Neatsargus judesys ir aorta galėjo plyšti

Deimantė Gruodė
2018-07-12
„Kai operacijos išvakarėse atnešė pasirašyti popierių, akys ant kaktos iššoko: šešiasdešimt procentų, kad atsidursiu prie švento Petro vartų“, - šmaikštavo po sudėtingos operacijos sveikstantis Mindaugas Česonis (44 m.). Kaip pasakojo pacientą operavę specialistai, apie tokią retą patologiją - aortos disekaciją ir dar aneurizmą - gali paskaityti nebent mokslinėje literatūroje, ką jau kalbėti apie tokio sudėtingumo operacijas.
Neatsargus judesys ir aorta galėjo plyšti

Išvargintas dializių

„Įsivaizduokite, sėdi už vilkiko vairo ir staiga pradeda dėtis keisti dalykai. Vieną vakarą – kojinės per mažos, kitą vakarą – batai spaudžia. Pradeda darytis silpna. Tuo metu buvau Ukrainoje. Dar muitininkai mane ilgai užlaikė patikros poste, nes jiems pasirodžiau įtartinas.
Galiausiai prisistačiau į ligoninę, atliko kraujo tyrimus, jau net pačiam eiti nebeleido – iš karto pasodino į neįgaliojo vežimėlį“, – šešerių metų senumo įvykius prisiminė Mindaugas.

 
Tuomet, sugrįžus iš tolimojo reiso, jam buvo nustatytas inkstų nepakankamumas. Prireikė vieno inksto transplantacijos. „Pusseserė jau buvo pasiryžusi paaukoti inkstą. Atliko tyrimus – šimtaprocentinis atitikimas. Bet po mano ištyrimo išgirdau diagnozę: aortos aneurizma. Iš karto išbraukė iš laukiančiųjų transplantacijos eilės. Pirmiau reikėjo sutvarkyti aortos problemas“, – tuomet užplūdusį nusivylimą prisiminė pašnekovas.
Visą tą laiką vyras buvo dializuojamas. Jis svarsto, kad rimtas sveikatos problemas sukėlė padidėjęs kraujospūdis. „Buvau pasiilgęs laiko, kai su šeima gali išvykti į kaimą ar tolimesnę kelionę ir nereikia sugrįžti į dializes. Šios trunka keturias valandas. Po jų jautiesi silpnas, turi atsisakyti sunkių fizinių krūvių, nes vienas neatsargus judesys ir aorta galėjo plyšti“, – sako pokalbininkas.

 
Vaistus geria saujomis
Mindaugas prisimena, kad ilgą laiką medikai nesiryžo jo operuoti, bet elektrėniškis rankų nenuleido. Prieš porą metų jam atlikta sudėtinga stambiųjų kraujagyslių operacija, šiemet gegužę persodintas inkstas. Santaros klinikų medikai priėmė unikalų sprendimą transplantuojant inkstą: išoperuota vieta, kurioje tvirtinamas inkstas ir vietoj to suformuotas naujas protezas, tik tada atlikta inksto transplantacija.
 
Mindaugas vaistus geria saujomis – bene kas valandą. „Jau susitaikiau, kad be vaistų negalėsiu žengti nė žingsnio. Pastaruosius šešerius metus buvo kilę įvairiausių minčių“, – pripažįsta Mindaugas.
Jis dar vengia viešų vietų, nes, kaip pats sako, nusilpus imuninei sistemai visi velniai limpa. „Kartą nusičiaudėjo žmona, tad išsiunčiau ją miegoti į kitą kambarį“, – juokiasi dviejų dukterų tėvas. Maža to, jam reikia saugotis vandens telkinių, saulės, didelių fizinių krūvių ir, žinoma, žalingų įpročių.
„Yra parašyta gramais kiek galima išgerti alkoholio – tikrai labai nedaug. Bet aš ir taip negeriu nė lašo“, – pasakoja vyras.

 
Komentarai
Santaros klinikų gydytojas urologas transplantologas Genadijus Kučinskis:

- Buvo ilgai diskutuojama, ar pacientui apskritai galima persodinti inkstą, nes kraujagyslės buvo tokios būklės, kad inksto nebuvo įmanoma pritvirtinti. Ilgai galvojome, kaip žmogui padėti, nes dializės labai išvargina, o po inksto persodinimo kardinaliai pasikeičia gyvenimo kokybė. Žmogus gali keliauti – jis nėra pririštas prie ligoninės ir dializės aparatų keturioms valandoms. Tuomet gydytojų konsiliume buvo apsispręsta protezuoti paciento kraujagysles, o tik tada pereiti prie inksto transplantacijos.
 
Po kurio laiko, kai atsigavo paciento organizmas, rizikavome atlikti inkstų transplantaciją. Nemanau, kad Lietuvoje kas nors yra daręs tokią operaciją, kuomet į protezuotas kraujagysles būtų įsiūtos inksto kraujagyslės. Inksto transplantacijoje irgi dalyvavo kraujagyslių chirurgai, kad operacijos rizika būtų sumažinta minimaliai. Operacija truko bemaž penkias valandas. Kad nebūtų atmetimo reakcijos, pacientas visą gyvenimą gers imunosupresantus. Išsiversti be vaistų galima tik tuo atveju, jei inkstas paimamas iš dvynių. Net jei dovanoja inkstą tėvai vaikams, pusę antigenų vis tiek gaunama iš mamos, pusę - iš tėvo, ir dėlto nėra šimtaprocentinio atitikimo. Bet yra didelis pliusas išgerti tabletę vietoje keturių valandų dializės procedūros tris kartus per savaitę.
 
VUL Santaros klinikų Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėja, kraujagyslių chirurgė dr. Birutė Vaišnytė:


- Pacientas susirgo inkstų nepakankamu ir iškilo klausimas dėl inksto transplantacijos, bet atsitiktinai išaiškėjo, kad jis turi sudėtingą aortos ir stambiųjų kraujagyslių patologiją. Aortos disekacija (arba aortos vidinės sienelės atsisluoksniavimas) yra gana retas reiškinys ir užsienio literatūroje galima rasti duomenų, kad pasaulyje yra nuo penkių iki trisdešimt atvejų milijonui gyventojų, bet Lietuvoje – vienam iš šimto tūkstančių. Paciento atveju situaciją komplikavo tai, kad buvo nustatyta ne tik aortos disekacija, bet ir aneurizma. Tokiu atveju inkstų transplantacija išviso negalima.
 
Pacientas buvo stebėtas, jo patologija stipriai neprogresavo, bet progresavo inkstų liga. Visgi buvo nuspręsta atlikti stambių kraujagyslių operaciją, kad būtų galima iš vienos pusės apsaugoti pacientą nuo kraujagyslių patologijos progresavimo ir mirtinų komplikacijų, iš kitos pusės sudaryti sąlygas inksto transplantacijai. Kitu atveju to padaryti neįmanoma. Džiaugiamės, kad operacija praėjo sėkmingai, nes, kaip jau minėjau, literatūroje aprašyti tik pavieniai atvejai. Kad būtų ir disekacija, ir aortos aneurizma – dar retesni atvejai. Kad galėtume padėti tokiais sudėtingais atvejais, reikalingas didelis gydančių specialistų patyrimas, tai yra kraujagyslių chirurgų, transplantologų, urologogų, nefrologų bendras komandinis darbas.

 
Tarp kitko

Aortos disekacija, tai ūmi būklė, kai kraujas patenka tarp aortos sienelės sluoksnių ir taip sukelia jų atsiskyrimą. Manoma, jog aortos disekacija prasideda esant aortos vidinio lapelio įplyšimams, per kuriuos kraujas patenka tarp sienelės lapelių ir jie pradeda atsiskirti vienas nuo kito. Dažniausiai jis plinta sienele tolyn nuo širdies (tai yra vadinamas anterogradinis plitimas), bet pasitaiko ir atvirkštinių variantų (retrogradinis plitimas). Tai labai pavojinga būklė, ypač kai yra pažeisti visi tris aortos sienelės lapeliai. Plyšus aortai, žmogus gali nukraujuoti. Mirtingumas gali sieki iki 80 proc. 50 proc. šių pacientų miršta dar nepasiekę ligoninės.
Aortos disekacijai yra būdinga tai, jog skausmas yra staigiai atsiradęs plėšiantis, duriantis ar aštrus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica