„Tai ne liga, o jautrios smegenys“, – taip migreną apibūdina 20 metų su ja gyvenanti Loreta iš Vilniaus. Ji prisimena, kad galvos skausmai kelias dienas iš eilės neleisdavo eiti į darbą, jokios priemonės nepadėjo, todėl medikai tegalėjo pasiūlyti vartoti vis stipresnius vaistus. Tačiau prieš pustrečių metų Loretos gyvenimas pasikeitė: vyro dovana padėjo suvaldyti sunkius priepuolius.
Migrena – gana dažna liga. Teigiama, kad ji kamuoja daugiau kaip 10 proc. žmonių pasaulyje. Šia liga gali susirgti bet kuris, bet kokio amžiaus, išsilavinimo, lyties ar socialinės padėties žmogus.
Skausmo gniaužtuose
Nors migrena Loretą kamavo nuo jaunystės, prieš dešimtmetį ji ypač sustiprėjo. „Iš pradžių užtekdavo ibumetino ir kitų analgetikų. Vėliau labai stiprūs galvos skausmai ėmė kartotis po 10 -15 kartų per mėnesį ir teko griebtis triptanų“, – prisimena Loreta.
Vieną kartą sutuoktinis moteriai parodė knygą anglų kalba „Kovojant su migrenos epidemija. Gidas, kaip gydyti migreną“. „Iš pradžių į ją pažiūrėjau skeptiškai ir tiesiog atidėjau į šalį“, – nesureikšmino Loreta. Nežinodama, ko griebtis, ji kasdien gerdavo propranololį, o aplankiusi įvairius gydytojus išgirdo, kad belieka išbandyti leidžiamus vaistus, tačiau su šiuo sprendimu delsė.
„Išvykome atostogauti ir sėdėdama lėktuve nusprendžiau, kad reikėtų suteikti vyro surastai knygai šansą. Tai buvo puikus sprendimas. Pasirodo, ją parašė migrena sirgusi mokslininkė Angela A. Stanton, kuri atrado nemedikamentinius gydymo metodus, galinčius padėti ir kitiems“, – autorę trumpai pristatė Loreta.
Perskaičiusi šią knygą ir pritaikiusi joje išvardintus principus, Loreta daugiau nė karto nevartojo triptanų: „Viskas, ko man kartais prireikia, – ibumetinas“, – sakė ji.
Dietos principai
Iš mokslininkės A.A.Stanton knygos Loreta sužinojo, kad migrenos kamuojami žmonės jautrūs elektrolitų disbalansui ir greitųjų angliavandenių pertekliui. „Pagrindinės mano taisyklės – pakankamas skysčių kiekis, į stiklinę vandens dedant 1/8 šaukštelio druskos, taip pat kalio ir magnio balansas. Mityba primena švelnią keto dietą: angliavandenių maisto racione turi būti ne daugiau kaip 20 procentų, – vardijo Loreta. – Savaitgalį galiu išgerti taurę vyno, be pasekmių suvalgyti picos. Jei nukrypstu nuo taisyklių ir savaitgalis užsitęsia, pajaučiu grįžtant galvos skausmą.
Tačiau stojusi į vėžes greitai pajuntu, kaip organizmas rimsta.“ Loreta drąsiai valgo jautieną, avokadus, sūrį. Nors sergant migrena siūloma vengti produktų, skatinančių histamino gamybą, vilnietės patirtis to nepatvirtina. „Histaminas mano atveju nepasiteisino. Dešimt metų laikiausi dietos, kuri, pasirodo, tik gilino problemas. Rytą pradėdavau bananų, kriaušių ir žalumynų kokteiliais, valgiau tik liesą, baltą mėsą, žuvį. Tačiau neturėjau energijos. Kai išėmiau visus šiuos produktus ir pakeičiau tinkamais, grįžo jėgos, kasdien nueinu po dešimt kilometrų“, – pasikeitusią savijautą apibūdino Loreta.
Ji nedailina situacijos: pirmieji trys mėnesiai, kol adaptavosi prie naujųjų mitybos principų, buvo sunkūs. Šiandien Loreta turi
feisbuko grupę, kurioje siekia padėti kitiems migrena sergantiems žmonėms, o visas stiprių vaistų atsargas atidavė migrena sergančiai kolegei. „Feisbuke moterys komentuoja, kad druskuotas vanduo nepadės. Taip, nepadės, jei nepabandysime išlaukti to momento, kai organizmas pradės tvarkytis. O vertėtų. Aš jau pustrečių metų gyvenu be baimės, nors anksčiau į kiekvieną kelionę imdavau dešimtis brangių, stiprių tablečių, kitaip panikuodavau, kad užklups siaubingi galvos skausmai“, – prisimena pašnekovė.
Interviu
Migrena - tai kanalopatija
Išgirdę Loretos istoriją, susisiekėme su Angela A. Stanton:
- Gerbiama Angela, jūsų dieta –
pagalba migrena sergantiems žmonėms. Kaip jums pavyko išmąstyti šiuos principus?
- Maždaug dešimtmetį praleidau skaitydama literatūrą, mokydamasi biologijos, ypač kaip veikia ląstelės. Iš pradžių bandžiau visų tipų papildus, daug vitamino B2, magnio, bet nė vienas jų neveikė. Esu ekonomikos ir iš dalies neuromokslo (neuroekonomikos) mokslų daktarė. Žinojau apie elektrinius reiškinius neuronuose ir kad elektra gaminama natriu ir kaliu keičiantis neurono ataugoje aksone. Taigi vieną dieną nusprendžiau padidinti druskos kiekį ir sumažėjo migrena. Pradėjau tai daryti kasryt ir migrenos dažnis labai sumažėjo. Tuo metu mano mama dar buvo gyva ir jai kasdien padėdavo moteris, kuri taip pat kentėjo nuo migrenos. Ji pasekė mano pavyzdžiu. Padėjo ir jai.
Truko daug metų, kol sudėjau taškus ir supratau, kad tai – ne tik druska. Turėjau apriboti ir maisto produktus, kurie sutrikdė elektrolitų pusiausvyrą ir tiek sumažino natrį, kad mano smegenims jo nepakako. Būtent tuo metu susidūriau su straipsniu, kuriame mokslininkai tirdami šlapimą pamatė, kad migrenos ligoniai išskiria per pus daugiau natrio nei šia liga nesergantieji.
-
Kaip paaiškintumėte pagrindinius savo gydymo principus gydytojams, kuriems nesiseka padėti pacientams?
- Deja, gydytojai (priešingai nei mokslininkai, tokie kaip aš) yra apriboti, nes privalo laikytis nurodytų gydymo rekomendacijų. Nesu tikra, kiek jie gali sekti mano metodu, kuris yra visiškai nemedikamentinis. Jei jūsų šalies gydytojai turi teisę peržengti farmacijos ribas, jie turėtų suprasti šiuos principus:
Migrena yra genetinė liga, kuri gali praleisti kartą, bet dažnai to nepadaro. Vaikams „migrena“ gali pasireikšti kaip diegliai (kūdikiams) ir ciklinis vėmimo sindromas bei dirgliosios žarnos sindromas vėliau.
Migrena yra kanalopatijos variantas, kur veikia tie patys genai, susiję su jonų kanalais, atsakingais už elektros energijos gamybą smegenyse. Žmogaus genomo svetainėje https://www.genecards.org/Search/Keyword?queryString=migraine (čia aš jau įvedžiau paieškos terminą „migrena“, kad būtų pateikti visi variantai) yra 3192 variantai (pirmi trys-
angl. ATP1A2 ATPase Na+/K+ Transporting Subunit Alpha 2; CACNA1A Calcium Voltage-Gated Channel Subunit Alpha1 A; PSCN1A Sodium Voltage-Gated Channel Alpha Subunit 1)
Galite pamatyti, kad jie yra svarbiausi jonų kanalai smegenyse, kurie veikia smegenų gebėjimą gaminti elektros energiją. Matyti, kad trečiasis yra natrio kanalas, kuris ima natrio, kad įvyktų elektrinio potencialo pokytis. Pirmasis yra natrio/kalio siurblys, kuris subalansuoja neurono membranos potencialą po įtampos, o antrasis yra kalcio kanalas, leidžiantis neuronui ištuštinti jo sukurtą neuromediatorių. Tai yra trys pagrindiniai kanalai, kurie yra pakitę, todėl migrena yra kanalopatija.
Dauguma vaistų, vartojamų migrenai gydyti, mažina stimuliacijos reakciją, o ne stimuliaciją, todėl tai prilygsta pririšimui prie kėdės, kai kyla gaisras... Jūsų smegenų atsakas yra bėgimas, tačiau vaistai blokuoja natrio, kalcio (arba abiejų) kanalus ir dar pablogina situaciją. Kai ląstelės nesugeba veikti ir bendrauti, jos išsigimsta, todėl vaistai daro įtaką degeneraciniams procesams smegenyse. Naujoji vaistų klasė CGRP slopina kalcitonino geno receptorius. Kai kuriems žmonėms skausmas sumažės, tačiau migrena nėra galvos skausmas. Ją lydi daugybė kitų simptomų, kurie nesumažėja. Be to, smegenys nėra vienintelė vieta, kur yra kalcitonino genų receptoriai, todėl tai yra sisteminis slopinimas. Širdies ir kraujagyslių sistemoje turime daug kalcitonino genų receptorių, kurie veikia kaip kraujagysles plečiantys vaistai, mažinantys kraujospūdį. Iki šiol beveik visi migrenos pacientų, su kuriais kalbėjau ir kurie vartojo CGRP inhibitorius, pasakojo apie hipertenziją, sisteminį uždegimą, daugelis po gydymo CGRP savaitę vartoja steroidus. Girdėjau, kad kai kuriems buvo pažeista kasa, daugelis skundžiasi plaukų slinkimu. Taigi aš rekomenduočiau gydytojams pasidomėti, kaip veikia jų paskirti vaistai. Ir jie netrukus supras, kad nė vienas negali padėti nuo kanalopatijos! Tačiau mitybos pokyčiai ją veikia.
- Kokiems pacientams Jūsų siūloma dieta efektyvi? Ar ji padeda visiems nuo migrenos kenčiantiems žmonėms?
Visos migrenos yra ta pati kanalopatija ir fiziologiniu požiūriu jos vienodos, tik skiriasi lokalizacija smegenyse. Nėra tokio dalyko kaip „migrenos tipai“, yra tik „migrenos simptomų tipai“ ir visi jie reaguoja į mitybos pokyčius bei pridėtą druską.
Europoje vykstantys postūmiai pereiti prie augalinės mitybos jau atsiuntė tūkstančius pacientų, ypač iš Nyderlandų, Švedijos, o pastaruoju metu ir Vokietijos, į mano migrenos grupę. Šiuo metu Nyderlanduose yra neįtikėtinai daug sergančių migrena žmonių ir jiems labai sunku, nes mėsa tampa nerekomenduojama. Tačiau tai yra mėsa pagrįsta dieta, kurią jie turi valgyti, kad išvengtų skausmo ar migrenos. Augalinis mitybos būdas netinkamas migrena ir panašiomis kanalopatijomis sergantiems pacientams.
Dosjė
Dr. Angela A. Stanton Stanfordo universitete baigė antrąją magistrantūrą, dėstė Kalifornijos universitete. Claremont Graduate universitete studijavo neuromokslus ir įgijo daktaro laipsnį, užsiėmė neuroendokrinologiniais tyrimais. Harvardo universitete suteiktas mitybos specialistės sertifikatas, anksčiau – magnetinio rezonanso tyrimų sertifikatas. Yra knygų autorė, šiuo metu dirba savo įkurtoje pagalbos sergantiems migrena organizacijoje „Santon Migraine Protocol“.
Komentaras
Respublikinės Panevėžio ligoninės I Neurologijos skyriaus vedėja Sandra Baužaitė–Babušienė:
.jpg)
- Tokio metodo nesu girdėjusi, todėl jo komentuoti negaliu. Noriu įspėti, kad migrena sergantis pacientas, net ir taikydamas nemedikamentinį gydymą, turėtų būti prižiūrimas neurologo. Migrena nėra tik galvos skausmas, o turi ir kitų rizikų sveikatai, pavyzdžiui, yra ryšys tarp migrenos ir išeminio insulto. Jei žmogus atranda, kas jam padeda ir tikrai nekenkia sveikatai, kodėl gi ne, tačiau kiekvieno metodo poveikį, ar iš tiesų migrena pasiekė remisiją, įvertinti turėtų pacientu besirūpinantis gydytojas. Lietuvoje šiuo metu prieinami migrenos gydymo būdai, pavyzdžiui, biologinė terapija pilnai kompensuojama Valstybinės ligonių kasos lėšomis.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: