Berniukams – dar savaitė karantino

Inga Markeliūtė
2018-07-12
Pasaulį prikausčiusi futbolo komandos „Šernai“ berniukų ir jų trenerio gelbėjimo operacija Tailande baigėsi sėkmingai. Tačiau medikai sako, jog tiek vaikams, tiek ir treneriui kol kas reikalinga intensyvi priežiūra.
Berniukams – dar savaitė karantino
Duomenų, kokios infekcijos gali tūnoti tokiame giliame urve, kuriame užstrigę daugiau nei dvi savaites praleido 12 berniukų ir jų treneris, nėra, nes niekada tai nebuvo tirta.

Atliekami tyrimai
12 berniukų ir jų treneris savaitės pradžioje išgelbėti iš Tham Luang urvo po dviejų savaičių. Medikų teigimu, tiek jaunuolių, tiek ir jų trenerio sveikatos būklė gera, vis dėlto dėl retų infekcijų rizikos jiems dar teks savaitę ar net ir šiek tiek daugiau praleisti ligoninėje karantine.
Šiuo metu vaikams atliekami įvairūs tyrimai, dviems berniukams diagnozuotas plaučių uždegimas. Vienam vaikui nustatytas sulėtėjęs širdies ritmas, kitam - išnirusi kulkšnis.
 
Visi vaikai dar urve buvo gydomi antibiotikais ir paskiepyti nuo stabligės bei pasiutligės, antradienį informavo Tailando nuolatinis sekretorius, atsakingas už visuomenės sveikatą Jesada Chokedamrongsuk.

„Vaikai jaučiasi gerai, rimtų sveikatos sutrikimų neturi ir yra geros nuotaikos. Žinoma, jie išsiilgę artimųjų, namų. Tai visiškai suprantama“, - teigia J.Chokedamrongsuk.

Į vaikų gelbėjimo operaciją įsitraukė užsienio šalių ekspertai, įskaitant ir medikus. Pasak užsienio gydytojų, nors šiuo metu sunkios infekcijos rizika yra maža, berniukams gali grėsti kitos trumpalaikės ar ilgalaikės komplikacijos, pavyzdžiui, potrauminis streso sutrikimas. Medikų teigimu, gelbėjimo misija buvo tikrai sudėtinga, taigi vaikams reikalinga intensyvi priežiūra. Pasak Tailando Vyriausybės, su vaikais toliau dirbs aukščiausio rango šalies gydytojai.

 

Medikai baiminasi infekcijų
Išlaisvinti jaunieji futbolininkai, kurių amžius svyruoja nuo 11 iki 16 metų, po daugiau nei dviejų savaičių, praleistų tamsiame urve, jėgas atgauna skirtingai. Pirmieji keturi išgelbėti vaikai jau normaliai reaguoja į natūralią dienos šviesą, tiesa, vienam jų savaitės pradžioje vėl pasireiškė akių dirglumas saulei. Vėliau išgelbėtiesiems dar teks kurį laiką nešioti tamsintus akinius.
 
Vaikai paguldyti vienoje palatoje Chiangrai Prachanukroh ligoninėje Chiang Rai provincijoje.

Karantino sąlygos taikomos ir keturiems narams, kurie rado ir prisidėjo gelbėjant berniukus, sako Dr. Thongchai Lertwilairatnapong, Tailando šiaurinio regiono visuomenės sveikatos gydytojas.
Kol nebuvo rasti, vaikai prastai maitinosi, todėl yra nusilpę, tad virusų ar infekcijų rizika ženkliai padidėjusi. Būtent dėl šios priežasties jiems teks dar kurį laiką praleisti karantine.
 
„Tai pirmas toks atvejis. Neturime duomenų, kokios infekcijos gali tūnoti tokiame giliame urve, nes niekada tai nebuvo tirta. Todėl tiek vaikams, tiek jų treneriui atliekami įvairiausi tyrimai, kad nieko nepraleistume ir nesudarytume sąlygų kokia nors infekcijai išplisti už palatos ribų“, - sako J.Chokedamrongsuk. 
Ekspertei perspėjo, kad geriant užterštą vandenį ar kitaip kontaktuojant su paukščių ar šikšnosparnių išmatomis galima užsikrėsti pavojingomis infekcijomis.

 
Į urvą užsuko po treniruotės
11-16 metų amžiaus berniukai ir jų 25 metų treneris daugiau kaip prieš dvi savaites po treniruotės nuėjo į kalnų parką, nusprendė patyrinėti Tam Luango urvą ir pradėjus lyti įstrigo vienoje ankštoje kameroje. Komandą praėjus devynioms dienoms nuo jų dingimo rado du britų narai. Vaikai ir treneris buvo už penkių kilometrų nuo įėjimo į urvą, praleidę devynias šiurpias dienas visiškoje tamsoje.

Pareigūnai karštligiškai ieškojo saugaus būdo juos ištraukti, svarstė gręžimo pro kalną ir laukimo kelis mėnesius, kol baigsis musonų sezonas, galimybes. Tačiau urvo kameroje, kurioje buvo vaikai ir treneris, ėmė pavojingai mažėti deguonies, be to iškilo pavojus, kad urvų kompleksas bus užlietas visiškai, todėl gelbėtojai nusprendė rinktis mažiausią blogybę ir vykdyti planą, pagal kurį vaikus itin siaurais užlietais tuneliais lydi narai.

 
Tarp kitko
Vaikų gelbėjimo operacija sulaukė paramos iš garsenybių, pradedant JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir baigiant futbolo žvaigžde Lioneliu Messi bei technologijų guru Elonu Musku.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica