Po praėjusios savaitės pradžioje Melburne šėlusios audros į medikus kreipėsi aštuoni su puse tūkstančio dusulio priepuolių kamuojamų žmonių. Tarnybos buvo nepasirengusios tokiam dideliam pagalbos prašymų skaičiui ir neįstengė laiku padėti beveik pusei nukentėjusiųjų.
Australijoje greitoji pagalba ir ligoninių skubios pagalbos skyriai buvo perpildyti dėl netikėto masto nelaimės, kurią sukėlė stipraus vėjo išnešiotos žiedadulkės, sukėlusios alergiją priepuolius.
Perpildytos ligoninės ir paramedikų trūkumas
Australijoje greitoji pagalba ir ligoninių skubios pagalbos skyriai buvo perpildyti dėl netikėto masto nelaimės, kurią sukėlė stipraus vėjo išnešiotos žiedadulkės, sukėlusios alergijos priepuolius. Pasak Viktorijos valstijos sveikatos ministerijos, 8,5 tūkst. pacientų buvo atgabenti į ligonines dėl kvėpavimo sutrikimų, šešiasdešimt iš vis dar gydomi, o penki yra kritinės būklės. Mirė aštuoni žmonės.
Medikai sakė, kad priepuoliai ištiko netgi tuos, kuriems astma nebuvo diagnozuota. „Žmonės, kurie yra alergiški ir vaikystėje turėję egzemą ar šienligę, rizikuoja susirgti astma tokiomis ekstremaliomis sąlygomis. Jie gali mirti ištikus staigiam astmos priepuoliui“, - tvirtino tretinio lygio priežiūros ir klinikinio mokymo centro „Austin Health“ Pulmonologijos skyriaus vadovė Christine McDonald.
Audringos liūtys Melburne nėra retenybė, bet šįsyk liūtį lydėjo smarkus atšalimas. Australijoje netrukus prasidės vasara ir Melburne pastarosiomis savaitėmis intensyviai žydi augalai. Žiedadulkės tokiomis oro sąlygomis – padidėjęs drėgnumas, audra ir smarkus temperatūros kritimas – sugeria daug vandens ir suskyla į smulkutėles daleles. Todėl žmonės tapo beginkliai prieš stipraus vėjo pernešamus mikroskopinius alergenus.
Melburno greitoji pagalba audros vakarą per penkias valandas sulaukė beveik dviejų tūkstančių skambučių – tai šešis kartus daugiau nei įprastai, todėl jie negalėjo greitai reaguoti į kiekvieną iškvietimą. Į pagalbą buvo pakviesti policininkai ir ugniagesiai, kurie pacientus vežė į ligoninę. Tiek žmonių ligoninė sulaukdavo per pusmetį, o ne per vieną naktį.
Šeimos gydytojams taip pat teko skubėti į pagalbą pacientams, negalintiems pakliūti į ligoninę. „Daugybė šeimos gydytojų valandų valandas priiminėjo pacientus, nes greitoji pagalba nebesugebėjo to padaryti. Mačiau, kaip ne vieno žmogaus gyvybė buvo išgelbėta.
Noriu paploti kolegoms šeimos gydytojams už tai, kaip jie sureagavo į tokio masto nelaimę. Mačiau, kaip keli šeimos gydytojai rūpinosi dviem pacientais, iš kurių vienas atėjo beveik nebeįkvėpdamas, o šalia nebuvo nė vieno greitosios pagalbos automobilio.
Šeimos gydytojai juos prižiūrėjo keturias valandas ir teikė ne tik pirmąją pagalbą, bet ir ligoninės lygio priežiūrą – davė vaistų, statė lašinę“, - prisimindama katastrofišką naktį pasakojo Geelong ligoninės skubios pagalbos specialistė Kristin Boyle.
Didesnis finansavimas skubiajai medicinai
Priėmus 518 mln. dolerių planą greitosios pagalbos sistemai plėsti bus pasamdyti šimtai paramedikų ir pastatytos naujos stotys. Šis sprendimas priimtas po to, kai Melburno sveikatos sistema nesusidorojo su „audros astma“.
Tiesa, sveikatos apsaugos ministras Jill Hennessy sakė, kad toks planas nesusijęs su tragišku įvykiu ir buvo paruoštas jau seniau. Tai bus didžiausia investicija į greitosios pagalbos paslaugas. Per trejus metus žadama priimti apie 450 naujų paramedikų.
Melburne bus pastatyti šeši nauji „greito reagavimo“ centrai, kurie turės daugiau nei du šimtus paramedikų. 50 mln. dolerių bus skirti skubios pagalbos skyriams, kad pacientai galėtų būti gydomi greičiau.
Tačiau Australijos skubios medicinos koledžos prezidentas Simon Judkins sakė, kad Vyriausybė turėtų daugiau lėšų skirti ligoninės palatoms, kad pašalintų visas kliūtis skubios pagalbos paslaugoms. „Pacientų antplūdį sumažintų ir jų gyvybes išgelbėtų žmonių perkėlimas iš skubios pagalbos skyriaus į palatas“, - tikino S.Judkins.
Jis mano, kad ligoninių palatoms reikia daugiau personalo, galinčio ilgiau dirbti, jog pacientai būtų greičiau išrašomi namo. Jis džiaugiasi valdžios sprendimu finansuoti greitąją pagalbą, bet mano, kad reikia didesnio dėmesio visai sveikatos apsaugai: „Šiuo metu mes neskiriame pakankamai dėmesio kiekvienam Viktorijos ligoninės stacionarui.“
Tarp kitko
„Mes norime užtikrinti, kad pacientai gautų geriausią pagalbą kuo greičiau ir kad paramedikai galėtų kuo skubiau vykti į kitą kritinį iškvietimą“, - teigė Australijos premjeras Daniel Andrews. Jis sako, kad didesnis finansavimas padėtų sumažinti reagavimo laiką. Naujausi duomenys rodo, kad paramedikai į iškvietimą sureaguoja vidutiniškai per penkiolika minučių.
Opozicijos lyderis Matthew Guy išpeikė tokį valdžios pranešimą: „Nežinau, ar premjeras taip pasakė dėl panikos ar skubėjimo. Jei toks sprendimas bus įgyvendinamas, norime žinoti tikslias detales ir kokia kryptimi judės sveikatos sistema.“
Komentuoti: