Antverpenas – naujoji kokaino sostinė Europoje

Emilija Lipskytė
2022-01-13
Šimtmečius per milžinišką uostą plaukiančios prekės praturtino šį elegantišką miestą, garsėjantį deimantais, menu ir mada. Tačiau šiandien kokaino importas iš anapus Atlanto užliejo Antverpeną (Belgija) korupcija ir smurtu.
Antverpenas – naujoji kokaino sostinė Europoje
„Blogi pinigai išstumia gerus... Jie išvys sąžiningai dirbančius žmones“, – nuogąstauja Antverpeno meras Bart De Wever.

1980 metų Majamis
Antverpeno valdžios institucijos šiemet konfiskavo 88 t kokaino, gabenamo konteineriuose iš Lotynų Amerikos. Sulaikytas kiekis beveik dešimt kartų didesnis nei 2014 m. (tuo metu konfiskuota mažiau nei 10 t) ir lenkia bet kurį kitą Europos miestą. Narkotikų kontrolės administracijos teigimu, nelegalūs prekeiviai taip užtvindė Europą, kad narkotikų rinka čia pastaruoju metu gali būti didesnė nei JAV.
 
Iš prekybos gauta grynųjų pinigų injekcija iškreipė miesto ekonomiką, įplieskė įtampą visuomenėje. Vien konfiskuota kokaino dalis buvo verta beveik milijardo eurų, be to, tikėtina, kad nemažas kiekis narkotikų galėjo būti nesulaikytas. Net policijos, muitinės ar ligoninės darbuotojai buvo suimti už tai, kad per šifruotas programėles teikė informaciją prekybos kokainu tinklams.

„Tai – narkotikų ekonomika. Viskas kartojasi kaip 1980 metų Majamyje“, – teigia Kovos su narkotikais valdybos viršininko pavaduotojas Europoje Kevin Daniels.
 
Nusikalstamos gaujos, dažniausiai iš Maroko ir Albanijos, per ryšius uostuose gabenančios kokainą, per pastaruosius metus sustiprino savo įtaką. Garsūs narkotikų prekiautojai nuomojasi prabangius automobilius ir vilioja jaunuolius, kurie tik ir trokšta greitai uždirbamų pinigų. O miesto gatvės virto gaujų santykių aiškinimosi vieta... Restoranai ir gyvenamieji namai nukentėjo nuo granatų ir kulkų. Tokių išpuolių žinutė – įspėjimas konkuruojančioms gaujoms ar net spaudimas uosto pareigūnams padėti gaujai.
 
Pinigų plovimas
Pareigūnų nuomone, grynųjų pinigų cunamis iškraipo Antverpeno ekonomiką: padidėjo nekilnojamojo turto ir esamo verslo kainos. „Blogi pinigai išstumia gerus... Jie išvys sąžiningai dirbančius žmones“, – nuogąstauja Antverpeno meras Bart De Wever. Jam pritaria ir miesto federalinės teisminės policijos direktorius Yve Driesen, teigdamas, kad kai kurios įmonės – nuo restoranų iki prabangių automobilių salonų – yra naudojamos pinigams plauti.
 
Prekeiviai narkotikais įsigyja restoranus ar parduotuves, siekdami sudaryti įspūdį, kad jų turtas kilęs iš legalios prekybos. Pavyzdžiui, transporto įmonė, kuri gabena kokainą iš uosto, taip pat užsiima ir legalia kitų produktų vežimo veikla. „Jie laimi sutartis, nes jų kainos mažesnės nei konkurentų“, – konstatuoja Y.Driesen.
 

Priklausomi nuo prekeivių
Nusikaltėliams aptarnauti atsirado ir kitos įmonės. Pareigūnų teigimu, šifruotų telefonų pardavėjai priklauso nuo narkotikų gaujų, kurios vienintelės gali sau leisti sudaryti tūkstančius dolerių per mėnesį kainuojančias sutartis. „Jie gali egzistuoti tik dėl vietinių nusikaltėlių pinigų“, – pasakoja Y.Driesen.
 
Pareigūnų teigimu, norėdami per uostą gabenti kokainą prekeiviai moka kelių mėnesių algai prilygstančius pinigus jo darbuotojams. Muitinės darbuotojai papirkinėjami, kad būtų išvengta patikrų. „Kiekvienas visuomenės sluoksnis tarsi užkrėstas“, – teigia miesto meras bei priduria, kad pasekmių galima ir nepastebėti, jei nėra atkreipiamas dėmesys į problemą.
 

Didžiuliai pinigai plūsta į skurdesnius rajonus, kuriuose gyvena imigrantų šeimos ir iš kur kilusi nemaža dalis vietinių nusikaltėlių. Pareigūnai pasakoja, kad gaujos skiria pinigus įvairioms organizacijoms, pavyzdžiui, jaunimo futbolo komandai siekdamos pagerinti reputaciją. Taip prekeiviai įgyja paauglių pasitikėjimą. Įtraukti į nusikalstamą aplinką, jaunuoliai gali judėti maisto grandinėje ir įgaudami daugiau pasitikėjimo uždirbti tūkstančius.
 
Pareigūnai vilties nepraranda
Valdžios institucijos visomis išgalėmis bando kovoti, telkdamos išteklius ir informaciją tarp policijos, prokuratūros, muitinės ir kitų tarnybų. Teisėsauga naudojasi įvairiomis galiomis, siekdama uždaryti užkandines, kurios turi sąsajų su kokaino prekeiviais. O uosto įmonių ir jos darbuotojų asociacijos įkūrė karštąsias linijas, skirtas anonimiškai pranešti apie įtartiną elgesį.
 
Praėjusiais metais pareigūnų infiltruotos žinučių sistemos pagalba, policija atsisiuntė apie milijardą pranešimų, kurių dėka buvo suimta šimtai nusikaltėlių. Tai paskatino tolesnius tyrimus ir buvo suduotas nemenkas smūgis narkotikų gaujoms. Tačiau pareigūnai pripažįsta, kad jie kovoja su negailestingu priešu. „Tai – lyg katės ir pelės žaidimas. Po kelių mėnesių jų vietą užims kiti žmonės... Bet įgyta patirtis padeda mums kurti naujas strategijas“, – viltingai kalba Antverpeno vyriausiasis prokuroras Franky De Keyzer.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  21-osios chromosomos žmonės

  21-osios chromosomos žmonės

  Vienas iš 700 pasaulio kūdikių gimsta su Dauno sindromu. Šie 0,14 proc. Žemės gyventojų vis dar apipinti ginčais dėl...
  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirur...

  Budinti vaistinė


  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Šalyje sparčiai augant užsikrėtimų COVID-19 virusu skaičiui, dažnas savikontrolės testus renkasi atlikti namuose. Tam yra n...
  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...

  razinka


  Sveika šeima


  Toksiški santykiai: kaip vėl jų neužmegzti?

  Atsikratę toksiškų santykių, kuriuose trūko pagarbos ir supratimo, žmonės neretai ir naujuose įbrenda į tą pačią balą. Psichoterapeutė Kaytee Gillis pastebi, kad patyrusieji traumų ankstesniuose santykiuose sunkiai įžvelgia „raudonas vėliavas“ ir ateityje. Ji pateikia penkis dalykus, kurie tokiems žmonėms atrodo no...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Henrikas Vaitiekūnas Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Pasiūlymas naujam verslui
  Henrikas Vaitiekūnas Pasiūlymas naujam verslui
  Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius
  Henrikas Vaitiekūnas Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius

  Naujas numeris