Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?

Algimantas Kripas
2023-09-29
Pastaraisiais metais JAV padaugėjo nutukimu sergančiu asmenų. Visgi, gydant šią ligą netrūksta teigiamų pokyčių. JAV žiniasklaidos teigimu, „Eli Lilly“ preparatas „Mounjaro“ šių metų pabaigoje greičiausiai bus patvirtintas kaip naujas nutukimui gydyti skirtas vaistas.      
Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?
„Associated Press“ rašo, kad analitikai prognozuoja, jog preparatas „Mounjaro“ gali tapti vienu labiausiai parduodamų vaistų. Jo metiniai pardavimai gali pasiekti ir 50 milijardų JAV dolerių. Kol kas šis vaistas yra patvirtintas tik antrojo tipo diabetui gydyti. FDA sprendimą dėl šio preparato tinkamumo nutukimo gydymui turėtų priimti šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.

Neguodžiantys skaičiai
Jungtinėse Amerikos Valstijose daugėja nutukusių žmonių. Praėjusiais metais 22 JAV valstijos turėjo nemažiau kaip 35 proc. nutukusių suaugusiųjų. JAV maisto ir vaistų administracijos (CDC) duomenimis, prieš dešimt metų toks nutukimo paplitimas nebuvo fiksuojamas nė vienoje JAV valstijoje. Naujausi duomenys rodo, kad daugiau negu 40 proc. nutukusių JAV gyventojų gyvena Luizianos, Vakarų Virdžinijos bei Oklahomos valstijose.
 
CNN rašo, kad apskritai didžiausias nutukimo paplitimas yra fiksuojamas JAV pietuose ir vidurio vakaruose. Šiose šalies dalyse gyveno maždaug 36 proc. nutukimą turinčių suaugusiųjų. Vakarinėje ir šiaurės vakarinėje JAV dalyse nutuksiųjų buvo apie 30 proc. Tokie duomenys surinkti CDC ir valstijų departamentų surengtų apklausų metu.
 

Žmonės laikomi nutukusiais, jeigu jų kūno masės indeksas yra didesnis nei 30. Prieš savaitę paskelbti duomenys parodė, jog nutukimo paplitimas skiriasi tarp skirtingų rasių bei etninių grupių. Didesnis paplitimas pastebėtas tarp juodaodžių ir lotynų amerikiečių. Mažesnis nutukimo procentas fiksuotas tarp baltaodžių bei azijiečių. Mažiau nutukę jauni suaugusieji – vienas iš penkių žmonių nuo 18 iki 25 m. Amžiaus grupėje nuo 45 iki 54 m. nutukusiųjų du iš penkių. CDC Nacionalinio lėtinių ligų prevencijos centro direktorė dr. Karen Hacker teigė, kad atnaujinti duomenys siunčia aiškią žinutę, jog papildoma parama nutukimo prevencijai ir gydymui yra skubus prioritetas.
 
K.Hacker pabrėžė, kad šią ligą sukelia daug įvairiausių priežasčių, įskaitant valgymo įpročius, fizinį aktyvumą, miego rutiną, genetiką bei tam tikrus medikamentus. Dėl to, šiai problemai išspręsti nėra vieno sprendimo būdo. K.Hacker nuomone, galima imtis tokių priemonių kaip labiau prieinamos sveikatos priežiūros paslaugos, sveikesnis ir labiau įperkamas maistas bei saugios fiziniam aktyvumui skirtos vietos.
 
Kaip rašo CNBC, nutukimas kamuoja maždaug 100 milijonų JAV gyvenančių suaugusiųjų bei 14,7 milijono vaikų. Šiais problemai spręsti JAV sveikatos apsaugos sistema kiekvienais metais išleidžia 147 milijardus JAV dolerių. Istoriškai nutukimas būdavo laikomas sutrikimu, atsirandančiu dėl netinkamo gyvenimo būdo. Šį sutrikimą turintys žmonės esą neturėdavo valios pakeisti valgymo įpročius bei reguliariai sportuoti.
 
Amerikos medikų asociacija nutukimą kaip ligą pripažino 2013 m. Tai buvo itin didelis žingsnis medicinos srityje. Farmacijos kompanijoms taip pat atsirado daugiau galimybių sukurti efektyvesnius bei saugesnius preparatus. Kaip teigė „Novo Nordisk“ vykdančioji viceprezidentė Camilla Sylvest, nutukimo tyrimai yra vykdomi daugiau kaip 25 metus. Per šį laikotarpį pakito nutukimo vertinimas. Išaugo susidomėjimas jo gydymu.
 

L.S. skaičius
147
- tiek mlrd. JAV dolerių JAV sveikatos apsaugos sistema kiekvienais metais išleidžia nutukimui gydyti.

 

Patvirtins kitąmet
JAV kamuojančią problemą galėtų išspręsti kompanijų „Novo Nordisk“ ir „Eli Lilly“ sukurti preparatai. „Reuters“ skelbia, jog jie yra pirmieji, tikrai efektyvūs nutukimo gydymui skirti vaistai. Šie vaistai paveikia tam tikrus smegenų receptorius. Tokiu būdu sumažėja žmonių apetitas ir jie ilgiau jaučiasi sotūs. Iš pradžių šie preparatai buvo sukurti diabetui gydyti. Šiuo metu jie labiau vertinami kaip vaistai nuo nutukimo.
 
Kaip praneša CNBC, viename klinikinių tyrimų, pacientai vartoję „Eli Lilly“ sukurtą preparatą „Mounjaro“, neteko apie 26,6 proc. svorio. Tokie rezultatai pasiekti po 84 savaites taikyto gydymo. Visgi, šiuo metu „Mounjaro“ yra patvirtintas tik kaip vaistas, skirtas antrojo tipo diabetui gydyti. FDA sprendimą dėl šio preparato tinkamumo nutukimo gydymui turėtų priimti šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje. „Novo Nordisk“ gaminamas vaistas „Wegovy“ kaip nutukimo gydymui tinkamas preparatas buvo patvirtintas 2021 m. Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos ir klinikinės kompetencijos institutas (NICE) atsisakė patvirtinti „Mounjaro“.
 

BBC skelbia, kad britai pareikalavo vaisto gamintojo suteikti daugiau informacijos apie šį preparatą. NICE atstovė Helen Knight pareiškė, kad vaisto veiklioji medžiaga iš tikrųjų teikia vilčių, tačiau jiems reikia daugiau įrodymų, kad būtų įvertintas vaisto klinikinis efektyvumas. Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunak mano, kad šis preparatas gali iš esmės pakeisti dabartinę situaciją. Kad pagerintų vaisto prieinamumą, R.Sunak paskelbė specialią programą, kuriai skyrė 40 mln. svarų sterlingų.
 
„Mounjaro“ veikimas iš tiesų kelia nemažai klausimų. Jo vartojimas gali sukelti daug sudėtingesnius šalutinius poveikius nei preparatai „Wegovy“ ar „Ozempic“. Pasak Mičigano universiteto profesoriaus dr. Andrew Kraftson, šį preparatą vartojančius asmenis yra būtina nuolat stebėti. Egzistuoja rizika, kad didelis apetito sumažėjimas gali privesti ir prie prastos mitybos ar valgymo sutrikimų atsiradimo. Ekspertai taip pat baiminasi ir to, jog šiems vaistams išpopuliarėjus kaip svorio mažinimo preparatams gali nukentėti sergantieji cukriniu diabetu.
 
Augantys pardavimai
Pastebima, kad itin išaugo svorio mažinimui skirtų preparatų paklausa. Naujasis „Eli Lilly“ pagamintas vaistas muša pardavimo rekordus. CNBC rašo, jog praėjusį mėnesį kompanija paskelbė, kad palyginti su praėjusiais metais, jų antrojo ketvirčio pajamos šoktelėjo net 85 proc. Pelno augimą ir sąlygojo būtent „Mounjaro“. Per ketvirtį šio vaisto buvo parduota už 979,7 mln. JAV dolerių.
 
„Associated Press“ rašo, kad analitikai prognozuoja, jog „Mounjaro“ gali tapti vienu labiausiai parduodamų vaistų. Jo metiniai pardavimai gali pasiekti ir 50 milijardų JAV dolerių. Itin gerų rezultatų pasiekė ir šios kompanijos konkurentai. Per pirmą šių metų pusmetį „Novo Nordisk“ vaisto „Wegovy“ pardavimai Jungtinėse Valstijos išaugo net 344 proc.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    „Spindulinė terapija yra galingas ginklas: jeigu vėžys diagnozuojamas anksti, aparatu galima išgydyti apie pusę pacie...
    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis šeimos gydytojams – itin intensyvus laikotarpis. Į kabinetą plūsta ne tik įvairiomis ūminėmis...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Žindymo kelionėje koją kiša nerimas

    Sveikatos ekspertai sutaria: žindymas yra geriausia investicija į kūdikio ir mamos sveikatą. Nors dėl fiziologinių priežasčių žindyti negali iki 2 proc. pasaulio moterų, kūdikio krūtimi nemaitinančių moterų dalis kur kas didesnė. Priežastys – informacijos trūkumas, mitai ir pogimdyviniai psichologiniai sunkumai.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Miško maudynės su ponia Apolonija
    Henrikas Vaitiekūnas Miško maudynės su ponia Apolonija
    Dėl visko kalta kontroversija
    Henrikas Vaitiekūnas Dėl visko kalta kontroversija
    El Nino, La Nina ir kiti
    Henrikas Vaitiekūnas El Nino, La Nina ir kiti

    Naujas numeris