V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

Greta Vanagienė
2024-07-04
Tris de­šim­tis Res­pub­li­ki­nės Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės Psi­chiat­ri­jos sky­riu­je dir­ban­ti vy­res­nio­ji slau­gy­to­ja Vil­ma Luk­mi­nie­nė, šie­met ap­do­va­no­ta nu­si­pel­niu­sios slau­gy­to­jos var­du, įsi­ti­ki­nu­si - ir ūmia psi­chi­kos li­ga, ir cuk­ri­niu dia­be­tu ser­gan­tis žmo­gus yra vie­no­di pa­cien­tai. Net jei per­so­na­lui gra­si­na, su­žei­džia ar įsi­ver­žęs į slau­gy­to­jų pos­tą su­dau­žo vi­są apa­ra­tū­rą. „Į vi­są tai žiū­ri­me to­le­ran­tiš­kai, nes su­pran­ta­me, kad jų el­ge­sį le­mia li­ga.
Bū­se­nai pa­ge­rė­jus, pa­cien­tas vi­siš­kai pa­si­kei­čia, gai­li­si“, – apie dar­bo kas­die­ny­bę pa­sa­ko­ja pa­šne­ko­vė.
V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis
Pa­cien­tai yra ir gra­si­nę slau­gy­to­joms, ir įsi­ver­žę į slau­gy­to­jų pos­tą, su­dau­žę apa­ra­tū­rą. Ūmios psi­chiat­ri­jos sky­riu­je dir­ba slau­gy­to­jai vy­rai. Juos pa­cien­tai yra su­žei­dę. Ta­čiau į vi­są tai žiū­ri­me to­le­ran­tiš­kai, nes su­pran­ta­me, kad to­kį pa­cien­tų el­ge­sį le­mia li­ga. Mums gi rei­kia lai­ku su­val­dy­ti si­tu­a­ci­ją ir su­teik­ti jiems pa­gal­bą.

- Slau­gy­to­jos dar­bas sun­kus tiek fi­ziš­kai, tiek emo­ciš­kai. Dir­bant psi­chi­kos li­gų sky­riu­je, įta­riu, jė­gų skait­liu­kas su­ka­si dvi­gu­bai... Prie nuo­var­gio tur­būt pri­si­de­da ir slo­gi dar­bo at­mo­sfe­ra?

- Ne­slėp­siu, bū­na ir sun­ku, ir bai­su, ir jau­tie­si be­jė­gis, bet tai at­per­ka gy­dy­mo re­zul­ta­tai. Pa­ma­čius pa­cien­to vir­smą, pa­si­da­ro ge­ra.
Be to, sky­riaus ko­lek­ty­vas tu­ri ne­ra­šy­tą tai­syk­lę: jei at­mo­sfe­ra slo­gi dėl sun­kios būk­lės pa­cien­tų, sten­gia­mės, kad bent jau mū­sų tar­pu­sa­vio san­ty­kiai kur­tų ge­rą at­mo­sfe­rą. Kas bū­tų, jei dar ap­si­krau­tu­me nei­gia­mo­mis emo­ci­jo­mis dėl pras­to tar­pu­sa­vio san­ty­kio? Vie­ni ki­tus pa­lai­ko­me, iš­si­kal­ba­me, pa­rem­da­mi at­si­kra­to­me nei­gia­mų emo­ci­jų.

Be­je, kai prieš tris­de­šimt me­tų Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nė­je pra­dė­jau dirb­ti funk­ci­nių su­tri­ki­mų sky­riu­je, taip ir li­kau. Ma­ne su­ža­vė­jo va­do­vo ir dar­buo­to­jų po­žiū­ris į žmo­gų ir tar­pu­sa­vio san­ty­kius, ko­lek­ty­vo na­rių po­žiū­ris vie­nas į ki­tą – vi­si bu­vo­me ir esa­me ly­gia­ver­čiai. Tuo­me­ti­nis ve­dė­jas Rai­mun­das Alek­na, ku­ris Res­pub­li­ki­nė­je Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nė­je sky­rių ir įkū­rė, mo­kė­jo su­kur­ti to­kią at­mo­sfe­rą. Mes, ko­le­gos, tai puo­se­lė­ja­me iki šiol, iš­lai­ko­me tą pa­čią dva­sią, nors va­do­vas ir pa­si­kei­tęs.

- Ne­si­bai­mi­na­te, jei į Res­pub­li­ki­nę Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nę at­eitų nau­jas va­do­vas ir su­griautų nu­si­sto­vė­ju­sią tvar­ką?


- Ne­ma­nau, kad tai ga­li kas nors su­griau­ti. Mū­sų ko­lek­ty­vo pri­ori­te­tai jau per daug tva­riai nu­si­sto­vė­ję. Iš­lai­ko­me di­de­lę pa­gar­bą vie­nas ki­tam. Ne­bū­čiau ir pa­ti įver­tin­ta mi­nist­ro, tai yra ga­vu­si nu­si­pel­niu­sios slau­gy­to­jos var­do, jei ne­su­lauk­čiau pa­lai­ky­mo iš ap­lin­kos, ne­bū­tų pri­ta­rian­čių ma­no idė­joms.

- Daug kal­ba­ma apie pa­cien­tų smur­tą prieš me­di­kus. Jū­sų il­ga­me­tė­je prak­ti­ko­je to tur­būt ir­gi ne­pa­vy­ko iš­veng­ti?

- Yra bu­vę vis­ko. Slau­gy­to­jai, dir­ban­tys su psi­chi­kos li­ga ser­gan­čiais pa­cien­tais, tu­ri tu­rė­ti spe­cia­lių įgū­džių ir spe­ci­fi­nių ži­nių, lai­ku ras­ti tin­ka­mą žo­dį. Šie ge­bė­ji­mai at­ei­na su pa­tir­ti­mi. Tu­ri­me ir ne­sėk­min­gų, ir ne­ma­lo­nių si­tu­a­ci­jų, bet iš jų pa­da­ro­me iš­va­das, mo­ko­mės ir per­duo­da­me tai jau­nes­niems ko­le­goms. O pa­cien­to el­ge­sį ga­li­ma nu­spė­ti iš jo be­si­kei­čian­čios bū­se­nos. Rei­kia tik lai­ku ją įver­tin­ti ir pri­im­ti spren­di­mus, kad to iš­veng­tu­me.

Pa­cien­tai yra ir gra­si­nę slau­gy­to­joms, ir įsi­ver­žę į slau­gy­to­jų pos­tą, su­dau­žę apa­ra­tū­rą. Ūmios psi­chiat­ri­jos sky­riu­je dir­ba slau­gy­to­jai vy­rai. Juos pa­cien­tai yra su­žei­dę. Ta­čiau į vi­są tai žiū­ri­me to­le­ran­tiš­kai, nes su­pran­ta­me, kad to­kį pa­cien­tų el­ge­sį le­mia li­ga. Mums gi rei­kia lai­ku su­val­dy­ti si­tu­a­ci­ją ir su­teik­ti jiems pa­gal­bą.

- Sa­ko­te, kad ga­li­te nu­spė­ti, ka­da li­go­ni­nė­je gu­lin­čio pa­cien­to būk­lė ima ūmė­ti. Tur­būt ir gat­vė­je ar ko­kio­je ki­to­je ap­lin­ko­je žmo­nes, tu­rin­čius psi­chi­kos li­gų, pa­ste­bi­te?

- Pa­ste­bi­me. Vis dėl­to tie žmo­nės yra to­kie pat kaip ir mes vi­si. Dar­buo­to­jams vi­suo­met ak­cen­tuo­ju tai, jog nie­ka­da ne­ži­nai, ka­da tau ar ta­vo ar­ti­ma­jam dėl įvai­rių prie­žas­čių ga­li su­trik­ti psi­chi­ka. Net dėl cuk­raus ro­dik­lių svy­ra­vi­mo. De­ja, vi­suo­me­nė­je psi­chi­kos li­gos yra stig­ma­ti­zuo­ja­mos.
Ta­čiau kuo dep­re­si­ja ser­gan­tis žmo­gus ski­ria­si nuo ser­gan­čio­jo cuk­ri­niu dia­be­tu?

- Net ar­ti­mie­ji nu­si­su­ka nuo sa­viš­kių, nes li­ga ne­pa­to­gi. Pa­lie­ka gy­dy­mo įstai­go­se ar so­cia­li­nės glo­bos na­muo­se ir tvar­ky­ki­tės jūs ten...

- Jie, ko ge­ro, bū­na per­var­gę... Vis dėl­to gy­dy­mo įstai­go­se yra tei­kia­ma daug pa­slau­gų, ga­lin­čių pa­dė­ti pa­sveik­ti, pa­vyz­džiui, psi­cho­so­cia­li­nė re­a­bi­li­ta­ci­ja.

Nuo jau­nys­tės psi­chi­kos li­ga ser­gan­tys žmo­nės kar­tais ne­tu­ri tam tik­rų įgū­džių, yra ne­įga­lin­ti, nu­ra­šy­ti. Ne­va jie vis tiek ne­su­ge­bės to pa­da­ry­ti, ne­mo­kės. Pa­ste­bi­me, kad pa­te­kę į psi­chiat­ri­jos sky­rių ir ša­lia gy­dy­mo gau­nan­tys dar ir psi­cho­so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas, jie at­gau­na pra­ras­tus ar su­for­muo­ja įgū­džius, to­kius kaip mais­to ruo­ša, ele­men­ta­rus ap­si­pir­ki­mas. Ar­ti­mie­ji vė­liau nu­stem­ba ir pri­ta­ria, kad vi­siems bū­tų bu­vę ge­ro­kai leng­viau, jei to ser­gan­ty­sis bū­tų iš­mo­ky­tas anks­čiau.

- Psi­chi­kos li­gos api­pin­tos mi­tų, iš to ku­ria­mi anek­do­tai. Ne­se­niai iš vie­nos gy­dy­mo įstai­gos va­do­vo nu­gir­dau fra­zę „mė­nu­lio pa­cien­tai“. Esą kaip tik pil­na­tis – taip pa­ū­mė­ja psi­chi­kos su­tri­ki­mai.

- Tai dau­giau su­ta­pi­mai. Kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis. Pa­ste­bi­me, kad psi­chi­kos su­tri­ki­mų pa­ū­mė­ji­mams įta­ką da­ro ir karš­čiai ar elek­tro­mag­ne­ti­nės ban­gos, taip pat ak­ty­vi sau­lė. Pa­cien­tų pa­dau­gė­ja ir karš­čiams at­slū­gus. Ko ge­ro, gam­tos reiš­ki­niai da­ro įta­ką vi­siems, pa­ū­mė­ja ne tik psi­chi­kos li­gos.

- Pa­cien­tų ar­ti­mie­ji daž­nai skun­džia­si, kad gy­dy­mo įstai­go­se nė­ra vie­tos gy­dy­tis pri­klau­so­my­bių. Pri­klau­so­my­bių li­gų cen­tai per­pil­dy­ti ken­čian­čių­jų nuo al­ko­ho­liz­mo, tad daž­nai ne­tu­ri ga­li­my­bės lai­ku gau­ti pa­gal­bos.

- Al­ko­ho­li­niai de­ly­rai, sun­kios abs­ti­nen­ci­jos, va­di­na­mie­ji bal­ti ar­kliai – ūmi pa­gal­ba kom­pli­ka­ci­jų at­ve­jais tei­kia­ma lai­ku. Tam yra sku­bi pa­gal­ba. Pa­cien­tai sta­cio­na­ri­zuo­ja­mi, vie­tų jiems tik­rai yra.


Kai su­si­for­muo­ja pri­klau­so­my­bė, ją iš­gy­dy­ti ga­li­ma tik jei pats pa­cien­tas tu­ri va­lios ir no­ro pa­gy­ti. At­si­kra­ty­ti pri­klau­so­my­bės ga­li­ma tik pa­čiam tvir­tai nu­ta­rus. Vis­kas pa­ties žmo­gaus va­lio­je.
 
Dosjė:
 
• 1994 m. bai­gu­si Pa­ne­vė­žio A.Do­ma­še­vi­čiaus aukš­tes­ni­ą­ją me­di­ci­nos mo­kyk­lą įgi­jo ben­dro­sios prak­ti­kos slau­gy­to­jos kva­li­fi­ka­ci­ją, pra­dė­jo dirb­ti Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės Psi­cho­so­ma­ti­nia­me sky­riu­je slau­gy­to­ja.

• 1999 m. pa­skir­ta Psi­chiat­ri­jos sky­riaus vy­res­ni­ą­ja slau­gy­to­ja.

• 2013 m., įstei­gus li­go­ni­nė­je Kri­zių in­ter­ven­ci­jos cen­trą, pa­skir­ta ir jo vy­res­ni­ą­ja slau­gy­to­ja.

• 2024 m. bai­gė Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to slau­gos stu­di­jas ir įgi­jo ma­gist­ro laips­nį.

• Šiuo me­tu V.Luk­mi­nie­nė dir­ba Res­pub­li­ki­nės Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės Psi­chiat­ri­jos sky­riaus ir Kri­zių in­ter­ven­ci­jos cen­tro vy­res­ni­ą­ja slau­gy­to­ja. 

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris