Rėminė kompozicija farmacijos tema

Henrikas Vaitiekūnas
2017-02-27
Nors vaistininkai pasakys, kad taip nebūna (nes negali taip būti), tikriausios yra ne išgalvotos, o iš gyvenimo paimtos istorijos.
Rėminė kompozicija farmacijos tema
H.Vaitiekūnas

Taigi, aną ketvirtadienį visai garbingoje vaistinėje močiutė Bernadeta paprašė vienų akcijinių – su nuolaida parduodamų – vaistų. Bet vaistininkė pasakė, kad su nuolaida buvo vakar. O šiandien – jau už visą kainą. Nusiminė senoji. Bet neatlyžo: „Tada duokit, - pasakė ji, - tokių, kuriems nuolaida galioja šiandien.“ Ir gavo. Ir – nors sunku tuo patikėti – niekas jos nepaklausė, kokią ligą ir kurį anūką tuo nereceptiniu vaistu močiutė Bernadeta gydys.
Tai buvo pirmoji rėminės kompozicijos dalis. Antrąją išgirsit – kaip ir dera-pačiame gale. O dabar – apie farmacinę rūpybą.
 
Ją reglamentuojantis įstatymas Lietuvoje įsigaliojo prieš trylika mėnesių ir supaprastintai įsivaizduojamas, kaip glaudus paciento, gydytojo ir vaistininko bendradarbiavimas. Skaitytojui (ne medikui, ne farmacininkui) tenka paaiškinti: norėta nuo gydytojo pečių nuimti ir ant vaistininko nugaros užkelti nedideles, bet kasdienes funkcijas – receptų pratęsimą, nėštumo nustatymą, lėtinių ligų – diabeto, astmos ar hipertenzijos - valdymą. Taip pat – cholesterolio, kraujo spaudimo matavimą, vaistų suderinamumą. Iki pat pagalbos metantiems rūkyti.
 
Pasaulyje tai nėra nauja. Bet Lietuvoje tikrai rasime ne vieną mediką ar farmacininką, kuris apie tai tik iš tolo girdėjo. Tad iš tolo komentarą pradėjo ir Santariškių šeimos centro gydytojas Valerijus Morozovas: „Miltai tie patys, aliejus tas pats, - sakė jis,- bet, žiūrėk, dvi šeimininkės iškepa visiškai skirtingus blynus. Norėta (turbūt) gydytojų darbą palengvinti. Bet štai slaugytojos – pirmosios pagalbininkės - negauna įgaliojimų biurokratiniams popieriams pildyti.

 
Gydytojas tampa atsakingas už vaistų kompensavimą, jo laukia patikros, ar tikrai galima vaistą kompensuoti, ar teisingas kompensavimo kodas įvestas. O bendravimą su pacientu dabar dar pavesim farmaciniams „rūpintojams“? Kodėl ne slaugytojoms? Dabar veiklos trafaretas toks: „Gydytojas paskyrė, vaistininkas koreguos“. Bet gi arčiau paciento turi būti ne koreguotojas, o gydytojas! Tuomet gal įveskim „draudimo agento“ etatą? Jis ir vaistus kompensuos, ir nedarbingumo pašalpą išduos, ir galbūt paaiškins, kodėl vaiką slaugyti galima tik 14 dienų (nors lūžusi koja gyja penkias savaites)…
Atimkit iš gydytojų socialinių paslaugų teikimą ir tuomet… blynai bus skanesni... Nes vaistininkai – nors jie ir nenori to pripažinti – dirba prekybos taške, kurio pelningumas priklauso nuo pardavimų…

„Gintarinės vaistinės“ regiono vadovė Kristina Vaičaitienė teigia, kad pati nelaimingiausia diena farmacininkams būna, kai juos pavadina pardavėjais. O pagal naująjį farmacinės rūpybos įstatymą sakosi jau pusmetį gyvenanti. Ir besidžiaugianti privalumais: „Ne mes vieni džiaugiamės: patenkinti ir pacientai, mūsų vaistinėje jau galintys ne tik savaitgaliais – kai šeimos gydytojai nedirba – prasitęsti kompensuojamųjų vaistų receptus, laimingi ir senyvo amžiaus pacientai – jiems pageidaujant, vaistinės transportu medikamentai pristatomi tiesiai į namus.“
 
O štai Didysis Perversmas atėjo, kai Lietuvos farmacinė rūpyba iš Švedijos ir Estijos perėmė aktualiausią temą - pacientams pasiūlė žvilgtelėti „į šviesoforą“: kompiuteriuose įdiegtą vaistų suderinamumo programą.
Toje programoje – 20 tūkst. vaistų pavadinimų. Tad, pavyzdžiui, jei ligonis vartoja keturias, penkias ar daugiau tablečių vienu metu, visų jų pavadinimai suplaukia į kompiuterį. Tuomet ir pradeda veikti šviesoforas: jei žalia šviesa – gerk vaistus į sveikatą. Jei geltona – skambink šeimos gydytojui. Na, o jei raudona – vaisto parduoti negalima dėl blogos sąveikos su kitu vaistu. Negana to, programa iškart nurodo ir mokslines publikacijas dėl vieno ar kito vaisto nesuderinamumo.
 
- Ar teko kada skambinti gydytojui?- klausiu Kristinos Vaičaitienės.
- Ne kartą.
Tikiu, kad ir jūs su šeimos gydytoju nekart kalbėjote telefonu. O štai, ar skambino jums kada nors į namus farmacininkas arba chirurgas? Tikriausia, retam tai yra atsitikę.

 
O aš sulaukiau skambučio. Nekart bėdoje pagelbėjęs chirurgas Vitalijus Sokolovas paklausinėjo apie darbus ir pakalbėjo apie… orą. Nesam itin artimi bičiuliai, tad stengiausi suprasti skambučio esmę. Nepavyko. Tad tiesiai ir paklausiau, kokia proga gi gydytojas skambina.
„Be progos, - pasakė jis. – Tiesiog atostogos prasideda, mėnesį nebūsiu, tad jei kokie skubūs reikalai užpultų…“
Taip pirmą sykį susidūriau su ne farmacine, o su medicinine rūpyba. Ir – nors tai buvo seniai – tikrai nepamirštu.
Nepamiršau: paskambinau docentui ir šį rašinį rašydamas.
 

„Farmacinė rūpyba – reikalinga, - sakė V.Sokolovas. - Bet jei jau rūpinamės, tai gal vaistinė galėtų ir pūlinį atverti?“
Išgirdau sarkazmo gaidelę. Bet ne tik ją. Gydytojas pateikė ir variantus: o gal galėtų vaistinė dar ir šeimos gydytojo etatą turėti? O jei dalį gydymo funkcijų perėmė – gal tuomet vaistinėje turėtų ir ligos istorija gulėti?
Neatsakytų klausimų daug. O išvada – viena. Išgirdau ją iš neįvardintu likti norėjusio gydytojo: „Nori valdžia mums padėti. Bet gi pagelbėti galima tik tuomet, kai su gydytojais pasitari. O ar tarėsi kas?“
 
O dabar jau laikas ir antrajai rėminės kompozicijos daliai. Papasakojo ją kažkada vienoje palatoje su manim sveikatinęsis Jonas iš Marcinkonių.
Nežmoniškai užkietėjus viduriams, kreipėsi Jonas į vaistininkę. Toji patarė kažkokius miltelius užpilti trimis litrais vandens ir išgerti. Jonui padėjo taip, kad parą nuo unitazo nesikėlė. Tik kažkodėl, kai chirurgui papasakojo, tas už galvos susiėmė:
„Ligoni, - sakė chirurgas. –Tą vaistą po tau darytos operacijos tik su gydytojo paskyrimu ir priežiūra gerti gali. Galėjai galą gauti.“
Bet negavo Jonas galo. Rūpyba – ačiū Dievui – tąkart baigėsi sėkmingai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris