Regėjimą abiem akimis atgavo būdamas solidaus amžiaus

Aigustė Tavoraitė
2018-03-12
Kiek daugiau nei prieš mėnesį atliktą akies operaciją Kybartuose gyvenantis Algimantas Mackevičius (69 m.) laiko naujo gyvenimo atskaitos tašku. Iki šiol viena akimi dėl didžiulio laipsnio trumparegystės ir kataraktos sunkiai matęs vyras po daugybės metų kitaip pamatė pasaulį.
Regėjimą abiem akimis atgavo būdamas solidaus amžiaus
Ilgus metus vieną „nedirbančią“ akį turėjęs Algimantas Mackevičius džiaugiasi po daugelio metų nebejaučiantis diskomforto žiūrėdamas į objektyvą (nuotr. – su anūkėmis Austėja (kairėje) ir Kamile).

Viena akis „tinginiavo“
„Nors nesu tinginys – mes, suvalkiečiai, esame darbštūs, - viena akis praktiškai visą gyvenimą „tinginiavo“,“ – savo istoriją pradėjo A.Mackevičius.
Vyras aštria rega nebuvo apdovanotas nuo mažumės. „Kažkas vaikystėje sumušė tą akį ir ji pradėjo silpti, krypti. Buvo bandyta padėti, prieš daug metų atlikta recesija (patempti raumenys). Taikė akinius, bet praktiškai niekas nepadėjo“, – pasakojo pašnekovas.
 
Dioptrijų skirtumas buvo toks didžiulis, kad akiniai vargiai gelbėjo situaciją. „Jie ne tik nepadėjo, bet net kiek galva svaigdavo“, – pridūrė jis.
Pastaruoju metu situacijai dar labiau pablogėjus A.Mackevičius kreipėsi į gydytojus savo mieste. Tačiau šie, pasak jo, sakė, kad situacija beviltiška ir nieko jau nebepadarysi.

„Vienas gydytojas išrašydamas vaistus sakė, kad turėsiu juos vartoti iki gyvenimo galo. Nustebęs pasiteiravau, ar nereikėtų gydyti? Tada gydytojas pasiūlė pasižiūrėti į pasą. Viena vertus juokinga, iš kitos pusės – liūdnoka“, – sakė pašnekovas.
 
Stresą padėjo įveikti gydytoja
Sužinojęs, kad Santaros klinikose dirba specialistai, kurie galėtų jam padėti, vyras užsiregistravo internetu į konsultaciją. Atlikus tyrimus buvo paskirtas į eilę operacijai. Nors šansų, kad ji padės,  buvo nedaug, bet kuriuo atveju apsispręsta rizikuoti. „Specialistai sakė, kad blogiau tikrai nebus, tad nuteikė optimistiškai“, – prisiminė vyras.
 
Itin už palaikymą A.Mackevičius dėkingas jį operavusiai gydytojai Rasai Sirtautienei. Vyras prisimena prieš operaciją buvęs lyg nesavame kailyje. „Ne dėl pačios operacijos, o kitų priežasčių išgyvenau stresą, nuotaika buvo prislėgta, pakilo kraujo spaudimas. Tačiau vien gydytojos bendravimo tonas visiškai pakeitė būseną. Gydytoja viską išaiškino, kokie operacijos variantai, visiškai ja pasitikėjau. Žmogiška šiluma gydo labiau nei skalpelis ar lazeris“, – gražių žodžių negailėjo pašnekovas.
 
Džiaugėsi naujai praregėjęs
Pašnekovas pabrėžė po operacijos nuosekliai laikęsis paskirto režimo – vartojo akių lašus. „Akis jau dirba, funkcionuoja, tereikia tik kiek laiko, kad dar labiau sustiprėtų ir regėjimas dar labiau pasikeis į gerąją pusę. Buvau kaip tik pas gydytoją, sakė, kad viskas gerai. Dar po trijų mėnesių siūlė pasirodyti, gal daugiau nieko ir nereikės daryti“, – pasakojo A.Mackevičius.
Pakeitus lęšiuką vyrui atsivėrė naujas gyvenimas. Akinių vyrui nešioti nereikia, juos naudoja tik skaitymui. „Sunku žodžiais nusakyti, kaip jaučiuosi. Esu pakylėtas, kitaip matau pasaulį, aplinką, artimuosius. Nors ir nebesu jaunuolis, bet džiaugiuosi ir tokio amžiaus praregėjęs“, – sakė pašnekovas.

 
Interviu 
VUL Santaros klinikų  gydytoja oftalmologė dr. Rasa Sirtautienė:

 
Esant didžiuliam dioptrijų skirtumui operaciją atlikti sunkiau?
Dėl didelės vienos akies trumparegystės techniškai operacija buvo kiek sudėtingesnė. Tikimybė, kad regėjimas po operacijos pacientui pagerės, buvo nedidelė. Bet pasisekė. Keičiant akies lęšiuką galima daugmaž apskaičiuoti tikėtiną pooperacinį rezultatą, kokia bus refrakcija. Be abejo, stengiamės, kad akys būtų kiek įmanoma panašios. Aišku, kad pacientas nemato šimtu procentų, taip negali būti, tačiau po operacijos matė dešimt kartų geriau nei prieš ją. Tai jam didelis skirtumas, dabar gali naudotis abiem akimis. Nes vienoje paciento akyje buvo ne tik lęšiuko drumstis, katarakta, bet ir didžiulė trumparegystė.
Su viena akimi jis matė gerai, tik silpnų akinukų reikėjo. O štai šitai akiai reikėjo gal 18 dioptrijų lęšio. Žmogus normaliai tokio skirtumo „pernešti“ negali, dėl to jis negalėjo naudotis abejomis akimis.
 
- Katarakta vis lengviau gydoma?

Katarakta, galima sakyti, yra pati „geriausia“ liga, nes pakeitus lęšiuką praktiškai įmanoma sugrąžinti žmogui regėjimą. Iki operacijos nematęs žmogus praregi jau kitą dieną ir pajaučia didžiulį kontrastą. Tai pati „perspektyviausia“ liga: jei prieš dvidešimt trisdešimt metų galėdavome operuoti tik labai blogai matančius ligonius, dabar šios operacijos atliekamos anksčiau, žmonėms su geresniu regėjimu. Naujos technologijos leidžia padaryti labai mažą pjūvį, per jį įdėti minkštą sulankstomą lęšiuką. Po operacijos dažniausiai nebūna jokių siūlų, reabilitacijos procesas žymiai greitesnis. Šiais laikais tai jau yra rutininės operacijos.
 
- Šis susirgimas – tik vyresnių žmonių liga?
Taip, daugiausiai operuojame 75–80 metų amžiaus pacientus. Vyresniems nei 60 metų amžiaus pacientams diagnozuojama senatvinė katarakta. Aišku, ji gali būti nustatyta ir kur kas jaunesniems žmonėms, bet žymiai rečiau. Pasitaiko, kai dėl refrakcijos ydų lęšiukas keičiamas labai jauname amžiuje, tačiau neskatinu tokių operacijų.
 
- Trauma gali paskatinti šią ligą?
Aišku, traumos gali sąlygoti ligą, bet sunku pasakyti, kodėl šiuo atveju paciento akys buvo tokios skirtingos. Greičiausiai tai – genetikos nulemti dalykai. Šiaip pagrindinė kataraktos priežastis – amžiniai pakitimai. Lęšiukas su amžiumi visiems drumstėja, bet iki skirtingo laipsnio, vieniems pradeda trukdyti, kitiems – ne.
 
Kaip patartumėte laiku pasirūpinti akimis?
Atkreipčiau dėmesį į dabar augančią kartą, kuri pirmiau išmoksta spausdinti kompiuteriu, nei kalbėti. Dėl tokios akceleracijos ateityje dėl to bus labai daug problemų. Todėl pagrindinis akcentas – pirmiausia riboti mažų vaikų laiką, praleidžiamą prie kompiuterių, planšečių, išmaniųjų telefonų. Suaugusiesiems patarčiau laikytis darbo ir poilsio režimo, labai saugoti akis. Būtinai daryti pertraukėles – pažiūrėti į tolį, pamirksėti, jei dirbama su kompiuteriu. Šiuo metu tai aktualiausias dalykas. Be abejo, svarbi ir mityba, gyvenimo būdas, pakankamas buvimas gryname ore, rūkymo atsisakymas. Rūkantieji žymiai labiau rizikuoja sirgti įvairiomis akių ligomis, net apakti. Mūsų atliktas nedidelis tyrimas parodė, kad rūkantiesiems katarakta praktiškai operuojama dešimt metų anksčiau negu tiems, kurie nerūko.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris