Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?

Algimantas Kripas
2023-09-29
Pastaraisiais metais JAV padaugėjo nutukimu sergančiu asmenų. Visgi, gydant šią ligą netrūksta teigiamų pokyčių. JAV žiniasklaidos teigimu, „Eli Lilly“ preparatas „Mounjaro“ šių metų pabaigoje greičiausiai bus patvirtintas kaip naujas nutukimui gydyti skirtas vaistas.      
Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?
„Associated Press“ rašo, kad analitikai prognozuoja, jog preparatas „Mounjaro“ gali tapti vienu labiausiai parduodamų vaistų. Jo metiniai pardavimai gali pasiekti ir 50 milijardų JAV dolerių. Kol kas šis vaistas yra patvirtintas tik antrojo tipo diabetui gydyti. FDA sprendimą dėl šio preparato tinkamumo nutukimo gydymui turėtų priimti šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.

Neguodžiantys skaičiai
Jungtinėse Amerikos Valstijose daugėja nutukusių žmonių. Praėjusiais metais 22 JAV valstijos turėjo nemažiau kaip 35 proc. nutukusių suaugusiųjų. JAV maisto ir vaistų administracijos (CDC) duomenimis, prieš dešimt metų toks nutukimo paplitimas nebuvo fiksuojamas nė vienoje JAV valstijoje. Naujausi duomenys rodo, kad daugiau negu 40 proc. nutukusių JAV gyventojų gyvena Luizianos, Vakarų Virdžinijos bei Oklahomos valstijose.
 
CNN rašo, kad apskritai didžiausias nutukimo paplitimas yra fiksuojamas JAV pietuose ir vidurio vakaruose. Šiose šalies dalyse gyveno maždaug 36 proc. nutukimą turinčių suaugusiųjų. Vakarinėje ir šiaurės vakarinėje JAV dalyse nutuksiųjų buvo apie 30 proc. Tokie duomenys surinkti CDC ir valstijų departamentų surengtų apklausų metu.
 

Žmonės laikomi nutukusiais, jeigu jų kūno masės indeksas yra didesnis nei 30. Prieš savaitę paskelbti duomenys parodė, jog nutukimo paplitimas skiriasi tarp skirtingų rasių bei etninių grupių. Didesnis paplitimas pastebėtas tarp juodaodžių ir lotynų amerikiečių. Mažesnis nutukimo procentas fiksuotas tarp baltaodžių bei azijiečių. Mažiau nutukę jauni suaugusieji – vienas iš penkių žmonių nuo 18 iki 25 m. Amžiaus grupėje nuo 45 iki 54 m. nutukusiųjų du iš penkių. CDC Nacionalinio lėtinių ligų prevencijos centro direktorė dr. Karen Hacker teigė, kad atnaujinti duomenys siunčia aiškią žinutę, jog papildoma parama nutukimo prevencijai ir gydymui yra skubus prioritetas.
 
K.Hacker pabrėžė, kad šią ligą sukelia daug įvairiausių priežasčių, įskaitant valgymo įpročius, fizinį aktyvumą, miego rutiną, genetiką bei tam tikrus medikamentus. Dėl to, šiai problemai išspręsti nėra vieno sprendimo būdo. K.Hacker nuomone, galima imtis tokių priemonių kaip labiau prieinamos sveikatos priežiūros paslaugos, sveikesnis ir labiau įperkamas maistas bei saugios fiziniam aktyvumui skirtos vietos.
 
Kaip rašo CNBC, nutukimas kamuoja maždaug 100 milijonų JAV gyvenančių suaugusiųjų bei 14,7 milijono vaikų. Šiais problemai spręsti JAV sveikatos apsaugos sistema kiekvienais metais išleidžia 147 milijardus JAV dolerių. Istoriškai nutukimas būdavo laikomas sutrikimu, atsirandančiu dėl netinkamo gyvenimo būdo. Šį sutrikimą turintys žmonės esą neturėdavo valios pakeisti valgymo įpročius bei reguliariai sportuoti.
 
Amerikos medikų asociacija nutukimą kaip ligą pripažino 2013 m. Tai buvo itin didelis žingsnis medicinos srityje. Farmacijos kompanijoms taip pat atsirado daugiau galimybių sukurti efektyvesnius bei saugesnius preparatus. Kaip teigė „Novo Nordisk“ vykdančioji viceprezidentė Camilla Sylvest, nutukimo tyrimai yra vykdomi daugiau kaip 25 metus. Per šį laikotarpį pakito nutukimo vertinimas. Išaugo susidomėjimas jo gydymu.
 

L.S. skaičius
147
- tiek mlrd. JAV dolerių JAV sveikatos apsaugos sistema kiekvienais metais išleidžia nutukimui gydyti.

 

Patvirtins kitąmet
JAV kamuojančią problemą galėtų išspręsti kompanijų „Novo Nordisk“ ir „Eli Lilly“ sukurti preparatai. „Reuters“ skelbia, jog jie yra pirmieji, tikrai efektyvūs nutukimo gydymui skirti vaistai. Šie vaistai paveikia tam tikrus smegenų receptorius. Tokiu būdu sumažėja žmonių apetitas ir jie ilgiau jaučiasi sotūs. Iš pradžių šie preparatai buvo sukurti diabetui gydyti. Šiuo metu jie labiau vertinami kaip vaistai nuo nutukimo.
 
Kaip praneša CNBC, viename klinikinių tyrimų, pacientai vartoję „Eli Lilly“ sukurtą preparatą „Mounjaro“, neteko apie 26,6 proc. svorio. Tokie rezultatai pasiekti po 84 savaites taikyto gydymo. Visgi, šiuo metu „Mounjaro“ yra patvirtintas tik kaip vaistas, skirtas antrojo tipo diabetui gydyti. FDA sprendimą dėl šio preparato tinkamumo nutukimo gydymui turėtų priimti šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje. „Novo Nordisk“ gaminamas vaistas „Wegovy“ kaip nutukimo gydymui tinkamas preparatas buvo patvirtintas 2021 m. Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos ir klinikinės kompetencijos institutas (NICE) atsisakė patvirtinti „Mounjaro“.
 

BBC skelbia, kad britai pareikalavo vaisto gamintojo suteikti daugiau informacijos apie šį preparatą. NICE atstovė Helen Knight pareiškė, kad vaisto veiklioji medžiaga iš tikrųjų teikia vilčių, tačiau jiems reikia daugiau įrodymų, kad būtų įvertintas vaisto klinikinis efektyvumas. Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunak mano, kad šis preparatas gali iš esmės pakeisti dabartinę situaciją. Kad pagerintų vaisto prieinamumą, R.Sunak paskelbė specialią programą, kuriai skyrė 40 mln. svarų sterlingų.
 
„Mounjaro“ veikimas iš tiesų kelia nemažai klausimų. Jo vartojimas gali sukelti daug sudėtingesnius šalutinius poveikius nei preparatai „Wegovy“ ar „Ozempic“. Pasak Mičigano universiteto profesoriaus dr. Andrew Kraftson, šį preparatą vartojančius asmenis yra būtina nuolat stebėti. Egzistuoja rizika, kad didelis apetito sumažėjimas gali privesti ir prie prastos mitybos ar valgymo sutrikimų atsiradimo. Ekspertai taip pat baiminasi ir to, jog šiems vaistams išpopuliarėjus kaip svorio mažinimo preparatams gali nukentėti sergantieji cukriniu diabetu.
 
Augantys pardavimai
Pastebima, kad itin išaugo svorio mažinimui skirtų preparatų paklausa. Naujasis „Eli Lilly“ pagamintas vaistas muša pardavimo rekordus. CNBC rašo, jog praėjusį mėnesį kompanija paskelbė, kad palyginti su praėjusiais metais, jų antrojo ketvirčio pajamos šoktelėjo net 85 proc. Pelno augimą ir sąlygojo būtent „Mounjaro“. Per ketvirtį šio vaisto buvo parduota už 979,7 mln. JAV dolerių.
 
„Associated Press“ rašo, kad analitikai prognozuoja, jog „Mounjaro“ gali tapti vienu labiausiai parduodamų vaistų. Jo metiniai pardavimai gali pasiekti ir 50 milijardų JAV dolerių. Itin gerų rezultatų pasiekė ir šios kompanijos konkurentai. Per pirmą šių metų pusmetį „Novo Nordisk“ vaisto „Wegovy“ pardavimai Jungtinėse Valstijos išaugo net 344 proc.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Akromegalija serganti Jūratė: jaučiuosi kaip apatinė girna

  Akromegalija serganti Jūratė: jaučiuosi kaip apatinė girna

  „Kiekvieną rytą atsikeliu sveika, energinga, laiminga. Džiaugiuosi, kad liga yra sutramdyta ir gyvensiu tiek, kiek Dievas du...
  Demencija serga ir vaikai

  Demencija serga ir vaikai

  Jonavos visuomenės sveikatos biuro organizuojamos paskaitos metu dalyvius nustebino žinia: demencija serga ir vaikai. Visuomenei s...

  Budinti vaistinė


  Auklės baudomis

  Auklės baudomis

  „Lietuvoje neretai vaistais prekiauja asmenys neturėdami jokių leidimų, ir čia kalbame apie turgavietes bei internetinę prek...
  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai piešiniai ima kalbėti...

  „Nustebtumėte, kiek ir kokių istorijų papasakoja piešiniai, – sako dailės terapeutai. – Patirtas smurtas, priklausomybės, netektys… Kiekviename nupieštame kūrinyje skleidžiasi atviros ir jautrios žmonių istorijos.“ Kaip „kalbinami” piešiniai? Kuo skiriasi terapinis pie&s...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar IQ yra oksimoronas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ar IQ yra oksimoronas?
  Kas telpa į milijoną gigabaitų?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas telpa į milijoną gigabaitų?
  Bredas Pitas: ligonis ar sukčius?
  Henrikas Vaitiekūnas Bredas Pitas: ligonis ar sukčius?

  Naujas numeris