Britų emigrantai – išbraukti iš sveikatos sistemos

Darius Matas
2015-05-04
Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos tarnyba (National Health Service – NHS) rengia tautiečiams staigmeną. Jau šį mėnesį įsigalios tvarka, kuria siekiama riboti išlaidas iš šalies biudžeto, skirtas emigruojančiųjų gydymui. Užsienyje gyvenantys britai gali būti priversti griebtis privataus sveikatos draudimo.
Britų emigrantai – išbraukti iš sveikatos sistemos
Nauja tvarka, kuri įsigalios jau šį mėnesį, numato, kad žmonės, kurie Jungtinėje Karalystėje naudojasi NHS paslaugomis, privalės deklaruoti, kad yra nuolatiniai jos gyventojai.

Faktas 

Gegužės 7 d. Jungtinėje Karalystėje vyks parlamento rinkimai. Dėl pergalės susigrums dvi pagrindinės partijos – leiboristai ir konservatoriai. Pastarųjų lyderis, premjeras Davidas Cameronas (nuotr. kairėje), sulaukia vis daugiau kritikos dėl netinkamo šalies valdymo ir prastos sveikatos priežiūros sistemos. Leiboristų partijos lyderis Edas Milibandas tikisi, kad šiuo metu opozicijoje esanti jo partija sutriuškins konservatorius. Pagrindinis koziris – būtent daugelio šalies gyventojų kritikuojama sveikatos apsaugos sistema. Žadama didinti Nacionalinės sveikatos tarnybos biudžetą daugiau kaip 2,5 mlrd. svarų sterlingų (3,49 mlrd. eurų).

 

Grįžta gydytis
Dauguma britų profilaktiniams patikrinimams grįžta iš kitų ES šalių atgal į Jungtinę Karalystę. Taip nutinka, kai nepavyksta užsiregistruoti pas specialistą toje valstybėje, kur gyvena. Kai kuriuose šalyse egzistuoja daugybė biurokratinių kliūčių, tad registracija vietinėje sveikatos paslaugas teikiančioje įstaigoje gali užtrukti kelis mėnesius ar net metus.
Nauja tvarka, kuri įsigalios jau šį mėnesį, numato, kad žmonės, kurie naudojasi NHS paslaugomis Jungtinėje Karalystėje, privalės deklaruoti, kad yra nuolatiniai jos gyventojai. Kitose ES šalyse, Norvegijoje ar Šveicarijoje gyvenantys bus priversti iš anksto patys susimokėti už sveikatos paslaugas. Tai galios ir tiems išvykėliams, kurie trumpam grįžę į tėvynę, kreipsis dėl skubios medicininės pagalbos suteikimo.
Tokiu būdu Nacionalinė sveikatos tarnyba siekia sutaupyti 500 mln. svarų sterlingų (746 mln. eurų) per metus.
 
Prasta komunikacija
Diabetu sergantis 28-erių metų Brajanas (vardas pakeistas) jau daugiau nei pusmetį gyvena Berlyne. Šiuo metu laisvai samdomą darbą dirbančio vaikino pajamos yra pernelyg menkos, kad galėtų padengti jo gyvenimo išlaidas ir vokišką sveikatos draudimą.
Prieš išvykdamas iš Jungtinės Karalystės, jis pasirūpino insulino atsargomis, bet planuoja naudotis NHS paslaugomis trumpų vizų šalyje metu, kai atsargos išseks.
Vaikinas teigia, nebuvęs tinkamai informuotas apie gresiančius pokyčius ir apgailestauja, kad vyriausybės komunikacija sveikatos apsaugos srityje yra tokia prasta. Brito manymu, tokio įstatymo priėmimas iliustruoja Europos sveikatos srities fragmentiškumą. „Aš manau, kad visa sistema yra keistai sukonstruota, kuriamos taisyklės ir nutarimai, kurie prieštarauja tarpusavyje. Išvykęs iš šalies turi teisę 15 metų balsuoti rinkimuose, bet esi nedelsiant atskiriamas nuo sveikatos apsaugos sistemos“, – pastebėjo Brajanas.

 
2,5 tūkst. eurų kasdien
Keičiantis Jungtinės Karalystės taisyklėms, emigrantai privalės pateikti Europos sveikatos draudimo kortelę, išduotą valstybės, kurioje reziduoja.
Iki šiol, šalį palikę britai turėjo teisę naudotis NHS paslaugomis nemokamai tais atvejais, kai atvykę pasisvečiuoti staiga pasijusdavo prastai. Tačiau dauguma išvykusiųjų pasinaudoja šia spraga ir iš anksto suplanuotam gydymui. Dabar ši galimybė bus atimta. Įkainiai už medicinos paslaugas tokiems pacientams gali tapti nepakeliami. Pavyzdžiui viena diena intensyvios slaugos palatoje – 1800 svarų sterlingų (2495 eurų), o kur dar atliktos procedūros ir vaistai. Net gydantis ambulatoriškai už vieną konsultaciją teks pakloti per 248 svarų (348 eurų).
Žmonių, kurie liks skolingi už suteiktas paslaugas, duomenys bus registruojami ir perduodami Jungtinės Karalystės pasienio agentūrai. Tai reiškia, kad kitą kartą atvykstant ar išvykstan iš šalies, žmonės gali būti sulaikyti.

 
Nėra pereinamojo laikotarpio
Jungtinės Karalystės sveikatos departamentas pripažįsta, kad tokiam sprendimui nėra numatytas pereinamasis laikotarpis rasti alternatyvą NHS paslaugoms. Nuo tos akimirkos, kai žmogus išvyksta iš šalies, jis iš karto netenka teisės į nemokamą gydymą. Naujoji nutartis apsunkins emigrantų galimybes ir nepaliks jokios kitos išeities, tik rinktis privačias įstaigas.
Lengviau atsikvėpti galės tik ES gyvenantys, bet Didžiosios Britanijos pensiją gaunantys senjorai, jiems paliekama teisė į nemokamą sveikatos priežiūrą. Skaičiuojama, kad užsienyje gyvena daugiau kaip 1,8 mln britų, ketvirtadalis jų – pensininkai.
 
Lietuvoje
Seimo Sveikatos reikalų komitete rengiamos pataisos, kuriose numatoma, kad nemokamai gydymas kainuos tik tiems žmonėms, kurie nebus įsiskolinę už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) per paskutinius penkerius metus. Tokiu būdu planuojama užkirsti kelią šalies emigrantams, sumokėjus vos vieno mėnesio įmoką, gauti nemokamą gydymą Lietuvoje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...
    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...

    Budinti vaistinė


    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai priėmė sprendimą panaikinti 2022 m. gruodžio 9 d. Konkurencijos tarybos nutarimą ir j...
    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...

    razinka


    Sveika šeima


    Pogimdyvinės depresijos skyrius? Kodėl gi ne!

    Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė siūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai steigti skyrius, neatskiriančius psichologines problemas patiriančios mamos ir naujagimio. „Sunkiausiose situacijose reikia pritaikytų sąlygų, paruoštų specialistų ir papildomo laiko. Vien skyriaus įsteigimas problemos nei&scaro...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris