Vasara vaikams – smagiausias šėlsmo metas. Tačiau septynerių Jonui šis metų laikas kelia didžiausią pavojų sveikatai. Berniukui neseniai nustatyta stipri alergija žiedadulkėms, o ašarojančios akys, užgulusi ir bėganti nosis, čiaudulys bei ausų uždegimai – nuolatiniai jo palydovai. Kad netaptų namų įkaitais, šeimos nariai kasmet vasaroti skrenda į Ispaniją.
Skaičiuojama, kad net du iš trijų vaikų turi alergiją. Ankstyvoje vaikystėje dažniausiai nustatoma maisto alergija, o maždaug penkerių dešimties metų vaikams atsiranda alerginės slogos simptomai, kurie, beje, pusei vaikučių gali komplikuotis į bronchų astmą
Jokių simptomų
Pirmuosius ženklus, kad berniukas negaluoja, tėvai pastebėjo, kai Jonui buvo dveji. „Ant odos pamatėme vieną keistą dėmelę. Iš pradžių nesureikšminome: kadangi vaikas buvo alergiškas baltymui, padauginus baltyminių produktų, jį išberdavo. Tačiau dėmė ilgai nedingo. Tai mums sukėlė įtarimų, kad gali būti ir kitų problemų“, – pasakoja mama Valda.
Nuvykus į medicinos įstaigą, Jonui buvo atliktas odos lopo tyrimas. Jis parodė, jog berniukas yra alergiškas beržams. „Medikai tuomet pasakė, kad tyrimas gali rodyti „nesąmones“. Neva, vaikas pernelyg mažas, tuoj viską išaugs“, – prisimena Valda ir tikina tuomet medikais patikėjusi: berniukas neslogavo, nečiaudėjo, neturėjo ir jokių kitų alergijos simptomų.
Galvojo, kad užsikrečia
Didesnės problemos prasidėjo atšventus ketvirtą Jono gimtadienį. „Tik jis nueina į darželį iš karto prasideda sloga. Nei mano, nei vyro giminėje nėra alergiškų žmonių, todėl galvojome, kad vaikas tiesiog užsikrečia, „susirenka“ darželio draugų virusus“, – sako Jono mama.
Gydytojai šeimą taip pat tikino, kad sirgti sloga lankant darželį – normalu ir įprasta, todėl Valdos prašymus atlikti papildomus alergologinius tyrimus ignoravo.
„Įdomiausia tai, kad Joną palikus namuose porai dienų, sloga iškart dingdavo. Problemos nebūdavo ir tuomet, kai vaiką pasiimdavau iki pietų miego. Vėliau paaiškėjo, kad Jonas buvo alergiškas dulkių erkutėms. Kai tik miegodavo darželyje, tuoj pasireikšdavo alergijos simptomai. O mes dvejus metus kaltę vertėme darželyje siaučiantiems virusams“, – šiandien apgailestauja Valda.
Tenka sėdėti namie
Simptomams vis stiprėjant, netrukus šeima išsiaiškino, kad čiaudulį, akių ašarojimą, raudonavimą, užgulusią ir bėgančią nosį lemia ir alergija žiedadulkėms. Jonui pradėjus lankyti priešmokyklinę klasę, mokytojai stebėdavosi: kodėl vaikas į mokyklą nuolat ateina sergantis? „Teko aiškintis, kad tai dėl alergijos. Dabar pati mokytoja pastebi, kad su klase išėjus į lauką, Jono akys paraudonuoja, pradeda traiškanoti. O palikti jį vieną klasėje – gaila. Žodžiu, situacija sudėtinga“, – sako berniuko mama.
Moters teigimu, vaiko sveikata pradeda šlubuoti jau sausio mėnesį, kai ore ima sklandyti alksnio žiedadulkės. „Naudojamės specialia programėle, kad žinotume, kada geriau pasisaugoti ir neiti į lauką. Bet taip gyventi galima žiemą, ankstyvą pavasarį. Paskui žiedadulkių lygis yra pernelyg aukštas. Kiek gali išsėdėti namuose?“ – klausia Valda.
Išvyksta iš Lietuvos
Berniuką susirūpinę tėvai vedė pas skirtingus alergologus. „Pirmiausiai Jonui pradėjo taikyti imunoterapiją, išmėginome įvairiausius vaistus, bet niekaip nepavyko suvaldyti alergijos. Galiausiai nusipirkome bilietus ir išskridome į Ispaniją. Tame krašte visus simptomus kaip ranka nuėmė“, – pasakoja Valda.
Ankstyvą pavasarį keliems mėnesiams į užsienį šeima išvyksta jau dvejus metus. „Ten vaikas sako: „Mama, aš viską užuodžiu, galiu lengvai kvėpuoti!“ Ir su vaikais žaidžia, jokios ligos prie jo nekimba. Na, o rugpjūtį, kai jau dingsta visos žiedadulkės, galime grįžti ir į Lietuvą, tuomet alergiją galime kontroliuoti vaistais.“
Interviu su specialistu:
Alergologė, klinikinė imunologė prof. med. dr. Violeta Kvedarienė:
- Sakoma, kas dėl alergijos žiedadulkėms kasmet kenčia vis daugiau žmonių. Ar tai tiesa?
- Taip, tai iš tikrųjų viena žinomiausių alergijų. Skaičiuojama, kad ji būdinga penktadaliui visų gyventojų.
- Ką reikėtų žinoti, turint alergiją žiedadulkėms?
- Tiems, kurie yra jautrūs žiedadulkėms, vertėtų žinoti, kad egzistuoja ir kryžminės reakcijos tarp žiedadulkių bei maisto produktų. Tokiu atveju gali pasireikšti ne tik sloga, ašarojimas ar čiaudulys. Suvalgius produktą, kurio dalelė panaši į žiedadulkės dalelę, gali kilti stipri, net ir anafilaksinė alerginė reakcija. Žmogus ima dusti, jį beria, skauda pilvą, labai retais atvejais jį gali ištikti mirtis.
- Ar ši alergija išgydoma ar tik kontroliuojama?
- Pirmiausia kiekvieną alergiją reikia išsiaiškinti tiksliais patvirtintais testais. Jeigu mes žinome, kokiai konkrečiai žiedadulkės dalelei žmogus alergiškas, – o tą mokslas šiandien leidžia, – tai egzistuoja efektyvus gydymas pačiais žiedadulkių alergenais. Tai yra specifinė imunoterapija. Ji efektyvi 80-90 procentų. Tokio gydymo tikslas – performuoti sergančiojo imuninę sistemą, kad organizmas gebėtų pasigaminti pakankamą kiekį T-limfocitų, slopinančių alerginę reakciją.
Tiems, kurie yra jautrūs žiedadulkėms, vertėtų žinoti, kad egzistuoja ir kryžminės reakcijos tarp žiedadulkių bei maisto produktų. Suvalgius produktą, kurio dalelė panaši į žiedadulkės dalelę, gali kilti stipri, net ir anafilaksinė alerginė reakcija.
Lengvos šienligės atveju skiriamos priešalerginės tabletės. Šiais laikais skiriamos nemigdančios tabletės, kurių dozę galima didinti ir keturis kartus. Kai kada vartojami gydomieji vaistai į nosį. Juos, priešingai nei kitus nosies gleivinę sutraukiančius vaistus, galima naudoti ilgą laikotarpį.
Jeigu simptomai ypač stiprūs, reikia dar ir juos slopinančių lašiukų į akis.
- Kaip žinoti, kokius tyrimus atlikti, kad pacientai neišmestų pinigų į balą?
- Pirmiausiai reikalinga gydytojo specialisto konsultacija. Antra – odos alerginiai mėginiai, kurie nustato faktą: ar tai alergija žiedadulkėms, ar dulkių erkėms, ar katėms ir pan. Trečia – ALEX tyrimas – molekulinė komponentinė diagnostika, patvirtinta mokslu. Tyrimo metu nustatomas įsijautrinimas beveik trims šimtams specifinių alergenų. Tačiau be gydytojo konsultacijos nerekomenduoju atlikti šio tyrimo, nes tarp tų komponentų egzistuoja ir kryžminės reakcijos.
- Ar programėlės, skirtos alerginės slogos stebėjimui, – veiksmingos?
- Lietuvoje yra dvi tokios programėlės. Labiausiai moksliniais įrodymais patvirtinta programėlė „Mask-air“. Ji yra išversta į 30 pasaulio kalbų ir jau turi per 60 mokslo patvirtintų publikacijų. Vadinasi, ja tikėti galima.
Įsijungę programėlę, galime žinoti žiedadulkių koncentraciją, taršos situaciją duotuoju momentu – ten, kur tas žmogus yra. Taip pat galima žinoti, ar žiedadulkių sukelta alerginė sloga kontroliuojama ar ne. Tuo pat metu programėlės informacija yra ir dokumentas gydytojui. Čia jis gali stebėti, kada simptomai buvo stipriausi.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: