„Viskas suplaukia anesteziologui-reanimatologui į rankas“

Deimantė Zailskaitė
2015-05-18
„Mūsų ligoninės skubiosios pagalbos medikai, anesteziologai ir kiti specialistai dalyvavo pratybose, kuriose buvo organizuojama bei imituojama galima karinė situacija. Įsivaizduokite, jeigu ligoninė su keliais pacientais gali susitvarkyti puikiai, tai pabandykite susitvarkyti su būriu sužeistųjų iš karto. Turi būti labai geras pasirengimas. To ir buvo mokomasi“, - sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas prof. Andrius Macas (39 m.).
„Svarbiausia žmonėms, kurie nori daug pasiekti, yra ne greitis, o miklumas. Ypač mūsų specialybėje, jeigu nesi miklus, pacientai gali patirti didesnę riziką. Bet jeigu esi greitas, kaip be galvos – didelė nelaimė pacientams“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas prof. Andrius Macas.

- Sakykite, kuo jus žavi skubioji medicina, kuriai jūs, anesteziologas – reanimatologas, skiriate daug dėmesio?
- Mane visada domino skubioji arba ekstremalioji medicina ir skubioji pagalba anesteziologijoje ir intensyviojoje terapijoje. Traumas dažniausiai patiria jauni žmonės, kurie galėtų grįžti į darbą, kuriuos galima išgelbėti. Vienuolika dvylika metų esu susijęs su vienokią ar kitokią ekstrinę traumą patyrusių žmonių gydymu.
Jau kurį laiką mūsų anesteziologai aktyviai dalyvauja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose įkurtajame Traumos komitete. Tai – specialistų grupė, kuri organizuoja dauginę traumą patyrusių pacientų gydymą.
Taip pat mūsų ligoninėje veikia traumos komanda – specialistų grupė, kur iš visų padalinių susirenka chirurgas, kuris yra traumos komandos lyderis, anesteziologas, ortopedas traumatologas bei kiti specialistai, ir per pirmąją valandą teikia skubią pagalbą traumą patyrusiems ligoniams.
 

- Kaip tik į Lietuvos kariuomenę yra kviečiami šauktiniai. Kaip galvojate, ar ligoninėje padaugės traumas patyrusių jaunų pacientų?
- Kalbant apie šauktinius, bus daroma viskas, kad jie būtų saugūs. Bet aišku, pratybose visko gali nutikti. Tad rizikos yra. Tačiau mes irgi ruošiamės, kad jeigu kas, padėtume tiems jauniems pacientams, kad jie būtų sveiki ir galėtų tęsti tarnybą.
Praėjusią savaitę keturios draugijos ir asociacijos –
Lietuvos chirurgų asociacija, Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugija, Lietuvos ortopedų traumatologų draugija ir Lietuvos skubios medicinos draugija rengė konferenciją, kaip padėti žmogui, kad sužalojimai būtų kontroliuojami. Vyko ir pratybos „Žaibo kirtis“, kuomet Kauno klinikų medikams teko priimti menamai sužeistus pacientus. Šios pratybos, kurios buvo labai plataus masto Lietuvoje, buvo itin naudingos.
Mes tikimės, kad visgi Lietuva sugebės gyventi taikiai ir išorės agresijos nepatirsime.
 
- Dabar daug kalbama, kad itin suprastėjo jaunuolių sveikata, esą nebus kam ginti mūsų krašto.
- Dalies jaunuolių sveikata tikrai yra pablogėjusi, nes, jeigu sėdima prie kompiuterio, neišeinama į kiemą mėnesių mėnesius ir valgomi tiktai mėsainiai, nėra gerai. Tačiau yra ir spekuliavimo prasta sveikata atvejų. Juos irgi tenka specialistams atskirti.
Atsimenu, buvau šauktinis kokiais 1993 metais, ir buvau priskirtas Vidaus reikalų ministerijos daliniams. Praėjau visą medicininę patikrą. Tiesa, turėjau klasiokų, kurie labai norėjo būti ligoti, nors ir sportuodavo. Taigi tokių „silpnai besijaučiančių“ visais laikais nemažai.
 
- Kodėl jūs pasirinkote anesteziologijos sritį?
- Jau studijuodamas mediciną svarsčiau būti neurochirurgas. Bet visgi pasirinkau tą sritį, kurioje galiu matyti viską: ir urgentinę kardiologiją, ir traumą, ir neurochirurgiją. O viskas iš tiesų suplaukia anesteziologui - reanimatologui į rankas.

Įsivaizduokite, jeigu būčiau kardiologas, traumos nematyčiau. Jeigu būčiau chirurgas, nematyčiau kardiologijos. Taigi anesteziologija - reanimatologija turi tam tikro žavesio ir privalumo: būdamas anesteziologas - reanimatologas, gali matyti labai daug.
 
- O nebūna taip, kad ir visa kaltė dėl nepasisekusio atvejo griūna būtent ant šių specialistų pečių?
- Iš tiesų būna tokių atvejų, kai anesteziologas kaltinamas dėl visų perioperacinio gydymo nesėkmių. Ir tokių kaltinimų, kad anesteziologas ko nors nepadarė ir dėl to pacientas mirė – pasitaiko. Todėl reikalinga priemonių visuma, kuri didintų pacientų saugumą, ir pats anesteziologas galėtų jaustis saugus, kad jis padarė viską.
Svarbiausia žmonėms, kurie nori daug pasiekti, yra ne greitis, o miklumas. Ypač mūsų specialybėje, jeigu nesi miklus, pacientai gali patirti didesnę riziką.
Bet jeigu esi greitas, kaip be galvos – didelė nelaimė pacientams.

Ugdome daug rezidentų. Būna tokių greitų jaunų žmonių, tada pagrindinė užduotis – juos paruošti taip, kad baigdami rezidentūrą jie būtų saugūs daktarai.
Galime pasidžiaugti, kad mūsų klinika turi tarptautinę akreditaciją. Mūsų mokymo procesas ligoninėje, ir turima technologinė įranga, ir moksliniai darbai leidžia siųsti bet kurį Europos Sąjungos gydytoją stažuotis mūsų anesteziologijos centre Kauno klinikose. Turime sertifikatą, kurį gavome praėjusiais metais. Ir jau nuo šių metų funkcionuojame būtent kaip Europos akredituotas centras.
 
Dosjė
1994 baigė Kauno „Saulės“ gimnaziją
1994 – 2000 m. studijavo KMU Medicinos fakultete
2000 – 2001 m. - rezidentūroje Kauno II klinikinėje ligoninėje
2001–2003 m. – Kauno medicinos universitete rezidentūroje (gyd. anesteziologo – reanimatologo studijų programa).
2004 - 2009 m. – doktorantūros studijos KMU.
LSMU Medicinos akademijos Anesteziologijos klinikos vadovas, profesorius. Lietuvos Respublikos SAM vyr. anesteziologas-reanimatologas Respublikos vyriausiasis specialistas.
Nuo 2012 m. - Europos anesteziologijos draugijos Tarybos narys, nuo 2012 m. Europos Anesteziologijos Tarybos narys, nuo 2013 m. – Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos Mokslinis sekretorius.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

2025.05-08
Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naudą vis daugėja, neretai patikima melagienomis. „Man teko susidurti su moterimis, kurios į kabinetą įžengia su iš nepatikimų šaltinių susirinkta klaidinga informacija“, – pasakojo Nacionalinio vėžio centro (NVC) gydytoja chirurgė Algė Leveckytė.
Skaityti plačiau
Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

2025.05-05
Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį – bene dažniausiai vyrams pasitaikančią onkologinę ligą. Tiek ieškant išmanių gydymo sprendimų, kai ji pažengusi, tiek stengiantis užkirsti kelią pačioje pradžioje – šiuo metu dr. A.Patašius yra Lietuvos grupės vadovas, kuriant europines prostatos vėžio pSkaityti plačiau
I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

2025.04-29
„Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė“, nulemsianti jo galimybes mokytis, augti ir dalyvauti visuomenėje veikoje“, – sako Kauno klinikų Vaikų reabilitacijos klinikos vadovė Indrė Bakanienė. Situacija netrukus turėtų pagerėti atvėrus atnaujintas reabilitacijos ligoninės duris, kur bus siūloma net robotizuota terapSkaityti plačiau
NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

2025.04-24
Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro (NVC) organizuotoje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Onkologų diena“ Utenoje. Renginyje dalyvavo gausus būrys įvairaus profilio gydytojų ir kitų sveikatos priežiūros specialistų.
Skaityti plačiau
K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

2025.04-17
„Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, – sako Respublikinėje Šiaulių ligoninėje Skubios pagalbos skyriui vadovaujantis skubios pagalbos gydytojas, buvęs Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkas Karolis Kilčauskas.
Skaityti plačiau

Budinti vaistinė


Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

razinka


Sveika šeima


Daug vargo dėl invazinių rūšių

Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Pradėta gydyti reta vėžio forma

„Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
Piliulė nuo vienatvės
Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

Naujas numeris