Baltarusija: daug geriančioje ir trumpai gyvenančioje šalyje – nieko naujo

Andrius Balčiūnas
2015-10-19
Nors Baltarusijos sveikatos apsaugos sistema vertinama neblogai, tai - dar sovietinių laikų nuopelnas. Penktajai kadencijai neseniai šalies prezidentu išrinkto Aleksandro Lukašenkos režimas per du valdymo dešimtmečius neprisidėjo prie sistemos plėtros. Priešingai, siekdamas apkarpyti valstybės išlaidas, prezidentas sumažino medicinos paslaugų prieinamumą.
Baltarusija: daug geriančioje ir trumpai gyvenančioje šalyje – nieko naujo
Dar kartą Baltarusijos prezidentu išrinktas Aleksandras Lukašenka yra sakęs: „Aš netikiu, jog gali ateiti laikas, kad mes - rusai, baltarusiai ir ukrainiečiai - liausimės gėrę. Tai mūsų nacionalinė tradicija, mūsų nacionalinis turtas“. Todėl nieko keisto, kad Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtame pernai metų reitinge, Baltarusija buvo pripažinta daugiausiai alkoholio (17,5 litrų vienam žmogui) tarp 194 pasaulio šalių suvartojančia valstybe.

Visuotinė sveikatos apsauga
Formaliai sveikatos apsaugos paslaugos Baltarusijoje yra prieinamos visiems piliečiams ir papildomai nekainuoja, tačiau realybė yra kur kas skaudesnė. Dauguma baltarusių net ir valstybinėje gydymo įstaigoje negali gauti net elementarių paslaugų, papildomai nesumokėjęs gydytojui. Greitoji medicinos pagalba, gimdymo paslaugos ir vakcinacija šalyje yra nemokamos, bet kitos paslaugos kokybiškai teikiamos tik už tam tikrą - neformalų - atlygį. Baltarusijoje, tikintis geresnės priežiūros, įprasta sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojams atsilyginti net ir už paprasčiausias paslaugas.
Viena didžiausių šalies problemų – itin žemas vidutinės gyvenimo trukmės rodiklis. Vyrai čia vidutiniškai sulaukia 64, o moterys – 76 metų. Palyginimui, Lietuvoje vidutinė vyrų gyvenimo trukmė siekia 68 metus, o moterų – 80.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbtame pernai metų reitinge, Baltarusija buvo pripažinta daugiausiai alkoholio (17,5 litrų gryno alkoholio vienam žmogui) tarp 194 pasaulio šalių suvartojančia valstybe. Pasaulinis alkoholio vartojimo rodiklis yra vidutiniškai 6,2 l gryno alkoholio vienam asmeniui.
Daugybė baltarusių miršta nuo alkoholizmo, rūkymo, narkotikų vartojimo ir nesveikos mitybos sukeltų pasekmių.
Baltarusijos valdžia tikisi prastą padėtį pataisyti socialinėmis reklamomis. Kai prasidėjo Rusijos ir Ukrainos konfliktas, Baltarusijos ekonomika patyrė didelių nuostolių dėl Vakarų sankcijų, smarkiai sumažėjo reklamos apimtys. Todėl šalyje atsirado tūkstančiai nenaudojamų reklaminių stendų. Tikimasi, kad juose atsidurs valdžios finansuojamos socialinės reklamos, kuriomis siekiama sumažinti žalingų medžiagų vartojimą ir skatinti sveiką gyvenimo būdą. Jau dabar kai kuriuose reklaminiuose skyduose žymūs Baltarusijos žmonės kviečia tautiečius neberūkyti lovose, kituose – aktyviai poilsiaujančios laimingos šeimos ragina gyventi sveikai ir taip prisidėti prie laimingos ateities valstybės kūrimo.
 
Privačios gydymo įstaigos – netobulos
Baltarusijos sostinėje Minske veikia gausybė privačių gydymo įstaigų. Jos yra aprūpintos modernia technika, siūlo šiuolaikiškus gydymo metodus, tačiau už visas paslaugas čia turi sumokėti pats pacientas. Šios gydymo įstaigos šalyje yra populiarios, nors prieinamos toli gražu ne kiekvienam Baltarusijos gyventojui.

Gana dažnai privačių klinikų paslaugomis naudojasi užsieniečiai. Dėl bendro šalies ekonomikos lygio, medicinos paslaugos iš užsienio atvykstantiems žmonėms atrodo pigios, o tai skatina medicinos turizmo augimą. Net ir lietuviai į netoliese esantį Minską vis dažniau vyksta odontologinių ar plastinės chirurgijos paslaugų. Baltarusijoje daugėja medicinos turistų ne tik iš Rytų Europos, bet ir Didžiosios Britanijos, JAV. Specialistai pabrėžia, kad, nors paslaugų kaina čia gali būti kelis kartus mažesnė, jų kokybė ES standartams kol kas neprilygsta.
Bet net ir privačiose gydymo įstaigose pasitaiko skaudžių nelaimių, kurios priverčia susimąstyti apie ydingą sveikatos priežiūros sistemą. Šalyje garsiai nuskambėjo prieš dvejus metus privačioje klinikoje „Ecomedservice“ mirusios Yulios Kubarevos atvejis. 25-erių metų merginai buvo atliekama nosies operacija, nes vaikystėje į veidą pataikiusi sniego gniūžtė deformavo nosį, todėl jai buvo sunkiau kvėpuoti. Dėl medikų padarytų klaidų ir technikos gedimo merginą ištiko koma, o po mėnesio ji mirė, taip ir neatgavusi sąmonės. Specialus tyrimas atskleidė, kad gydytojas per anksti paliko pacientę be priežiūros, o dirbtinio kvėpavimo aparato patikra buvo atlikta prieš šešerius metus, todėl jis tinkamai neveikė.
Tai sukėlė pasipiktinimo bei įtarumo bangą ir A.Lukašenka nutarė sutramdyti privačias medicinos paslaugas teikiančias įmones. Pirmiausia prezidentas pareikalavo, kad šalies Sveikatos apsaugos ministerija perimtų privatų „Ecomedservice“ tinklą, kuris teikia daugybę mokamų medicinos paslaugų. Gydymo įstaigos perėmimas valstybės globon nėra paremtas šalyje galiojančiais teisės aktais, tačiau tokia praktika Baltarusijoje nėra nauja. Privačiose gydymo įstaigose taip pat buvo pradėti vykdyti nuolatiniai patikrinimai, dėl rastų pažeidimų gydytojams atimtos licencijos, nutrauktas kai kurių klinikų darbas.
Visuomenės dėmesio centre atsiduriančios, kad ir pavienės nelaimės rodo, jog Baltarusijos sveikatos priežiūros sistemą būtina reformuoti. Šiame procese esminis vaidmuo tenka A.Lukašenkai ir jo sveikatos apsaugos ministrui Vasilijui Žarko. Ekspertai įsitikinę: jei privačios gydymo įstaigos nebebus suvokiamos kaip valstybės monopolio konkurentės ir į jas bus imta žvelgti kaip į partneres, šių ryšių naudą pirmiausia pajus Baltarusijos žmonės. Tačiau tam reikia, kad šalies valdantieji būtų suinteresuoti ne vien turto kaupimu, bet ir visuomenės gerove.       
 
Tarp kitko
A.Lukašenka šalį pradėjo valdyti dar 1994 metais. Jau siekdamas antrosios Baltarusijos prezidento kadencijos, 2001 m. A.Lukašenka galimai klastojo rinkimų rezultatus ir siekė užgniaužti kylančius protestus. Sekmadienį įvykusiuose rinkimuose, A.Lukašenką palaikė 83 proc. atėjusiųjų balsuoti. Vakare Minsko centre susirinko būrys opozicijos aktyvistų, kurie ragino rinkimus boikotuoti. Vis dėlto abejojama, kad šie mitingai ką nors pakeis.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris