Abortų draudimas smukdo Lenkijos valdžios reitingus

Janis Muchks
2020-11-05
Didžioji dauguma žmonių Lenkijoje nepritaria neseniai paskelbtam Konstitucinio Teismo sprendimui, kuriuo įteisinamas beveik totalus abortų draudimas. Savo ruožtu valdančioji nacionalistų ir konservatorių partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), kuri laikoma atsakinga už teismo sprendimo esmę, taip pat pastebėjo, kad jos populiarumas sumažėjo.
Abortų draudimas smukdo Lenkijos valdžios reitingus
Konstitucinio Teismo sprendimas Lenkijoje sukėlė jau antrą savaitę iš eilės trunkančią protestų bangą, kuri nė nemano sustoti. Manoma, kad tai didžiausios demonstracijos, kurias šalis matė nuo komunizmo žlugimo 1989 m.

Dauguma palaikė protestus
Konstitucinio Teismo sprendimas Lenkijoje sukėlė jau antrą savaitę iš eilės trunkančią protestų bangą, kuri nė nemano sustoti. Manoma, kad tai didžiausios demonstracijos, kurias šalis matė nuo komunizmo žlugimo 1989 m.
Nėra jokių požymių, jog protestai sloptų. Policija praneša, kad praėjusios savaitės penktadienio susirinkimas Varšuvoje, kuriame dalyvavo apie 100 tūkst. žmonių, iki šiol buvo pats didžiausias.
Nors valdančioji partija bandė demonstruoti protestuotojus kaip smurtaujančius radikalus, tačiau šią savaitę atliktos trys apklausos parodė, kad didžioji dalis visuomenės juos palaiko. „Estymator“ apklausoje - 56 proc., „Kantar“ - 54 proc., o „Super Super“ atliktoje IBP apklausoje - 64 proc. Tose pačiose apklausose nustatyta, kad 38 proc., 43 proc. ir 33 proc. respondentų teigė nepalaikantys protestų.

 
„Kantar“ taip pat suskirstė rezultatus pagal lytį ir nustatė, kad vyrai (54 proc. palaikė, 41 proc. priešinosi) labiau palaikė protestus nei moterys (kurių atitinkami skaičiai buvo 51 proc. ir 46 proc.).
Toje pačioje apklausoje taip pat buvo klausiama žmonių, ar jie mano, kad „protestai turi galimybę iš tikrųjų ką nors pakeisti ir užkirsti kelią naujų [abortų] taisyklių įvedimui“. Tik 32 proc. sutiko, o 56 proc. manė, kad Vyriausybė anksčiau ar vėliau sugriežtins įstatymus.
 
Nesutinka su Konstitucinio Teismo nutarimu
Spalį Lenkijos Konstitucinis Teismas nustatė, jog abortai tais atvejais, kai vaisius turi rimtų ir negrįžtamų apsigimimų, yra antikonstituciniai.
Atsižvelgiant į tai, jog tai sudaro apie 98 proc. visų nėštumo nutraukimų Lenkijoje, atrodo, kad šis sprendimas de facto reiškia beveik visiška abortų draudimą. Tačiau atsižvelgdamas į nepasitenkinimo bangą visuomenėje prezidentas Andrzejus Duda teismo sprendimui įgyvendinti pasiūlė šiek tiek lengvesnį „kompromisinį“ projektą.
 
Šią savaitę daugybė apklausų parodė, kad dauguma lenkų neigiamai reaguoja į teismo sprendimą. Neigiamą nuomonę išreiškiančios proporcijos buvo 71 proc. (SW tyrimų apklausa Rzeczpospolita), 66 proc. (IBRiS - Onet) ir 73 proc. (Kantar - Gazeta Wyborcza). Tik 13 proc., 25 proc. ir 13 proc., remiantis tų pačių apklausų duomenimis, jį įvertino teigiamai.
„Do Rzeczy“ „Estymator“ apklausoje, kuri, skirtingai nei kitos, iš rezultatų pašalino tuos, kurie neturi nuomonės, paaiškėjo, kad 79 proc. teismo sprendimą vertino neigiamai, o tik 21 proc. - teigiamai.

 
Parama galiojančiam abortų įstatymui
Trys iš šių apklausų taip pat paprašė respondentų nuomonės apie abortų reguliavimą. „Estymator“ nustatė, kad dauguma (67 proc.) pritaria galiojančio įstatymo išlaikymui, kuris leidžia nutraukti nėštumą tik trimis atvejais: jei nėštumas kelia grėsmę motinos gyvybei ar sveikatai; jei tai nusikalstamos veikos padarinys; arba jei diagnozuojamas apsigimimas.
 
Tik 14 proc. norėjo tolesnio įstatymo apribojimo, kaip tai padarytų ir Konstitucinio Teismo sprendimas, ir prezidento siūlomas kompromisas, o 19 proc. nori, kad jis būtų liberalizuotas.

„Kantar“ apklausa rodo panašų rezultatą, nors ir suformuluota kiek kitaip. Dauguma (62 proc.) teigė, kad abortai turėtų būti „legalūs tam tikrais atvejais“ (kaip yra šiuo metu), 22 proc. norėjo, kad iki 12-osios nėštumo savaitės jis būtų teisėtas.

Mažėjantis valdančiųjų populiarumas
Nors sprendimą dėl abortų oficialiai priėmė nepriklausomas teismas, daugelis mano, kad išties jis buvo motyvuotas valdančiosios PiS partijos. Nuo 2016 m. Partija daro įtaką Konstituciniam Teismui, o jos vadovas Jarosławas Kaczyńskis yra artimas asmeninis teismo pirmininkės Julijos Przyłębskos kolega.
„SW Research“ apklausoje 63 proc. respondentų išsakė nuomonę, kad PiS vadovaujama valdančioji koalicija turėjo įtakos Konstitucinio Teismo sprendimui ir tik 17 proc. manė, kad taip nėra.
 
Panašu, kad šis klausimas taip pat turėjo neigiamos įtakos valdančiųjų partijai, kuri yra valdžioje nuo 2015 m. Ir kuri laimėjo visus tais metais vykusius rinkimus - prezidento, parlamento, Europos ir vietos savivaldų.
Tačiau trečiadienį „Kantar“ apklausa paskelbė, kad parama PiS staiga sumažėjo iki 26 proc. - tai 10 proc. mažiau palyginti su paskutine „Kantar“ apklausa ir žemiausias partijos rodiklis nuo 2015 metų, praneša „Gazeta Wyborcza“.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica