Santaros klinikos ekstremalioms situacijoms pasiruošusios

Margarita Meškaitė
2020-04-06
„Jei staiga padidėtų sergančiųjų skaičius, panaudotume tuos skyrius, kurie yra visiškai paruošti ir sukomplektuoti. Jei būtų dar didesnis pacientų antplūdis, panaudotume rezervinius, šiuo metu atlaisvintus“, - sakė Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius, kuriam patikėta COVID -19 ligos proceso planavimo bei sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo klinikose vadovo pozicija.
Santaros klinikos ekstremalioms situacijoms pasiruošusios

Pokyčiai skyriuose

„Klinikų bendruomenės laukia nelengva užduotis vis labiau plintant COVID-19 infekcijai šalyje, tačiau sutelkę jėgas, tikiu, kad įveiksime mums iškeltus uždavinius. Nuoširdžiai dėkoju visai mūsų klinikų komandai, o ypač kolegoms, dirbantiems Infekcinių ligų centre, Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, Laboratorinės medicinos centre ir visuose kituose priekinio fronto linijos padaliniuose. Šiomis dienomis jiems tenka milžiniškas darbo krūvis dėl neeilinės situacijos“, – sakė VUL Santaros klinikų generalinis direktorius prof. Feliksas Jankevičius.

 
Reaguojant į staiga plintantį koronavirusą viena didžiausių šalies gydymo įstaigų Santaros klinikos ruošiasi juodžiausiam scenarijui, žinoma, tikėdamos, jog tokio pavyks išvengti. Tad siekiant atskirti srautus, neatidėliotinos pagalbos ir įtariamų dėl COVID-19 infekcijos pacientams atlaisvintas D korpusas, o urologijos ir nefrologijos pacientai perkeliami į Pilvo chirurgijos centro ir Stacionarinės reabilitacijos skyriaus patalpas.
Hemodializės procedūros stacionare gydomiems pacientams bus atliekamos Kardiologinės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Gydytojų nefrologų budėjimai, stacionarinės hemodializės paslaugos ir toliau bus užtikrinamos visą parą. Planinės ambulatorinės hemodializės paslaugos ligoninėje stabdomos, pacientai išsiųsti į kitus dializių centrus. D korpuso operacinio bloko operacinėje rengiamasi operuoti pacientus, kuriems bus įtariama ar diagnozuota koronavirusinė infekcija ir reikės neatidėliotinos chirurginės pagalbos. O Skubios medicinos centro Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje formuojamas atskiras postas su izoliacinėmis palatomis pacientams, įtariamiems dėl COVID-19 ligos.
 

Gali priimti gerokai daugiau

„Santaros klinikos galimam infekcijos protrūkiui yra pasiruošusios. Šiuo metu galime priimti gerokai daugiau pacientų, negu kad turime. Dabar esame apsirūpinę apsaugos priemonėmis, žiūrime, kad jų nepritrūktume ir būtume sukaupę tam tikrą rezervą. Pastarąjį kol kas turime, bet kadangi tos priemonės yra nuolat naudojamos, turime stebėti jų atsargas“, - sakė profesorius Laimonas Griškevičius, atsakingas už COVID-19 ligos proceso planavimą bei sveikatos priežiūros paslaugų teikimo užtikrinimą klinikose.


Kai praėjusią savaitę kalbėjome su profesoriumi, Santaros klinikose vienas pacientas buvo stebimas Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, o iš viso hospitalizuota apie keturiasdešimt. L.Griškevičius patiko, jog klinikos yra pasiruošusios, jei staiga išaugtų sergančiųjų skaičius – būtų panaudoti rezerviniai skyriai, kurie šiuo metu yra atlaisvinti.
 
„Jei būtų dar didesnis antplūdis, tada reikėtų jau keltis už ligoninės ribų. Bet pagal dabartinius sergamumo srautus, nepanašu, kad tas didžiulis antplūdis bus. Remiantis vidinėmis prognozėmis ir stebint šalies situaciją, atrodo, kad to didelio antplūdžio nebus, jog sunaudotume visus pajėgumus“, - sakė L.Griškevičius.
Santaros klinikų specialistai Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. L.Griškevičius ir Infekcinių ligų centro vadovė prof. Ligita Jančorienė ministro pirmininko potvarkiu buvo paskirti į vyriausybinę darbo grupę, atsakingą už COVID-19 ligos prevenciją, diagnostiką, gydymo ir epidemijos valdymo teikimą bei vertinimą.
„Ten svarstomi medicininiai klausimai dėl pacientų ir visuomenės grupių testavimo, taip pat dėl medikų testavimo – tai viena klausimų grupių, kuri dabar yra aktualiausia. Juk visi apie tai daug kalba. Ateityje bus iškelti ir kiti svarbūs klausimai. Kol kas buvo tik vienas posėdis“, - sakė L.Griškevičius.


 

Vienas moderniausių korpusų
Šiuo metu Santaros Laboratorinės diagnostikos centre atliekama iki 240 tyrimų infekuotiems pacientams.
„Dabar ta centro dalis tiesiog buvo dedikuota šiai infekcijai gydyti. Bet tai buvo valstybinis sprendimas penkias įstaigas parinkti ir paskirti koordinuoti šiems pacientams gydyti.
Mes hospitalizuojame tik tuos, kam reikia stacionarinės pagalbos. Karščiuojančius pacientus ištiriame ir, jeigu patvirtiname COVID-19 infekciją, sprendžiame, ar yra indikacijos hospitalizacijai. Jei jie jau atvyksta su teigiamu tyrimu, lygiai taip pat vertiname, ar jis turi indikacijas hospitalizacijai“, - sakė Infekcinių ligų centro vadovė prof. Ligita Jančorienė.
 

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose Infekcinių ligų L korpusas, kur gydomi užkrečiamosiomis ligomis sergantys pacientai, darbą naujose patalpose pradėjo tik pernai gruodžio mėnesį, kai išsikėlė iš senųjų pastatų Birutės gatvėje, Žvėryne. Pasak L.Jančorienės, pastatas yra pritaikytas 150 ligonių, o dabar jų yra keturiasdešimt.
„Iš esmės su visomis problemomis susitvarkome. Mes pasitariame su besikeičiančiu personalu, kas įvyko per naktį, o visi susirinkimai dabar vyksta tik nuotoliniu būdu. Mes patys stengiamės turėti kuo mažiau kontaktų su kolegomis ir netgi su visais centrų vadovais. Neprisimenu, kada paskutinį kartą profesorių Laimoną Griškevičių esu matęs gyvai. Viskas yra daroma nuotoliniu būdu, kam reikia darbuotojus statyti į papildomą riziką. Dabar viską galima padaryti nuotoliniu ryšiu, gyvas kontaktas tik su pacientais. Esame gerai pasiruošę, viskas priklauso nuo situacijos, kuri kartais gali būti su iššūkiais. Mūsų žmonių gebėjimas adaptuotis ir prisitaikyti iš tikrųjų geras. Aš savo personalu tikrai tikiu“, - sakė šio centro Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus vedėjas Linas Svetikas.
 
Kaip yra sakęs Santaros klinikų generalinis direktorius F.Jankevičius, pirmiausia naujasis korpusas atitinka aukščiausius tarptautinius modernios infekcinės ligoninės standartus. Jis įrengtas taip, kad būtų galima hospitalizuoti ypač pavojingomis infekcijomis sergančius pacientus. Tam net buvo įrengti atskiri boksai, kurie yra vienviečiai ir dviviečiai su ypatingomis izoliacijos priemonėmis, tai yra skirtingais įėjimais. Be to, ligoninė aprūpinta laboratorinės ir radiologinės diagnostikos įranga, kuri leidžia atlikti visas svarbias paslaugas ir paciento ištyrimą vienoje vietoje.
„Santaros klinikos yra pasiruošusios įvairioms sudėtingoms medicininėms situacijoms. Esant būtinybei, susidarius atitinkamai epidemiologinei situacijai, pasirūpintų pacientų, įtariamų susirgus pavojinga užkrečiamąja liga, priėmimu, diagnostika ir gydymu. Klinikose dirba kompetentinga profesionalų komanda, tam specialiai įrengtos patalpos, yra reikiamos techninės, organizacinės priemonės“, – pranašiškai it nujausdamas dabartinę situaciją su COVID-19 protrūkiu yra kalbėjęs prof. F.Jankevičius. 

 
Tarp kitko
Pasak Santaros klinikų vadovo prof. F.Jankevičiaus, medikai kasdien sulaukia nuoširdžių padėkų, visuomenės palaikymo bei verslo paramos. VUL Santaros klinikos yra remiamos aparatūra, asmens apsaugos priemonėmis, pervedant lėšas. Parama gauta iš fondų, verslo subjektų: COVID-19 pasekmių mažinimo fondo prie Finansų ministerijos, Gydymo įstaigų paramos fondo, UAB „Teltonika“, UAB „Rivona“, Norfos paramos fondo, Laisvės TV, UAB Bitė Lietuva, koncerno SBA, UAB „Biovela“, AB „Utenos trikotažo“, Robotikos mokyklos ir kitų. Visuomenės susitelkimas suteikia vilties bei jėgų medicinos darbuotojams tinkamai pasirengti ir sudėtingesniems koronavirusinės infekcijos COVID -19 atvejams.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica