Sveikatos apsaugos viceministrė: močiutė visus pigiausius vaistus gaus

Evelina Machova
2017-06-01
Vakar, trečiadienį, Seimo Sveikatos reikalų komitete, sveikatos apsaugos viceministrei Kristinai Garuolienei pristačius, kaip keisis kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų skaičiavimo tvarka, valdančioji dauguma negailėjo pagyrų. Opozicija gi apgailestavo, jog pacientams sumažės vaistų pasirinkimas. Maža to, piktinosi, kad ne visiems vaistams taikomos tokios griežtos taisyklės.
Sveikatos apsaugos viceministrė: močiutė visus pigiausius vaistus gaus
Naują kompensuojamųjų vaistų sąrašą Sveikatos apsaugos ministerija žada paskelbti netrukus, jis įsigalios nuo liepos 1-osios. Sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga ragina gyventus neskubėti ir prieš paskelbiant naują Kompensuojamųjų vaistų kainyną neprisipirkti vaistų daugiau, nes nuo liepos jie gali gerokai atpigti.

Nėra jokios tragedijos
Savaitės pradžioje sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga ragino gyventojus neskubėti ir prieš paskelbiant naują Kompensuojamųjų vaistų kainyną neprisipirkti vaistų daugiau, nes nuo liepos jie gali gerokai atpigti. Tiesa, iš kainyno pasitraukia 169 pavadinimų vaistai, kurių kainos gamintojai nesutiko sumažinti iki ministerijos reikalaujamos. „Nėra jokios tragedijos. Nė viena veiklioji medžiaga, forma, kuri reikalinga pacientui, niekur neprapuola. Paprastai grupėje yra daug medikamentų, tad pacientui bus iš ko rinktis“, – ramino A.Veryga.

Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete viceministrei Kristinai Garuolienei pristatant, kokie pokyčiai laukia pagal naują tvarką perskaičiavus kainas, konservatorius Antanas Matulas klausė, kodėl SAM akcentuodama, kad vaistų kainos sumažės trečdaliu, pamiršta pasakyti, kad ir jų pasirinkimas pacientams sumenks? „Kodėl nepaskelbėte, kokių pavadinimų vaistų nebebus kompensuojamųjų sąraše? Juk tiek močiutei, tiek gydytojui yra svarbu žinoti iš anksto, ar teks keisti gydymą ar ne? O pradėti vartoti naują vaistą daugeliui žmonų net psichologiškai sudėtinga. Džiaugiatės, kad pavyko sumažinti vaistų kainas?
 
Tačiau tai pasiekta ne derantis, o naudojant spaudimą. Sakote, vaistai brango? Bet pamirštate pasakyti, kad brango priemokų sąskaita“, - piktinosi Seimo narys, primindamas ir neseną istoriją dėl vienos farmacinės bendrovės ir viceministrės giminystės ryšių. Šioji į Seimo nario keliamus klausimus atsakė, jog galinti garantuoti, kad kiekviena močiutė visus pigiausius vaistus gaus.





Gyventojų išlaidos per didelės
Vaistams kompensuoti pernai, kaip teigia viceministrė, išleista 19 procentų viso Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšų ir kasmet šios išlaidos auga. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) pateiktoje statistikoje parodoma, kiek vidutiniškai išleidžiama vaistams Baltijos šalyse. Lietuva išleidžia daugiausiai, bet tai – natūralu, nes ir rinka čia didžiausia.
 
Lietuvoje 2015 m. vaistinėse vaistų buvo išduota už 630 mln. eurų. Vienam statistiniam gyventojui tenka 215 eurų. Tuo pačiu metu Estijoje išleidžiama 175 eurų vienam gyventojui. Viceministrė priminė Seimo nariams, kad tiek EBPO, tiek ir Europos Komisija periodiškai atkreipia dėmesį, kad Lietuvos gyventojai patiria per dideles išlaidas vaistams ir kad reikia imtis priemonių jų kainoms mažinti.
 
„Norėčiau dar atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje vienas statistinis gyventojas vaistams įsigyti išleidžia daugiausiai lėšų, tačiau vaistų nesuvartojame daugiau nei estai. Jie vartoja daugiau. Parengę šių metų kainyno projektą ir palyginę gamintojų kainas Lietuvai su kainomis referencinėse šalyse, pamatėme, kad Lietuvoje gamintojai deklaruoja per dideles kainas. Kai kurie net penkiasdešimt ar šimtu procentų didesnes. Priemokos pacientams taip pat auga, nors kitose šalyse tie vaistai pinga“,- teigia K.Garuolienė.

Iš SAM pateiktų lentelių (žr. grafikus) matoma, kad priemokos už vaistus labiausiai sumažėjo 2010 metais. Tuomet SAM vadovaujant Algiui Čaplikui vaistinėse įrengti monitoriai, kurių ekrane pirkėjas galėjo matyti visus - nuo pigiausio iki brangiausio - vaistus ir išsirinkti sau tinkamiausią. Tiesa, po ženklaus priemokų mažėjimo jos vėl išaugo 2014 m. Tuomet sveikatos apsaugos ministru buvo Vytenis Povilas Andriukaitis, kuris SAM vairą perdavė partijos kolegei Rimantei Šalaševičiūtei.
 
Tuo metu ministerija pakeitė vaistų kainų referavimo taisykles ir sumažino didžiausius leistinus skirtumus tarp pigiausio ir brangiausio grupės vaisto. Kaip tuomet aiškino SAM atstovai, priemokos kai kuriems vaistams padidėjo dėl to, jog vaistų gamintojai taip bandė kompensuoti kainų mažėjimą. Esą su jais buvo sutarta, kad nebus taikomos priemokos vaistams, kurių kompensuojamos bazinės kainos mažėja.





Tikslas - atstovauti pacientams
Ministras A.Veryga tikina, kad labiausiai – iki trečdalio – priemokos mažės širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti skirtiems medikamentams. Pavyzdžiui, vieno populiariausių vaistų, kuriam per metus išrašoma apie 500 tūkst. receptų, arba 5 proc. visų receptų skaičiaus, priemoka mažės nuo 4,5 iki 1,4 euro.
„Dėkoju vaistų gamintojams, dauguma jų sureagavo ir kainas sumažino. Kaltinti juos, kad kainos buvo didelės, kai valstybė tą tiesiog leisdavo, nėra dėl ko. Kad gamintojas nori gauti pinigų, yra natūralu. Manau, kad nebuvo jie labai laimingi, bet mūsų tikslas – atstovauti pacientų interesams“, – teigė ministras.


Savo ruožtu Seimo narys liberalas Juozas Liesys teigė nesuprantantis, kodėl SAM taip atidžiai skaičiuoja pacientų piniginės turinį. „Jei žmogus nori ir gali vartoti brangesnį vaistą, teguls ir vartoja. Man įdomu, ko bijo ministerija, kad vis dar nepaskelbė, kokie vaistų pavadinimai dingsta iš kompensuojamųjų sąrašo?“, - klausė liberalas.
Vaistų gamintojai, SAM tik užsimojus ženkliai mažinti kainas, teigė, jog ministerijos norai nelabai realūs. Tačiau, panašu, kad spaudimo neatlaikė.

 
Komentaras
Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius:


- Kai nėra jokios kitos alternatyvos, trumpalaikiu periodu situacija išspręsta. Gamintojai turi vaistų, kuriuos reikia realizuoti. Ir šiuo atveju geriau yra realizuoti, kad ir už mažesnę kainą, nei juos visai nurašyti. Manau, kad visada reikia žiūrėti į trumpalaikį ir ilgalaikį efektą. Nenoriu spekuliuoti, kaip toliau bus. Šiam etapui didžioji dalis vaistų lieka kainyne.
 
Vertinimai tarp vaistų gamintojų vyksta kas metus: žiūrima, koks vaistas, kokie pardavimai, ar jį apsimoka įmonei gaminti ar ne. Po to bus priimami sprendimai. Kai kainynas bus peržiūrimas kas tris mėnesius, vaistų gamintojai prisitaikys, pagamins tiek vaistų, kiek jiems atrodys, kad reikia. Jei pasigamins per mažą kiekį, vaisto trūks, jei per didelį, kitą kartą pasvarstys, ar verta rizikuoti.
 
Kainyno peržiūrėjimas keturis kartus per metus, sako ministerija, atneš naudos. Gamintojai kol kas nežino ir siūlo gerai įvertinti kaštų analizę. Kiek reikės papildomų darbuotojų, pajėgumų tą darbą atlikti. Kai kainynas buvo peržiūrimas kas metus, vaistų gamintojai, net ir tie kurie Kompensuojamųjų vaistų sąraše yra ne vienerius metus, ruošdavo paraiškas, naujus dokumentus. Surinkti informaciją ir gauti patvirtinimus, tada priduoti - visa tai trunka apie pusantro mėnesio. Galbūt ministerija šią tvarką pakeis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris