Artritas paguldė į lovą, bet vilties neatėmė

Ieva Pliaterytė
2019-08-13
Fotografė Nadia Romanova (49 m.) po ilgų nežinios mėnesių išgirdo diagnozę – reumatoidinis artritas. Kaip pasikeis jos kasdienybė, aktyviai gyvenusi moteris dar nežino. Pasirodo, reumatinės ligos gali atnešti ankstyvą darbingumo praradimą ir net negalią. Tačiau, nors nėra išgydomos, jas suvaldyti tikrai įmanoma.
Artritas paguldė į lovą, bet vilties neatėmė
Reumatoidinis artritas smogia bangomis. Dažnai juo suserga jauno amžiaus moterys, kada prasideda hormoninė branda. Antroji banga – kada baigiasi menopauzė, susijaukia hormonai. Tad artritui būdingos dvi bangos – iki trisdešimties ir nuo penkiasdešimties metų amžiaus.

Fotosesija prišaukė ligą
Kaip pasakoja Klaipėdoje besigydanti N.Romanova, liga jai nustatyta prieš porą dienų: „Esu fotografė ir kovo gale turėjau gana sudėtingą fotosesiją. Fotografavau gamykloje, buvo šalta, drėgna. Gamyklos plotas didelis, lakstyti reikėjo daug, o fotikas sunkus – vienoje rankoje jis, kitoje lempa... Dirbau dvi dienas iš eilės, nebuvo laiko net prisėsti. Visi raumenys dirba, viskas įtempta. Kitą rytą žiūriu, kad nebeatsikeliu iš lovos, taip skaudėjo kūną, raumenis. Nedelsiau ir kreipiausi į gydytoją, padarė magnetinio rezonanso tyrimą. Nustatė sausgyslės, pečių, abiejų rankų raumenų uždegimus. Pasigydžiau, turėjau šildymo kursą. Ir ką? Nepagerėjo. Ėmė skaudėti dar ir sąnarius. Taip patekau pas reumatologą – žinote, eilės mūsų medicinoje - ne naujiena. Teko laukti daugiau nei mėnesį. Spėjo patinti ir du rodomieji pirštai. Man su siuntimu padarė kraujo tyrimą – paaiškėjo, kad turiu gerokai normą viršijantį reumatoidinį faktorių. Patekau į ligoninę, kur ir nustatė artritą.“
 
N.Romanovos liga - autoimuninė. Kaip pastebi medikai, tokio susirgimo atveju imuninė sistema ima kovoti prieš organizmą, o pastarasis atakuoja savo audinius. Taip sutrinka kūno sistemų funkcijos. Fotografei ligą aktyvavo aplinkos veiksnys. „Mano atveju ligą kažkas įjungė. Tai buvo peršalimas per fotosesiją“, - sako fotografė.
 

L.S. skaičius
1 iš 100 


– tiek žmonių tam tikru gyvenimo laikotarpiu suserga reumatoidiniu artritu.

 
Teko pakeisti gydytoją
Po kelių mėnesių blaškymosi, N.Romanova jaučia palengvėjimą: „Gyveni nežinomybėje, neaišku, ko imtis, kad palengvėtų, bijai tik pabloginti būklę. Dabar bent jau žinau, su kuo turiu reikalą. Šiuo metu nuskausminamaisiais šalina uždegimo procesus. Netrukus pradėsiu gauti šios ligos gydymą. Sako, prieš dešimt-dvidešimt metų man būtų pasiūlę tiesiog atsigulti ir gulėti, o dabar ligą galima puikiai valdyti, tikiuosi, pavyks tęsti darbą. Žinau, kad reikės vengti vadinamųjų jungtukų – priepuolius aktyvinančių veiksnių. Nepersidirbti, neperšalti.“
 
Tiesa, fotografė turi priekaištų sveikatos sistemai. Moteris su kartėliu prisimena, kad teko pakeisti gydytoją, o galiausiai pačiai pareikalauti tiesą atskleidusių kraujo tyrimų. „Šeimos gydytoja sakė, kad man uždegimas, išrašė tablečių, nusiuntė į fizioterapiją. Pageri, pavaikštai, bet nepraeina. Nežinojau, į ką kreiptis... Patekau pas vieną reumatologą, jis pažiūrėjo ligos istoriją ir išsiuntė namo, pareiškęs, kad niekuo nebepadės. Neva procedūras gavau, gydymą gavau ir užtenka… Keičiau ir šeimos gydytoją. Pati pasiskaičiau internete, kad reikia papildomo kraujo tyrimo, nes bendrasis parodo tikrai ne viską. Padarius išplėstinį tyrimą, nustatė, kad ligos rodikliai normas viršija dešimtis kartų! Gydytojai sako, nereikia tikėti internetais. Tačiau tai mane išgelbėjo“, – tikino N.Romanova.


Specialisto interviu
Klaipėdos universitetinės ligoninės Reumatologijos skyriaus vedėja Loreta Bukauskienė: 
 
- Kas yra reumatinės ligos, kaip jos pasireiškia?
- Reumatinės ligos pasireiškia skausmingai. Tai - uždegiminiai susirgimai, kai pažeidžiami sąnariai, taip pat stuburo ligos. Lietuvoje reumatinių ligų daug, bet dažniausios – reumatoidinis artritas, ankilozinis spondilitas.
 

- Šios ligos ne tik vyresnio amžiaus žmones kamuoja?
- Suserga įvairaus amžiaus žmonės, suaugę ir vaikai. Tiesa, reumatoidinis artritas smogia bangomis. Dažnai juo suserga jauno amžiaus moterys, kada prasideda hormoninė branda. Antroji banga – kada baigiasi menopauzė, susijaukia hormonai. Tad artritui būdingos dvi bangos – iki trisdešimties ir nuo penkiasdešimties metų amžiaus. O štai spondilitu, kuris daugiausiai pažeidžia stuburą, dubenį, suserga vyrai, paprastai jaunesnio amžiaus.
 
Kokioms gyventojų grupėms rizika susirgti yra didesnė?
Reumatinės ligos – autoimuninės. Jų pasireiškimui svarbus genetika, paveldimumas. Didesnė rizika susirgti, kai kas nors šeimoje jau sirgo šia liga. Kartais suveikia ir paleidžiamasis mechanizmas, pavyzdžiui, pasigavus infekciją, veikiant nuolatiniam stresui, gimdymui, žodžiu, esant neįprastoms organizmo reakcijoms. Ligas gali išprovokuoti ir itin staigūs temperatūros svyravimai, pavyzdžiui, jeigu žmogus visada gyvenęs karštame klimate pakeičia gyvenamą vietą ir atvyksta į šalto klimato zoną.
 

- Gyvenimas susirgus šia liga neabejotinai keičiasi. Ar tenka koreguoti ir mitybą?  
- Yra įvairių teorijų, bet pagrįstų teiginių apie mitybos poveikį šioms ligoms nėra. Tačiau susirgimo atveju paciento gyvenimo kokybė tikrai keičiasi. Reumatinėms ligoms būdingas skausmas, sąnarių sutinimas. Žmogui sunku judėti, atlikti tokius veiksmus kaip valgymas, elementarūs apsitarnavimo poreikiai. Jeigu pasitaiko stuburo liga, kerta per miegą, atsikeliama jau pavargus, tad nukenčia darbingumas. Gali kisti paciento svoris – sunku pavalgyti. Jei vartojama daug vaistų, jie paveikia skrandį, žarnyną ir atsiranda organų pažeidimai, svoris krenta dėl toksiško vaistų poveikio.
 
- Šiuolaikinė medicina sparčiai žengia į priekį? ar yra naujovių ir šioje srityje?
- Tikrai taip. Jau antras dešimtmetis, kai atsiradę vadinami biologiniai vaistai – jie sustabdo ligos progresavimą tame etape, kuriame liga pradedama gydyti, nors visiškai jos neišgydo. Jeigu dar nėra ženklių sąnarių, stuburo pažeidimų, jis ir nesivysto, uždegimas sustabdomas pradinės stadijos. Žmogus ilgą laiką nejaučia ligos požymių. Žinoma, sergant svarbu ir mankšta, fizinė kultūra.
 
Galbūt išvengti reumatinių ligų įmanoma?
- Profilaktikos nuo reumatinių ligų nėra, svarbiausia nekentėti. Jeigu šeimoje jau yra sergančių uždegiminėmis sąnarių ligomis, vos tik pajutus skausmus reikia kreiptis į gydytoją. Ligą nustačius per tris mėnesius ar pusmetį nuo jos pradžios, rezultatai būna labai neblogi. Tad svarbu išlikti budriems.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica