Brazilijos medikas: tai nėra „paprastutis gripas“, tai - katastrofa

Inga Markeliūtė
2020-06-01
San Paulo (Brazilija) Vila Formosa kapinėse nuo pandemijos pradžios palaidota tūkstančiai žmonių. Šioje vietoje nėra nė dienos, kad negirdėtum kaukšinčių kastuvų. Kaip sako gydytojas dr. Jacques Stajnbok, vaizdas primena apokaliptinį filmą, tik, deja, jo negali išjungti. „Tai nėra „paprastutis gripas“, man neramu dėl savo, artimųjų sveikatos. Tai - pats blogiausias dalykas, su kuriuo man yra tekę susidurti per visą profesinę karjerą“, - duodamas interviu CNN teigė medikas.
Brazilijos medikas: tai nėra „paprastutis gripas“, tai - katastrofa
„Praėjusią savaitę netekome dviejų kolegų, šią savaitę dar vieno... Tai nėra „paprastutis gripas“, tai - katastrofa. Ir man baisu dėl savo ir žmonos gyvybės“, - sako vienos pagrindinių San Paulo ligoninių Intensyvios terapijos skyriaus vadovas dr. Jacques Stajnbok. Gydytojas pasakoja, kad pastaruoju metu, ir jis, ir žmona Fabiane, kuri ligoninėje dirba infekcinių ligų gydytoja Priėmimo skyriuje, miega mažai.

Bemiegės naktys 
Brazilija tapo nauju koronaviruso epicentru. Tiesa, kol medikai bando gelbėti žmonių gyvybes, šalies prezidentas Jair Bolsonaro orientuojasi į šalies ekonomiką ir ragina nesėti perdėtos panikos, nes šalis susiduria su „paprastučiu gripu“. „Praėjusią savaitę netekome dviejų kolegų, šią savaitę dar vieno... Tai nėra „paprastutis gripas“, tai - katastrofa. Ir man baisu dėl savo ir žmonos gyvybės“, - sako vienos pagrindinių San Paulo ligoninių Intensyvios terapijos skyriaus vadovas dr. Jacques Stajnbok. Gydytojas pasakoja, kad pastaruoju metu, ir jis, ir žmona Fabiane, kuri ligoninėje dirba infekcinių ligų gydytoja Priėmimo skyriuje, miega mažai.
 

„Dirbdami priešakinėse pandemijos linijose, nuolat patiriame stresą. Dažnai būnu pažadintas vidury nakties. Taip pat ir mano žmona. Bemieges valandas leidžiu nagrinėdamas mokslines studijas - tikiuosi surasti ką nors, kas padės sudėlioti COVID-19 dėlionę“, - sako gydytojas, dirbantis Emilio Ribas infekcinių ligų institute.
Pasak J.Stajnbok, jo vienuolikos lovų intensyvios terapijos skyrius pilnas nuo balandžio vidurio, kasdien vidutiniškai miršta po vieną pacientą. „Nuo kovo vidurio dar neturėjau nė vienos laisvos dienos. Jaučiuosi atsakingas ne tik už pacientus, bet ir komandą, dirbančią kartu. Kai tik suskamba telefonas, pirma mintis: „Nejau dar vienas gydytojas susirgo? Tai viena didžiausių baimių, kurios mes nepatyrėme ankstesnių epidemijų metu“, - sako gydytojas.

Tragiška padėtis
Penkiasdešimt penkerių Jacques ir keturiasdešimt septynerių Fabiane jau daugiau nei du mėnesius tik grįžę po darbo neskuba apkabinti vaikų. Kaip sako gydytojai, dabar nusistovėjo kitokia rutina: peržengus namų slenkstį pirmiausia dušas. Dvylikametė dukra Ana ir dešimtmetis sūnus Daniel tikina nesibaiminantys dėl tėvų, nes jie, anot mergaitės, „nepatenka į didelės rizikos grupę pagal amžių“. Daniel mano, jog tėvų darbas kietas ir tam reikia daug drąsos. „Vakarienės metu mes visada pasikalbame, kas nutiko jų budėjimo ligoninėje metu. Man tai labai įdomu“, - sako berniukas.
 
F.Stajnbok teigia, jog tokie pokalbiai šiuo metu tapo kur kas labiau reikalingi nei anksčiau. „Žinant, kad visi esame kartu, lengviau ištverti. Nors iki pandemijos turėjome taisykles, jog namuose paliekame darbo problemas ir visą dėmesį skiriame šeimai. Gera taisyklė, tačiau šiuo metu ji sulaužyta. Jacques net per savo gimtadienį, kurį šventėme su artimaisiais internetu, iš rankų nepaleido telefono... Suprantu tai ir labai ilgiuosi to laiko, kurį turėjome anksčiau“, - sako Fabiana.
„COVID-19 - labai sudėtinga liga. Ne visi pacientai vienodai pasiduoda gydymui. Kiekvienu atveju jį turime taikyti individualų, stebėti kiekvieną parametrą, nes jis gali būti lemiamas. Kai paciento būklė po visų pastangų pradeda gerėti, tai - didžiausias džiaugsmas. Net ir kolegoms gydytojams kartais sunku suprasti, su kuo mes susiduriame. To nepasakosi žodžiais“, - teigia J.Stajnbok.


F.Stajnbok sako, jog kas savaitę ligoninė susiduria su žinia, jog virusu užsikrėtė vienas kolegų. „Tai yra baisiausia. Mums trūksta ne tik lovų, kur paguldyti ir teikti pagalbą sergantiems, bet ir personalo. Per pastarąsias kelias savaites susirgo mažiausiai dešimt slaugytojų. Kelių iš jų būklė ypač sunki. Dirbantys žmonės pervargę, įsibaiminę, daugelis sunkiai dorojasi su potrauminiu stresu. Šiuo metu padėtis gydymo įstaigose tragiška“, - neslepia F.Stajnbok.
Šį mėnesį paviešintas Sveikatos metrikos ir vertinimo instituto tyrimas prognozuoja, kad rugpjūčio pradžioje Brazilijoje bus beveik 90 tūkst. su COVID-19 siejamų mirčių. Tyrime nurodoma, kad, priklausomai nuo vidaus sąlygų, šis skaičius gali viršyti 193 tūkst. San Paulo tyrėjai šį mėnesį skaičiavo, kad iš tiesų infekcijų skaičius šalyje galėtų būti 16 kartų didesnis, rašo „Forbes“. Esą prie problemos masto prisideda ir lėtas testavimo tempas.


Tarp kitko
Brazilija pagal susirgimų skaičių jau antra pasaulyje. Šalis protrūkio mastu pasaulyje nusileidžia tik Jungtinėms Amerikos Valstijoms, piko laukiama tik birželį. Tačiau J.Bolsonaro, kuris COVID-19 buvo pavadinęs „mažu gripu“, paragino verslą atsidaryti, nepaisant nuogąstavimų, kad koronavirusas gali plisti. San Paulo mieste Emilio Ribo užkrečiamųjų ligų Instituto intensyvios terapijos skyriuje kyla medikų pykčio banga dėl tokių prezidento pareiškimų. Emilio Ribo ligoninėje plinta blogos naujienos – gydymo įstaigoje nebeliko laisvų vietų, nuo koronaviruso miršta personalo nariai, nors šalyje dar nepasiektas protrūkio pikas. Ši ligoninė - geriausiai įrengta San Paulo mieste.

Didžiausio Brazilijos miesto San Paulo gubernatorius perspėjo, kad sveikatos sistema netrukus gali neatlaikyti, jei gyventojai nesilaikys socialinės distancijos. Jis nurodė, kad privaloma dėvėti kaukes. O prezidentas San Paulo gubernatorių vadina „mėšlo krūva“, Rio de Žaneiro - „išmatų krūva“, mat abu nepakluso ir įvedė karantiną. Skandalingo Vyriausybės posėdžio įraše, kurį po mėnesio kovos paviešino Aukščiausiasis teismas, J.Bolsonaras prieš tokius kviečia ginkluotis. Maža to, prezidentas idiotais vadina abejojančius antimaliarinio vaisto veiksmingumu - jo naudojimą J.Bolsonaras išplėtė. Bet naujausias tyrimas Amerikoje rodo, kad hidroksichlorokvinas riziką mirti sunkiems ligoniams tik padidina.
Tiesa, prezidento pusėn taip pat lekia raginimai kuo greičiau atsistatydinti.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica