Albertas Ulys: „Tik inovacijos padės pasiekti proveržį kovojant su vėžiu“

Liana Binkauskienė
2018-02-09
Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys pripažįsta, kad Lietuvoje nauji metodai ir inovacijos sunkiai skinasi kelią į klinikinę praktiką. „Tik inovacijos padės pasiekti proveržį kovojant su vėžiu“, – įsitikinęs gydytojas.
Albertas Ulys: „Tik inovacijos padės pasiekti proveržį kovojant su vėžiu“
„Šių dienų medicinoje pažangos stabdis yra ir giminingų diagnozių grupių (DRG) paslaugų apmokėjimo sistema, į kurią nėra įtrauktos naujos technologijos“, - sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys.

- Kaip jūs, patyręs gydytojas, vertinate dabartinę situaciją sveikatos sistemoje?
- Situacija akivaizdžiai gerėja, ypač onkologijoje. Mokslo laimėjimai, inovacijos diegiami į klinikinę praktiką, bet, aišku, norėtųsi, kad tai vyktų greičiau, užtikrinčiau. Skyriuje esame įdiegę pažangiausias šiuolaikines vėžio gydymo technologijas, bet kol ligonių kasos jų nekompensuoja, negalime plačiai taikyti. Pavyzdžiui, įdiegta inkstų ir prostatos vėžio krioabliacija (gydymas šalčiu) puikiai padeda kai kuriems ligoniams, bet jos nekompensuoja ligonių kasos.
 
Šių dienų medicinoje pažangos stabdis yra ir giminingų diagnozių grupių (DRG) paslaugų apmokėjimo sistema, į kurią nėra įtrauktos naujos technologijos. Už operaciją – ar ją atliksi didžiuliu traumuojamu pjūviu, ar šiuolaikine laparoskopine aparatūra, ar panaudosi brangų kriobliacijos metodą – mokama vienodai, neatsižvelgiant į tolesnę paciento gyvenimo kokybę ir išlaidas, kompensuojant funkcijų netekimą.

 
Onkourologijoje yra ir įsisenėjusių, dešimtis metų nesprendžiamų, problemų. Pavyzdžiui, šlapimo nelaikymas po prostatos vėžio operacijų – jo gydymui neskiriamos ligonių kasų lėšos. Sistemai mažai rūpi tolesnė onkologinio paciento gyvenimo kokybė. Pavyzdžiui, po atliktos inksto naviko krioabliacijos išsaugoma gyvenimo kokybė, bet to neleidžia inksto pašalinimo operacija ir taip prarandamas darbingumas, būtinos brangios dializės procedūros. 
 
- Kokios urologijos ligos kamuoja jūsų pacientus? Kokia onkourologinė liga yra klastingiausia? 
- Jau dešimtmetį dažniausiai nustatoma onkourologinė liga Lietuvoje – prostatos vėžys. Iš dalies tai lemia diagnostikos pažanga: vaizdinių, ultragarsinių, magnetinio rezonanso, naujų žymenų ir genetinių tyrimų diegimas.
Bet čia atsiranda kita problema – perteklinė diagnostika. Prostatos vėžį svarbu diagnozuoti laiku, o pradėti gydyti tik tuo atveju, kai jis kliniškai reikšmingas ir kelia grėsmę paciento gyvybei. Daugeliu atvejų, ypač vyresniems pacientams, liga progresuoja lėtai ir nereikalauja radikalaus gydymo. Pakanka taikyti aktyvų stebėjimą. Panašus požiūris diegiamas ir gydant inkstų vėžį.
O klastingiausiu įvardinčiau inksto geldelės vėžį, jį labai sunku diagnozuoti. Sėklidžių vėžys – dar viena klastinga onkologinė liga, nustatoma jauniausiems pacientams.
 
- Esate aukšto dažnio termodestrukcijos pradininkas Lietuvoje, atlikote pirmąją prostatos naviko krioabliaciją. Ar naujausi metodai visada garantuoja geresnį rezultatą?
- Pirmieji Lietuvoje ultragarsinei prostatos vėžio diagnostikai pradėjom taikyti naujus metodus: kontrastines medžiagas, doplerinę diagnostiką, sonoelastografiją, trijų dimensijų ultragarsinę diagnostiką, histoskenavimą. Sukūrėme patentuotą automatinę biopsinę sistemą prostatos ir inkstų vėžiui nustatyti, atsižvelgdami į magnetinio rezonanso vaizdus pradėjome daryti prostatos sekstantines ir išplėstines biopsijas, biopsijas su navigacija. Skyriuje nuolat diegiame naujas operacijas, pastaruoju metu didžiausią pažangą daro laparoskopinė chirurgija. Institute įdiegta molekulinė prostatos vėžio diagnostika, leidžianti numatyti ligos eigą ir parinkti tinkamiausią gydymą.

 
Visa tai – sėkmingo komandinio darbo rezultatas. Pernai už mokslo, diagnostikos ir gydymo pasiekimus Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriui suteiktas Europos urologų asociacijos prostatos vėžio Kompetencijos centro sertifikatas. Skyrius pripažintas tarptautinio lygio onkourologų mokymo baze. Šis įvertinimas įpareigoja būti geriausiais šalyje ir lygiuotis į pažangiausias šio profilio Europos klinikas.
Inovacijų diegimas, be abejo, pakeitė situaciją onkourologijoje. Kai pradėjau dirbti, nustatydavome tik pavienius ankstyvos stadijos prostatos vėžio atvejus. Dabar atvirkščiai – tik pavieniai atvejai nustatomi uždelsti. Taigi moderni diagnostika, nauji gydymo būdai, biologinė terapija iš tikrųjų gerina išgyvenamumo rodiklius.
 
- Numanote, kokia onkourologija bus ateityje?

- Medicina tampa vis labiau individualizuota, atsiranda vis daugiau žymenų, kurie leidžia nuspėti ligos progresavimo riziką, pritaikyti tinkamiausią gydymą. Neseniai, kartu su Europos mokslininkais pradėjome BRCA geno mutaciją turinčių prostatos vėžio atvejų tyrimą. Tokiais atvejais ligos eiga būdinga agresyvi, todėl jai svarbu laiku užkirsti kelią.
 
Vis plačiau taikoma tausojanti chirurgija, laparoskopinės operacijos, formuojasi endourologija. Turėtų žymiai pažengti fokalinė terapija, leidžianti sunaikinti vėžio židinį, išsaugant patį organą. Naujos vaizdinimo technologijos leidžia tiksliai aptikti vėžio židinius, įvertinti jų aktyvumą ir sunaikinti vėžį kuo mažiau pažeidžiant organo funkcijas. Židininę organą tausojančią chirurgiją vis dažniau renkamės gydydami inkstų vėžį, ne už kalnų ir fokalinis prostatos vėžio gydymas.
Vis didesnę reikšmę įgyja biologinė terapija. Mokslo žinios atskleidžia biologinius vėžio ypatumus, jo silpnąsias vietas ir leidžia pasirinkti tikslingiausią chemo ar biologinę terapiją.
 
- Jūsų darbas reikalauja didelės atsakomybės ir jame netrūksta įtampos. Kaip ilsitės?
Mėgstu aktyvų poilsį. Nuo jaunų dienų turiu keletą hobių: kasmet slidinėju kalnuose, plaukioju baidarėmis, žaidžiu tenisą, mėgstu keliauti ir kartais susitikti su draugais medžioklėje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris