Virusas kerta du kartus

Ringailė Gvildė
2021-07-15
Vienas didžiausių šių dienų mitų, klaidingų įsitikinimų, jog vėjaraupiai – tai vaikų liga. Deja, kai kurie net vaikšto į vėjaraupių vakarėlius, siekdami užkrėsti savo vaiką, kad šis persirgtų kuo greičiau. Tačiau „Affidea“ įmonių grupės medicinos klinikos „Endemik“ infekcinių ligų specialistė doc. dr. Daiva Radzišauskienė įspėja, virusas yra vienas, o ligos – dvi.
Virusas kerta du kartus
Juosiančioji pūslelinė yra sunki, varginanti žmogų liga. Vienas pirmųjų jos simptomų – skausmas pagal nervų eigą. Po kelių dienų atsiranda bėrimas pagal nervų eigą vienoje kūno pusėje.

Viena liga vaikams, kita – suaugusiems
Varicella zoster viruso (VZV) sukeliama pirminė VZV infekcija, t. y. kai šiuo virusu žmogus užsikrečia pirmą kartą, yra vėjaraupiai. Užsikrečiama aerozoliniu būdu, pro kvėpavimo takus, akių gleivines, tiesiogiai per seiles, kartais sąlyčio su pūslelėmis būdu.
 

„Persirgus vėjaraupiais įgyjamas imunitetas ir asmuo po kontakto su sergančiuoju vėjaraupiais ar juostine pūsleline vėjaraupiais pakartotinai nesuserga. Tačiau virusas išlieka sensoriniuose nugaros ir galvos smegenų ganglijuose visą gyvenimą ir, esant imunosupresijai, stresui, reaktyvuojasi. Tada susergama juostine (juosiančiąja) pūsleline“, – sako doc. dr. Daiva Radzišauskienė. 

 

Nuo paprastosios pūslelinės juosiančioji skiriasi tuo, kad išberia pagal nervų eigą, o ne lūpų, burnos ar lytinių organų gleivines. Virusas aktyvuojasi ir sukelia infekcijos recidyvą, pasireiškiantį ganglioneuritu, pažeidžiančiu galvos ir tarpslankstelinių nervų ganglijus bei stuburo smegenų užpakalines šakneles. Tai gana dažna vyresnio amžiaus žmonių infekcinė liga: išsivysto ketvirtadaliui vyresnių nei 50 - 60 metų amžiaus asmenų ir kiekvieną tolesnį amžiaus dešimtmetį galimybė susirgti nuolat didėja.
 
„Pagrindiniai rizikos veiksniai yra vyresnis amžius, imunodeficitinės būklės, tai yra kai dėl įvairių priežasčių susilpnėja žmogaus imunitetas: sergant AIDS, po organų persodinimo, sergant onkologinėmis ligomis, po chemoterapijos, radioterapijos kursų, autoimuninių ligų metu, kai reikia vartoti imunosupresinius vaistus. Taip pat susergama po nudegimų, didelio streso, persikaitinus saulėje“, – pasakoja gydytoja. 
 
Galima sirgti arba skiepytis
Juosiančioji pūslelinė yra sunki, varginanti žmogų liga. Pasak infekcinių ligų gydytojos, vienas pirmųjų ligos simptomų – skausmas pagal nervų eigą. „Skausmas būna labai stiprus, varginantis. Po kelių dienų atsiranda bėrimas pagal nervų eigą vienoje kūno pusėje. Išberia smulkiomis grupėmis išsidėsčiusiomis pūslelėmis. Dažniausia šios ligos komplikacija yra poherpetinė neuralgija. Pacientą vargina stiprūs skausmai buvusių bėrimų vietoje. Neuralgija gali trukti net kelerius metus. Skausmas išsekina organizmą, reikia vartoti daug vaistų, kai kada reikia atlikti net nervo blokadas.
 

Kita dažna komplikacija bakterinės odos infekcijos. Ypač bakterinės infekcijos pavojingos imunosupresiniams asmenims, nes iš odos bakterijos gali patekti į kraują ir sukelti gyvybei pavojingą sepsį. Jeigu išberia kaktos srityje apie akį, pasireiškia akių pūslelinė, būna tokios komplikacijos kaip konjunktyvitas, uveitas, iridociklitas, chorioretinitas, regimojo (optinio) nervo uždegimas. Akių komplikacijos trunka ilgai , pablogėja regėjimas, o dėl optinio nervo uždegimo galima apakti“, – sako gydytoja ir primena, jog tarsi dar būtų maža, sergant juostine pūsleline dažnos nervų sistemos komplikacijos: meningitas, encefalitas, mielitas (nugaros smegenų uždegimas).
 
Sergant encefalitu, mielitu gali sutrikti sąmonė, atsirasti paralyžiai, traukuliai, pakisti elgesys, sutrikti eisena, koordinacija, judesiai, pablogėti atmintis, orientacija. VZV pažeidžia smegenų kraujagysles, tad šis virusas yra viena smegenų infarkto priežasčių.
 
Tačiau „Affidea“ įmonių grupės medicinos klinikos „Endemik“ infekcinių ligų specialistė doc. dr. D.Radzišauskienė tikina, jog būdas išvengti ligos net ir tuo atveju, jei vaikystėje tėvai jums padarė meškos paslaugą leisdami tiesiog persirgti vėjaraupiais, yra. Tai – skiepai nuo juosiančiosios pūslelinės. Jie jau ne vienerius metus yra populiarūs Jungtinėse Amerikos Valstijose, mat tie, kurie turi artimojo aplinkoje sirgusiųjų juosiančiąja pūsleline, savo kailiu to patirti nenori. „Vyresniems nei šešiasdešimt metų žmonėms rekomenduojama pasiskiepyti nuo šios ligos, nepriklausomai nuo to, ar asmuo sirgo juostine pūsleline ar ne. Skiepai sumažintų sergamumą šia liga ir komplikacijų, kurios gali būti net pavojingos gyvybei, dažnį“, – teigia gydytoja ir priduria, jog šia vakcina užtenka pasiskiepyti vieną kartą, tačiau to pakaks apsaugoti savo sveikatą, o gal net ir išsaugoti gyvybę.

 
Svarbu
Pasiskiepyti nuo juostinės pūslelinės galima „Affidea“ įmonių grupės medicinos klinikos „Endemik“ klinikose.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris