Tiksliai krūties vėžio diagnostikai medikai pasitelkia vakuuminę biopsiją

Evelina Machova
2018-09-21
Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga, užklumpanti ir vyresnes, ir visai jaunas dailiosios lyties atstoves. Vienoms ji būna tiesiog nemalonus, bet trumpas gyvenimo epizodas, kitoms – diagnozė, su kuria tenka gyventi visus likusius metus. Mokslininkai skaičiuoja, kad krūties vėžiu susirgti gali kas devinta moteris. Nors statistika ir nėra džiuginanti, šių laikų medicina jau seniai atmetė teiginį, kad krūties vėžio diagnozė tolygi mirčiai, o medicinos technologinės galimybės vis plečiamos.
Tiksliai krūties vėžio diagnostikai medikai pasitelkia vakuuminę biopsiją
Nacionalinio vėžio instituto gydytojas intervencinis onkologas dr. Mantas Trakymas sako, kad pažangių metodų ankstyvai ligos diagnostikai netrūksta, o vienas jų - vakuuminė biopsija – padeda ne tik tiksliai nustatyti ligą, bet kai kurias atvejais ir gydyti. Šis metodas institute taikomas jau porą metų ir pastaruoju metu tampa vis dažnesnis.

Viena dažniausių ligų
Kasmet diagnozę krūties vėžys Lietuvoje išgirsta maždaug pusantro tūkstančio moterų. Kaip sako gydytojai onkologai, tai - viena dažniausia moterų onkologinių ligų, iš anksto apie save nepranešanti. Tačiau ji, pasak medikų, gali būti įveikta, nes šiandien jau įmanoma nustatyti ankstyvos stadijos krūties vėžį. Viltis suteikiama ir toms moterims, kurioms krūties vėžys yra metastazavęs.
 
Medikai moterims pataria reguliariai atlikti tyrimus, mat daugelis ankstyvos stadijos onkologinių ligų, ypač krūties vėžys, gali būti neapčiuopiamas ir nejaučiamas, todėl būtini tikslūs diagnostiniai metodai. Vienas jų - biopsija. Tai - tyrimas, padedantis patvirtinti arba paneigti krūties vėžio diagnozę, taikomas tuomet, kai yra bent menkiausias pakitimas krūtyje, ir visai nesvarbu, ar jis apčiuopiamas ar ne. Plėtojant medicinos technologijas Lietuvoje jau kelerius metus atliekama medicinos praktikoje viena pažangiausių biopsijų, vadinama - vakuuminė krūties biopsija.
 

L.S. skaičius


1,5
- tiek tūkst. Lietuvos moterų kasmet išgirsta krūties vėžio diagnozę.

 
Taikomas kelerius metus
Nacionalinio vėžio instituto gydytojas intervencinis onkologas dr. Mantas Trakymas sako, kad pažangių metodų ankstyvai ligos diagnostikai netrūksta, o vienas jų - vakuuminė biopsija – padeda ne tik tiksliai nustatyti ligą, bet kai kuriais atvejais ir gydyti. Šis metodas institute taikomas jau porą metų ir pastaruoju metu tampa vis dažnesnis.

Ji efektyvi tais atvejais, kai paprastos biopsijos metu paimtos medžiagos nepakanka diagnozei nustatyti. Diagnostikai vakuuminė biopsija svarbi, jei neįmanoma nustatyti tikslios diagnozės įprastinės biopsijos metu. Tiesa, galima viską atlikti ir chirurginiu būdu, tačiau šiuo atveju jau kalbame apie didelį pjūvį. Vakuuminės biopsijos metu pjūvis nedidelis, bet galima paimti daug medžiagos ir rasti atsakymus į rūpimus klausimus, pavyzdžiui, kaip navikas elgsis, kokia jo struktūra“, – sako dr. M.Trakymas.

Kai aptinkami mikropakitimai
Intervencinio onkologo teigimu, vakuuminė biopsija išskirtinais ir sudėtingais atvejais atliekama ir kartu su magnetinio rezonanso tyrimu, kai menkiausi pakitimai krūtyje matomi tik šio tyrimo metu. Tačiau tai - retesni atvejai, nes tokio tyrimo kaštai labai dideli, todėl šis taikomas tik itin retais atvejais.
„Pirmiausia vakuuminė biopsija buvo sukurta, kad esant nulinės stadijos krūties vėžiui, kuomet mamogramoje matomi tik mikrokalcinatai, galima būtų paimti didesnį kiekį audinio. Įprastinė biopsija esant tik tiems mikropakitimams, praktiškai neįmanoma: į juos tiksliai pataikyti adata, kad būtų paimtas geras mėginys ir jo užtektų tiksliai diagnozei nustatyti, sudėtinga.
 

Jei vėžio diagnozė nepatvirtinama pasitelkiant vakuuminę biopsiją, pacientė turi būti stebima. Vėliau, net ir pastebėjus menkiausius pokyčius, vakuuminę biopsiją galima pakartoti. Taigi vakuuminės biopsijos metu įdūrus specialia, storesne nei įprastinė biopsijos adata galima paimti kur kas didesnį kiekį audinio. Būtent šalia mikrokalcinatų ir būna navikiniai požymiai. Tiesa, dabar sudėtingais atvejais vakuuminė biopsija yra atliekama ir kontroliuojant magnetinio rezonanso tyrimu“, - sako dr. M.Trakymas.
 
Gydo nepiktybinius navikus
Gydytojo teigimu, pati procedūra nėra labiau skausminga nei įprastinė biopsija, atliekama taikant vietinę nejautrą, padarant nedidelį vos dviejų trijų milimetrų pjūvį. Procedūra nėra ilga, mažai invazyvi, atliekama ambulatoriškai ir po jos galima po kelių valandų grįžti namo. Tiesa, dažnu atveju po vakuuminės biopsijos susidaro didesnė ar mažesnė kraujosruva – hematoma. Galbūt gali šiek tiek ilgiau skaudėti. Tačiau lyginant su chirurgine biopsija, pirmoji turi esminių pranašumų: praktiškai nelieka žymės, jog buvo atliekama procedūra, ir nereikalinga bendroji nejautra.
 

Savo ruožtu atliekant chirurginę biopsiją lieka randas. Taigi estetiniu požiūriu vakuuminė biopsija - kur kas pranašesnė. Vos po kelių savaičių pjūvio vietoje gali matytis tik strazdanos dydžio randelis, ilgainiui jis dažniausiai visiškai išnyksta. Pasak mediko, nemalonesnė gali būti tik pati nuskausminimo procedūra. Kadangi vakuuminė biopsija atliekama taikant vietinį nuskausminimą, ją saugu daryti ir toms pacientėms, kurioms pavojinga taikyti bendrinę nejautrą, pavyzdžiui, dėl širdies ar plaučių ligų.

„Tiesa, reikia paminėti ir tai, kad aptikus nepiktybinį darinį, tarkime, fibroadenomą vakuuminės biopsijos metu galima pašalinti nedidelius dviejų trijų centimetrų dydžio nepiktybinius navikus. Vienintelis minusas, kad nepiktybinių darinių atveju Valstybinė ligonių kasa šios procedūros pilnai nekompensuoja. Tačiau yra moterų, kurios nenori būti operuojamos bei renkasi mažiau invazinį gydymo būdą ir tai daro už savo lėšas. Joms tereikia nusipirkti specialią adatą“, - sako dr. M.Trakymas.


Apie vakuuminę biopsiją
Vakuuminė biopsija – tai aukščiausias visų biopsijų lygis. Ne vieną privalumą turinti vakuuminė krūties biopsija atliekama prie vakuuminės pompos prijungta tuščiavidure biopsine adata, kurioje yra skalpelio ašmenys. Adata duriama į pažeisto audinio vietą, o vakuumas padeda iš įtartinos vietos paimti audinius. Visa tai padaroma neištraukiant adatos, todėl gerokai sumažėja komplikacijų ir infekcijų tikimybė.

Paprastai taikoma storos adatos biopsija gali nesuteikti pakankamai informacijos apie ankstyvą vėžio stadiją, kai naviko dar neįmanoma užčiuopti, nes jis neperaugęs bazinės membranos ir matyti tik mikrokalcinatai. Tuo metu vakuuminė biopsija, atlikus vos vieną dūrį, leidžia paimti kur kas daugiau pakitusių audinių ir juos ištyrus gauti tikslesnį atsakymą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris