Galvos auglį pašalino prabudinę pacientę

Aigustė Tavoraitė
2018-10-12
Bendrauti su medikais ir vykdyti prašomas komandas operacijos metu, kai tau atverta kaukolė – skamba kaip košmariškiausio sapno siužetas. Tačiau būtent tokiu būdu atlikta operacija suteikė šansą šakietei Jadvygai (68 m.) sėkmingai pašalinti išplitusį galvos naviką.
Galvos auglį pašalino prabudinę pacientę
„Tokio amžiaus pacientei šitokia operacija buvo atlikta pirmą kartą ne tik Lietuvoje, bet ir greičiausiai visame mūsų Rytų regione. Tačiau rizika pasiteisino – moteris puikiai atsigauna, jos neurologinė simptomatika gerėja“, – sakė gydytojas neurochirurgas dr. Robertas Kvaščevičius. Nors šakietės Jadvygos dar laukia ilga reabilitacija, ji sako nusiteikusi optimistiškai. Jėgų suteikia ir vyro, šeimos palaikymas, gausus anūkų būrys.

Palengva atsigauna 
Praėjus vos dviem savaitėms po operacijos Jadvyga sakė jėgų dar neturinti, bet kasdien besijaučianti vis geriau. Iš pradžių moteris sunkiai kalbėjusi, turėjo dalinį dešinės rankos ir kojos paralyžių. Tačiau po tokios operacijos to ir buvo tikėtasi. „Gydytojas ramino, kad pirmosios savaitės – pereinamas laikotarpis, jo metu būklė gali tiek pablogėti, tiek pagerėti“, – paaiškino pacientės vyras Vintautas.
Jis pasakojo, kad prieš operaciją buvo įspėti, jog po jos parą laiko žmonai reikės praleisti reanimacijoje. „Tačiau šešioliktą valandą pasibaigus operacijai jau devintą ryto ji buvo palatoje. Taigi viskas praėjo sklandžiai“, – džiaugėsi pašnekovas.
 
Operuota antrąkart

Ant operacinio stalo dėl smegenų auglio moteris gulėsi antrąkart. Pirmąkart tai nutiko prieš septynerius metus. Po ilgai trukusios reabilitacijos toliau ketverius metus viskas kaip ir buvo gerai, bet vėliau auglys staiga ataugo. Navikas rastas atliekant magnetinį rezonansą dėl pradėjusios strigti kalbos, kojos, rankos tirpimo.
 
„Pirmąkart diagnozė nuskambėjo kaip žaibas iš giedro dangaus, bet antrąkart jau jautėsi, kad kažkas negerai. Buvo daug baisiau. Pabudusi pirmą dieną po operacijos galvojau, kad jau viskas“, – pasakojo Jadvyga.
„Gydytojas su visa komanda padarė stebuklus. Šįkart auglys buvo kitoje vietoje, buvo neaišku, kur eina nervai. Tam ir reikėjo ją pažadinti operacijos metu“, – pridūrė pašnekovės vyras. Pati moteris sakė šį momentą prisimenanti lyg per sapną: „Norėjau padaryti daugiau judesių, bet nebepavyko.“ Nors Jadvygos dar laukia ilga reabilitacija, ji sako nusiteikusi optimistiškai. Jėgų suteikia ir vyro, šeimos palaikymas, gausus anūkų būrys.

 
Interviu
VUL Santaros klinikų Neurochirurgijos skyriaus vedėjas dr. Robertas Kvaščevičius:
Kuo išskirtinė buvo ši galvos naviko operacija?
- Galvos smegenų auglių operacijas darome nuolatos, tačiau tokias kraniotomijas (kaukolės atvėrimo operacijas, kurios metu pacientas yra pabudinamas), dar tik pradedame. Manau, didelė dalis smegenų navikų ateityje bus operuojama šita metodika, prie tam tikrų lokalizacijų ir išplitimų navikų tai bus auksinis standartas. Tačiau tokio amžiaus pacientei šitokia operacija buvo atlikta pirmą kartą ne tik Lietuvoje, bet ir greičiausiai visame mūsų Rytų regione. Jei ji būtų operuota įprastu būdu, šiandien greičiausiai nekalbėtų arba nejudėtų. Be abejo, kuo žmogus jaunesnio amžiaus, tuo tokio pobūdžio operacija, paciento sveikimas daug sklandesnis. Paprastai amžiaus riba tokioms operacijoms – 60–65 metai, nors šiandien operuojami vis vyresni.
 
Ši metodika gali būti taikoma visais atvejais?

- Paciento atranka operacijai – svarbus ne tik chirurgo, bet ir anesteziologo darbas. Atlikti operaciją jam gali būti sudėtinga dėl tam tikrų anatominių ypatumų, lydinčių amžinių ligų. Taip pat labai svarbus paciento nusiteikimas, (ne)galėjimas kalbėti keliomis kalbomis, priešoperacinis neurologinis defektas ir kita. Dėl to vyksta testavimai, įsijungia ne tik elektrofiziologai, bet ir medicinos psichologai. Jie svarbūs tiek paciento atrankos, tiek operacijos metu bei po jos. Pacientas ištiriamas ir apmokomas, ką turės daryti prabudintas operacijos metu.Tai leidžia mums identifikuoti, kur yra tam tikri smegenų centrai. Kaip viskas atrodo? Neurochirurgui ir elektrofiziologui stimuliuojant smegenis žmogus daro tam tikrą judesį, ir jei toliau stimuliuojant pradeda trikti rankos funkcija, vadinasi, esame toje smegenų vietoje, kuri valdo rankos funkcijas.
 
Su kalbos funkcija žymiai sudėtingiau, bet principas panašus. Stimuliuojant tam tikras smegenų žievės vietas, galima sukelti laikiną kalbos funkcijos sutrikimą, tuo būdu tiksliai sužinoma, kuri smegenų vieta atsakinga už tą ar kitą kalbos produkcijos ar suvokimo sritį. O jau po to galima nuspręsti, kiek ir kurioje vietoje atliekama naviko bei juo infiltruotos smegenų dalies pašalinimas. Ne mažiau svarbus ir paties paciento sutikimas tokiai operacijai. Žmogui paprastai daug baimės sukelia jau vien galvos operacija, o dar pabudimas jos metu išvis atrodo siaubingas dalykas. Minėtoji pacientė su viskuo sutiko, nors jau turėjo kalbos defektą, dėl kurio operacija buvo dar labiau rizikinga. Tačiau rizika pasiteisino – moteris puikiai atsigauna, jos neurologinė simptomatika gerėja, pacientė sveiksta.
 
Pacientei galvos auglys operuotas antrąkart. Kokia tikimybė, kad jis vėl ataugs?
- Šitam – glialiniam galvos smegenų – navikui tai būdinga. Nors pacientei auglys buvo pašalintas vienoje vietoje, ataugo kitoje ir didelė tikimybė, kad jis vėl ataugs. Mūsų užduotis – padaryti, kad tai įvyktų kuo vėliau. Be to, išoperavus paaiškėjo, kad šis navikas sudarytas iš dviejų dalių – ta, kuri infiltravo kalbos zoną, buvo visiškai gerybiška, bet dalyje viduje aptikome piktybinių ląstelių. Todėl pacientės laukia tolimesnis gydymas – chemoterapija  ir radioterapija.

 
Esama simptomų, kurie leistų įtarti smegenų auglį?
- Profilaktinių tyrimų šiems augliams nustatyti nėra, žmonės kreipiasi tik jau atsiradus simptomams. O jų gali būti labai įvairių, priklausomai nuo to, į kurias smegenų zonas auglys plinta, kuriuos centrus pažeidžia – tai gali būti paralyžius, koordinacijos sutrikimai, skaitymo, rašymo, kalbos, atminties, emocijų sferos sutrikimai. Glialiniai navikai jau pradeda manifestuoti ir nuo 30 metų, pasitaiko ir vaikams. Navikas diagnozuojamas atlikus magnetinį rezonansą ir  kompiuterinę tomografiją.

 
Komentaras
VUL Santaros klinikų gydytoja anesteziologė reanimatologė Gabija Tomkutė:

- Kiekvieną ligonį po operacijos pažadiname. Bet čia yra kiek kitaip – jį pažadinti reikia vidury operacijos, tuo metu, kai atlikta kraniotomija ir chirurgas mato smegenis. Normaliai tokiu metu žmogus neturi būti atsikėlęs, tai prilygtų baisiausiam košmarui. Mūsų užduotis – padaryti taip, kad žmogus nieko blogo nejaustų, bet galėtume su juo pasišnekėti, jei įmanoma, atlikti tam tikras komandas, kurios reikalingos neurochirurgui, kuris galėtų pasižymėti svarbias ar mažiau svarbias smegenų vietas. Toliau – vėl užmigdyti pacientą, kad galėtų būti tęsiama operacija. Labai svarbus tokioms operacijoms kalbos barjeras – pavyzdžiui, jei pacientas yra Vilniaus rajono gyventojas ir kalba tam tikra šnekta, gali būti sunku įgyvendinti testą. Taip pat operacijas gali apriboti ir tam tikras intelekto lygis, reikalaujantis suprasti atliekamų veiksmų naudą ir kt.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveika šeima


   Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

   Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   PAR virusas griebė už gerklės

   Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Informacijos disbalansas
   Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica