Bioniniai lęšiai leis atsisakyti akinių

Darius Matas
2015-06-08
Bendrovė „Ocumetics Technology Corp“ tikina išradusi neskausmingą procedūrą, kuri suteiktų tris kartus geresnį regėjimą nei standartinė žmogaus rega. Tai reiškia, kad su šiais bioniniais lęšiais šimtametis matytų geriau nei žmogus, turintis patį geriausią regėjimą. „Laisvė nuo akinių ir kontaktinių lęšių dabar yra realybė“, – teigia įmonės vadovas, optometristas Garethas Webbas.
Bioniniai lęšiai leis atsisakyti akinių
Ant bendrovės „Ocumetics Technology Corp“ įmonės vadovo, optometristo Garetho Webbo piršto – regėjimo problemų turinčių žmonių viltis – į akį implantuojamas bioninis lęšis.

Bioniniai lęšiai
Naujasis išradimas, tai mygtuko formos lęšis. Įmonės „Ocumetics Technology Corp“, kuriai priklauso technologija, vadovo teigimu, procedūra yra saugi ir patvari. Žmogus, kuriam implantuojami lęšiai, jaučiasi gerai, jie nesukelia galvos skausmo ar kokio nors akių nepatogumo. Bioniniai lęšiai - patentuota miniatiūrinė optinė sistema, kuri veikia tokiu pačiu principu kaip skaitmeninė kamera. Lęšis reikiamą energiją gauna iš kūno, gali fokusuoti objektus, kurie yra panosėje ar labai toli. Šiuos veiksmus atlieka žymiai greičiau, nei tai sugebėtų žmogus.
Tokios technologijos išradimas, savaime suprantama, neįvyksta per dieną – lęšio kūrimas truko aštuonerius metus ir jau kainavo 2,74 milijonus eurų. „Tai toks regos pagerinimas, kokio pasaulis dar nematė. Jei vos galite įžiūrėti laikrodį, esantį už trijų metrų, su šiais lęšiais galėsite matyti tokio paties dydžio objektą iš tris kartus tolimesnio atstumo“, - teigia G.Webbas.
 

Įdėjimo procedūra paprasta
Skaičiuojama, kad operacija, kurios metu žmogui suteikiamas idealus regėjimas, trunka vos aštuonias minutes. Jos principas panašus į įprastas akies lęšiuko keitimo operacijas, kurios atliekamos sergant katarakta. Procedūros metu pro mažą pjūvį pašalinimas akies lęšiukas, kuris dėl žmogaus amžiaus ar kitų priežasčių neužtikrina kokybiško regėjimo. Kiekvienai paciento akiai pagaminami individualūs lęšiai. Tada jie sulankstomi, panardinami į fiziologinį tirpalą ir paprasčiausiai sušvirkščiami į akis. Per 10-15 sekundžių jie įsitvirtina tinkamoje pozicijoje. Įprastai vyresnio amžiaus žmonėms kas 3-5 metus tenka įsigyti vis stipresnius akinius skirtus skaityti, nes laikui bėgant akies lęšiukas netenka elastingumo. Dėl gebėjimo prisitaikyti prie žiūrėjimo įvairiais atstumais, naujieji bioniniai lęšiukai galėtų tarnauti visą gyvenimą. Tiesa, ar įmanoma įvykus komplikacijoms bioninį lęšį pašalinti ar pakeisti kitu, nepranešama.
 
Rezultato dar teks palaukti
Nors modernūs bioniniai lęšiai, anot G.Webbo, akinius, kontaktinius lęšius ir operaciją lazeriais padarytų nebereikalingus, rezultatų teks palaukti. Prieš pateikiant vartotojams, teks dar pabaigti išsamus klinikinius tyrimus. Jei darbo proceso metu nekils nenumatytų nesklandumų, šis gaminys rinkoje pasirodys jau po dvejų metų.
Vienam technologijos sumanytojų G.Webbui ši inovacija labai svarbi asmeniškai. „Sulaukęs 45 metų, turėjau naudoti skaitymo akinius, kurie, kaip ir daugeliui, yra didelis nepatogumas. Iki šiol keikiu savo progresinius akinius. Nešioju ir kontaktinius lęšius, kuriuos irgi kiekvieną dieną keiksnoju. Mano herojai buvo kaubojai, o kaubojai akinių nenešiojo“, - pasakoja G.Webbas. Netrukus planuojama pradėti klinikinius tyrimus su gyvūnais ir aklais žmonėmis.
 
Tinka kataraktai gydyti

Jei „Ocumetics“ išradimas paklius į rinką, bus išspręsta daugybė regos problemų, tarp kurių ir įvairios akių ligos. Idėjos autorius teigia, kad ši procedūra padėtų apsisaugoti nuo kataraktos, nes jos metu būtų pakeisti natūralūs lęšiai, kurie bėgant laikui nusidėvi ir sudrumstėja. Todėl neturėtų kilti regos problemų, kad ir kiek ilgai gyventumėte.
Tai nėra lęšiai, kuriuos nuolat reikia įsidėti ir išsiimti. Žmogus, kuriam atlikta procedūra, kokybiška rega džiaugtųsi visą parą, septynias dienas per savaitę. Šiuo atveju nėra tikimybės lęšį pamesti ar pažeisti. Taip pat svarbus aspektas, kad sumažėja komplikacijų, kurios galimos nešiojant įprastus kontaktinius lęšius: kraujagyslių įaugimas į rageną, akių sausumas. Tai, kad lęšis įmplantuojamas į akį, užtikrina, kad po juo nesikaupia nešvarumai ar bakterijos, kurios gali tapti aklumo priežastimi.
 
 Komentarai

Jeilio universiteto profesorius, oftalmologas Vincentas De Luisas:

- Moderni bioninių lęšių technologija žavi ir patyrusius chirurgus. Kai kurie kompetentingi specialistai iš pradžių ciniškai žvelgė į šį sumanymą, nes per gyvenimą matė ne vieną nesėkmingą bandymą sukelti perversmą šioje srityje. Visi jie būdavo pristatomi kaip inovatyvūs ir pakeisiantys žmonių įpročius kardinaliai. Šįkart manoma, kad metodas tikrai bus veiksmingas. Kai kurie operuojantys oftalmologai netgi norėtų tapti patariamosios medikų tarybos dalimi ir taip prisidėti prie tolesnės projekto plėtros. Aš tvirtai manau, kad tai padės mums pasiekti tobulo matymo „šventąjį gralį“, tiek trumparegystės, toliaregystės, tiek presbiopijos atveju.
 
Optometrijos specialistė Diana Karpė:

- Savo praktikoje susiduriu su atvejais, kai nepadeda nei akinių, nei kontaktinių lęšių korekcija. Priežastimis gali būti labai aukšto laipsnio trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, anizometropija, akomodacijos bei kiti regos  sutrikimai. Taip pat dažnai tenka susidurti su presbiopais, negalinčiais priprasti prie progresinių akinių arba kontaktinių lęšių nešiotojais, kenčiančiais dėl akių sausumo. Lazerinė chirurgija padeda tik nesudėtingais regos koregavimo atvejais. Atrodo, kad bioniniai lęšiai padėtų išspręsti visas minėtas ir daug kitų regos koregavimo problemų. Manau, kad didžiausias jų pranašumas yra tai, kad jie suteikia geresnį regėjimą nei maksimaliai gerai parinkta korekcija ar natūraliai sveikos akys be regos patologijų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris