mlrd. eurų).

 

Grįžta gydytis
Dauguma britų profilaktiniams patikrinimams grįžta iš kitų ES šalių atgal į Jungtinę Karalystę. Taip nutinka, kai nepavyksta užsiregistruoti pas specialistą toje valstybėje, kur gyvena. Kai kuriuose šalyse egzistuoja daugybė biurokratinių kliūčių, tad registracija vietinėje sveikatos paslaugas teikiančioje įstaigoje gali užtrukti kelis mėnesius ar net metus.
Nauja tvarka, kuri įsigalios jau šį mėnesį, numato, kad žmonės, kurie naudojasi NHS paslaugomis Jungtinėje Karalystėje, privalės deklaruoti, kad yra nuolatiniai jos gyventojai. Kitose ES šalyse, Norvegijoje ar Šveicarijoje gyvenantys bus priversti iš anksto patys susimokėti už sveikatos paslaugas. Tai galios ir tiems išvykėliams, kurie trumpam grįžę į tėvynę, kreipsis dėl skubios medicininės pagalbos suteikimo.
Tokiu būdu Nacionalinė sveikatos tarnyba siekia sutaupyti 500 mln. svarų sterlingų (746 mln. eurų) per metus.
 
Prasta komunikacija
Diabetu sergantis 28-erių metų Brajanas (vardas pakeistas) jau daugiau nei pusmetį gyvena Berlyne. Šiuo metu laisvai samdomą darbą dirbančio vaikino pajamos yra pernelyg menkos, kad galėtų padengti jo gyvenimo išlaidas ir vokišką sveikatos draudimą.
Prieš išvykdamas iš Jungtinės Karalystės, jis pasirūpino insulino atsargomis, bet planuoja naudotis NHS paslaugomis trumpų vizų šalyje metu, kai atsargos išseks.
Vaikinas teigia, nebuvęs tinkamai informuotas apie gresiančius pokyčius ir apgailestauja, kad vyriausybės komunikacija sveikatos apsaugos srityje yra tokia prasta. Brito manymu, tokio įstatymo priėmimas iliustruoja Europos sveikatos srities fragmentiškumą. „Aš manau, kad visa sistema yra keistai sukonstruota, kuriamos taisyklės ir nutarimai, kurie prieštarauja tarpusavyje. Išvykęs iš šalies turi teisę 15 metų balsuoti rinkimuose, bet esi nedelsiant atskiriamas nuo sveikatos apsaugos sistemos“, – pastebėjo Brajanas.

 
2,5 tūkst. eurų kasdien
Keičiantis Jungtinės Karalystės taisyklėms, emigrantai privalės pateikti Europos sveikatos draudimo kortelę, išduotą valstybės, kurioje reziduoja.
Iki šiol, šalį palikę britai turėjo teisę naudotis NHS paslaugomis nemokamai tais atvejais, kai atvykę pasisvečiuoti staiga pasijusdavo prastai. Tačiau dauguma išvykusiųjų pasinaudoja šia spraga ir iš anksto suplanuotam gydymui. Dabar ši galimybė bus atimta. Įkainiai už medicinos paslaugas tokiems pacientams gali tapti nepakeliami. Pavyzdžiui viena diena intensyvios slaugos palatoje – 1800 svarų sterlingų (2495 eurų), o kur dar atliktos procedūros ir vaistai. Net gydantis ambulatoriškai už vieną konsultaciją teks pakloti per 248 svarų (348 eurų).
Žmonių, kurie liks skolingi už suteiktas paslaugas, duomenys bus registruojami ir perduodami Jungtinės Karalystės pasienio agentūrai. Tai reiškia, kad kitą kartą atvykstant ar išvykstan iš šalies, žmonės gali būti sulaikyti.

 
Nėra pereinamojo laikotarpio
Jungtinės Karalystės sveikatos departamentas pripažįsta, kad tokiam sprendimui nėra numatytas pereinamasis laikotarpis rasti alternatyvą NHS paslaugoms. Nuo tos akimirkos, kai žmogus išvyksta iš šalies, jis iš karto netenka teisės į nemokamą gydymą. Naujoji nutartis apsunkins emigrantų galimybes ir nepaliks jokios kitos išeities, tik rinktis privačias įstaigas.
Lengviau atsikvėpti galės tik ES gyvenantys, bet Didžiosios Britanijos pensiją gaunantys senjorai, jiems paliekama teisė į nemokamą sveikatos priežiūrą. Skaičiuojama, kad užsienyje gyvena daugiau kaip 1,8 mln britų, ketvirtadalis jų – pensininkai.
 
Lietuvoje
Seimo Sveikatos reikalų komitete rengiamos pataisos, kuriose numatoma, kad nemokamai gydymas kainuos tik tiems žmonėms, kurie nebus įsiskolinę už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) per paskutinius penkerius metus. Tokiu būdu planuojama užkirsti kelią šalies emigrantams, sumokėjus vos vieno mėnesio įmoką, gauti nemokamą gydymą Lietuvoje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica