„Kai man buvo diagnozuota Parkinsono liga, – prisimena pirmuosius metus po diagnozės mano pašnekovas, 77 metų Karolis, – nusipirkau abonementą į sporto salę. Ten dirbau su treneriais, jogos ir pilateso instruktoriais. Pradėjau fizinę terapiją ir per atstumą konsultavausi su judesių sutrikimų neurologu JAV.“ Tačiau iš tiesų jam padėjo GSS – gilioji smegenų stimuliacija.
Sergant Parkinsono liga, visais atvejais skiriamas gydymas vaistais ir tik nedidelei pacientų daliai gali būti naudinga stimuliacija per elektrodus, implantuotus į galvos smegenų pusrutulių gilumines struktūras.
Standartiniai medikamentai nuvylė
Parkinsono liga neišgydoma, tačiau tam tikri vaistai, pratimai gali sulėtinti progresavimą. „Aukso standarto gydymas yra karbidopa levodopa, – varto užrašų bloknotą jau visiškai žilas, bet pasitempęs senjoras, – kuris perduoda dopaminą į smegenis. Kurį laiką jis man gerai veikė, o vėliau prasidėjo neigiama reakcija: neramių kojų sindromas, sustiprėjo su Parkinsonu nesusijęs neurologinis sutrikimas.“
Negalėdamas vartoti įprastų vaistų Karolis pasijuto tikra griuvena. Jautė nerimą, lėtėjo judesiai (ištiko bradikinezija), drebulys tapo didele problema. „Negalėjau šaukštu valgyti sriubos, bijojau laiptų, bijojau įstrigti mažose erdvėse, vilkau kojas“, – vardija neigiamus simptomus vyras.
Geriausia ir vienintelė įrodyta priemonė sulėtinti ligos progresavimą – tai energingi pratimai, tačiau dėl prastos fizinės ir psichinės būklės jie Karoliui tapo neprieinami.
Po operacijos apėmė euforija
Ligai progresuojant, Karolis buvo supažindintas su kita galimybe: giliąja smegenų stimuliacijai. „Šiaip bijočiau operacijos smegenyse, – prisipažįsta pašnekovas. – Tačiau neturėjau daug variantų. Reikėjo atlikti daugybę psichologinių testų, kad taptų aišku, ar tinku tokiai operacijai. Kaip suprantate, tikau ir dabar jau džiaugiuosi.“
Dabar, prisimindamas pojūčius iškart po operacijos, Karolis linkęs manyti, kad pasijuto geriau net įrenginio dar neaktyvavus. „O jau kai implantas pradėjo veikti, tapau nepaprastai energingas, gestikuliavau kaip pripučiamas „balvonėlis“, – juokiasi senjoras. – Laikinas asmenybės pokytis arba esamų bruožų paūmėjimas – dažnas lengvo smegenų uždegimo ir patinimo po operacijos rezultatas.“
GSS įrenginio programavimas per sekantį pusmetį buvo kelis kartus pakoreguotas, emocinė Karolio būklė grįžo iš maniakalinės į stabilią. Jis tapo malonesnis, švelnesnis ir atsakingesnis.
Galėjo grįžti prie sporto
Pasijutęs pakankamai gerai, Karolis grįžo sportuoti. „Kadangi standartiniai medikamentai man duoda neigiamą efektą, mankšta yra dominuojantis būdas generuoti dopaminą, kuris padeda išlaikyti judesius, judrumą, jėgą, pusiausvyrą, miegą, energiją, mąstymą ir atmintį“, – pasakoja pašnekovas.
Karolis prisimena sykį eksperimento dėlei išjungęs GSS įrenginį. Tuomet jis kone iškart pajuto grįžtančius Parkinsono ligai būdingus simptomus: padidėjusį drebulį, sudėtingesniu tapusį manevravimą einant. Jam telieka džiaugtis, kad simptomai buvo lengvi. Tačiau eksperimento kartoti nebesinori – GSS įrenginiui, Karolio nuomone, jis turėtų būti dėkingas už sulėtėjusį ligos progresavimą.
Interviu su specialistu
VUL SK Respublikinio Parkinsono ligos, distonijų ir kitų judėjimo sutrikimų koordinacinio centro vadovė dr. Rūta Kaladytė Lokominienė.
- Ar jūsų praktikoje jau yra pacientų, kuriems buvo atlikta giliosios smegenų stimuliacijos elektrodų implantavimo operacija? Gal galėtumėte apibendrinti, kiek efektyvus Parkinsono ligos atveju šis metodas?
- Taip, VUL Santaros klinikų Parkinsono ligos, distonijų ir kitų judėjimo sutrikimų koordinaciniame centre pacientams taikome optimaliausią medikamentinį ir nemedikamentinį gydymą – taip pat ir giliąją smegenų stimuliaciją. Šis gydymo metodas gali padėti sergant ne tik Parkinsono liga, bet ir kai kuriomis kitomis judesių sutrikimo ligomis, pavyzdžiui, esencialiniu tremoru, distonijomis, tačiau tai visuomet yra tik papildomas gydymas. Sergant Parkinsono liga, visais atvejais skiriamas gydymas vaistais ir tik nedidelei pacientų daliai gali būti naudinga stimuliacija per elektrodus, implantuotus į galvos smegenų pusrutulių gilumines struktūras. Šio gydymo metodo efektyvumas priklauso nuo individualių ligos ypatumų: daugiau kaip pusei pacientų palengvėja simptomų našta, sumažėja vartojamų vaistų dozės, bet poveikio trukmė būna skirtinga.
- Jei galėtumėte aprašyti idealų Parkinsono ligos pacientą GSS implantacijai, koks jis būtų?
- Operacinis gydymas planuojamas, kai multidisciplininio gydytojų aptarimo išvados nurodo, kad optimalus konservatyvus gydymas yra nepakankamai efektyvus, yra indikacijos taikyti giliąją smegenų stimuliaciją ir nėra kontraindikacijų šiam gydymo metodui. Pacientą kaip potencialų kandidatą giliajai smegenų stimuliacijai siūlo gydytojas neurologas, turintis patirtį judėjimo sutrikimų gydymo srityje. Indikacijos giliosios smegenų stimuliacijos procedūrai – Parkinsono liga, kai nustatomi šie kriterijai: žymūs klinikiniai motorinės būklės svyravimai, optimizuotam medikamentiniam gydymui atsparūs nevalingi judesiai, geras atsakas vartojant levodopos preparatų gydymo tikslu arba atliekant levodopos testą. Paprastai pacientai, kuriems rekomenduojamas gydymas giliąja stimuliacija, serga Parkinsono liga ilgiau nei 5 metus, neturi reikšmingų pažinimo sutrikimų bei sunkių ar (ir) nepakankamai gydomų psichikos ligų (depresinių, bipolinių, psichozinių sutrikimų).
- Ar tiesa, kad GSS netaikytina tiems, kas turi rimtų atminties problemų, haliucinacijų, serga sunkia depresija ir turi rimtų pusiausvyros sutrikimų vaikštant net „įsijungimo“ fazėje? Ar galėtumėte nusakyti, dėl kokių priežasčių?
- Šis gydymo metodas nesaugus ir negali būti taikomas, jei pacientas nepajėgia adekvačiai suvokti savęs bei aplinkos, turi sunkių vidaus organų veiklos sutrikimų ar infekcinių ligų. Procedūra nebus efektyvi, jei yra negrįžtamų Parkinsono ligos komplikacijų (tokių kaip nejudrumo sukeltos sąnarių kontraktūros) arba į stimuliaciją nereaguojančių simptomų (sunkių koordinacijos sutrikimų, kritimų), dėl kurių pacientas negali savarankiškai vaikščioti.
- Kaip manote, ar gali GSS visiškai pakeisti medikamentinę terapiją?
- GSS negali pakeisti Parkinsono ligos gydymo vaistais, nes veikia tik konkrečią galvos smegenų sritį, o Parkinsono ligos procesas apima visa nervų sistemą. Dalis Parkinsono ligos motorinių ir dauguma nemotorinių simptomų apskritai nereaguoja į gydymą GSS. Taigi, šiandien pagrindinis Parkinsono ligos gydymas tebėra medikamentinė terapija, o gilioji smegenų stimuliacija yra vertingas papildomas pažengusios ligos gydymo metodas.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: