Reklamos draudimas pabrangins vaistus?

Ana Daukševič
2014-07-14
Sveikatos politikai rado būdą, kaip sumažinti neracionalų vaistų vartojimą šalyje – esą uždraus medikamentų nuolaidų reklamą ir žmonės vaistų nebepirks maišais. Logikos galbūt ir yra. Tačiau farmacininkai perspėja – jeigu negalės konkuruoti dėl pacientų, nebus galimybių ir piginti vaistų.
Reklamos draudimas pabrangins vaistus?
Valdžios ketina įstatymu uždrausti vaistų nuolaidų reklamą, tuo tarpu farmacininkai tikina, kad vaistų vartojimas dėl to tikrai nesumažės, o vaistai dar ir pabrangs.

Neskatina pardavimų
„Receptinius vaistus išrašo gydytojas. Žmogus teturi pasirinkimą įsigyti medikamentą vienur ar kitur. Mes nesakome „pirk daugiau“. Kodėl neleisti žmogui sutaupyti? Antkainiai vaistams skirtingi kiekvienoje vaistinėje. Jeigu pacientas nežinos, kur gali medikamentų įsigyti pigiau, reiškia šioje vietoje valstybė juo nesirūpina“, - sako „Nemuno vaistinė“ valdybos pirmininkas Mindaugas Jakubauskas. Taigi, pasak jo, medikamentų nuolaidų reklama - joks baubas. Atvirkščiai – galimybė gauti informaciją ir sutaupyti perkant vaistus pigiau. Tačiau su tokia nuomone kategoriškai nesutinka sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis savaitės pradžioje sukvietęs farmacininkus susėsti prie bendro stalo ir aptarti vaistų reklamos draudimo niuansus. „Vaistų vartojimas yra milžiniškas. Lietuva pasižymi kaip šalis turinti didelį savigydos koeficientą su liūdnomis pasekmėmis. Mes turime sumažinti jos mastus. Kita vertus, reikia įvesti sąžiningą konkurenciją bei kiek įmanoma daugiau pinigų skirti ne bereikalingai reklamai, o vaistų kainų mažinimui. Be to, reikia, kad išsilaikytų ne tik tinklinės vaistinės, bet ir mažosios, įsikūrusios atokesniuose rajonuose“, - įsitikinęs ministras. Antrino jam ir viceministras Gediminas Černiauskas, kurio nuomone, uždrausti receptinių medikamentų nuolaidų reklamą būtina ir dėl kitos priežasties - ES reikalavimų. „Mūsų nesutikimas (nereklamuoti vaistų nuolaidų – red. past.) neturi jokio teisinio svorio. Nebent esame ne ES nariai ir Direktyvos mums nėra privalomos“, - tvirtinos G.Černiauskas.

„Liepė“ taupyti
„Nuoširdžiai pasakykite – jūs sumokate už reklamą?“, - kreipėsi ministras į farmacijos atstovus. „Taip. Už tai sumokama. Tačiau kokia mums iš to nauda? Tai mūsų konkurencijos įrankis“, - išgirdo M.Jakubausko atsakymą. Deja, pastarojo neužteko. Mat čia pat G. Černiauskas pasiūlė farmacininkams kitą būdą esą tikslingiau panaudoti reklamai skirtus pinigus. „Taigi, jūs sakote, kad reklama jums kainuoja. Antra vertus, norite remti neturtingus, sergančius žmones ir taikyti jiems nuolaidas. Ar tai reiškia, kad visiškai pritariate alternatyvai – nesireklamuoti ir taip sutaupytus pinigus skirti medikamentų nuolaidoms?“, - klausė viceministras. Nepatiko toks pasiūlymas M.Jakubauskui. „Viskas būtų logiška, bet kokiu būdu mes pasakysime, kad taikome nuolaidą? Jokiomis priemonėmis negalime apie tai pranešti“, - sakė „Nemuno vaistinės“ atstovas.
Čia pat į diskusiją įsitraukė ir kiti suinteresuoti asmenys – žiniasklaidos asociacijų atstovai. „Šiuo metu užslėpta reklama yra draudžiama. Jeigu Vartotojų teisių tarnyba nustato tokį pažeidimą – skiria baudą. Tam nereikia atskiro įstatymo. Mes, transliuotojai, kol kas neišgirdome jokių argumentų, kodėl dabar reikalingas papildomas reguliavimas“, - sakė Radijo ir televizijos asociacijos atstovas Andrius Romanovskis. Jo nuomonė, pati vaistų nuolaidų reklama neskatina jų pardavimo, o tik informuoja žmogų, kurioje vaistinėje jis gali nusipirkti medikamentą pigiau. Tačiau V.P.Andriukaitis buvo negailestingas: „Lobistinės grupės man patinka. Smagu, kaip jos prie stalo ieško argumentų. Kol kas jų nėra išskyrus tai, kad reikia neatiduoti marketinginių pinigų. Suprantame, kad jie reikalingi žiniasklaidai. Tačiau kodėl jie turi būti naudojami tokiu pavidalu – reklamuojant nuolaidą ir tinklą?“

Vaistai gali brangti 
„Vaistinės per metus kompensuoja gyventojams medikamentų už 100 mln. litų. Pinigai yra dideli, todėl jei nebus leidžiama pritraukti į vaistinę gyventojų, nebus motyvacijos mažinti kainų“, - įsitikinusi Vaistinių asociacijos vadovė Elena Kvedarienė. Antrina jai ir M.Jakubauskas: „Šitas įstatymas žmonėms pabrangins vaistus“. Taigi suprask – farmacininkai jau dabar perspėja: jei mums bus blogai, ne ką geriau bus ir jums. Prognozės ne pačios geriausios. Tačiau sveikatos politikai laikosi tvirtos nuomonės – vaistinės gali ir turi mažinti kainas pacientams. Apie nuolaidas jos gi galės pranešti vaistinių tinklapiuose arba pačiose vaistinėse.
Tuo tarpu Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovė Aistė Žilinskienė ministrui turi kitą pasiūlymą. Esą ne reklamą reikia drausti, o stebėti, kaip išrašomi vaistai. „Praėjusią savaitę ministras pasirašė naujas taisykles, kuriose aiškiai pasakyta – negalima reklamuoti vaistų ant bloknotėlių, tušinukų, lapelių. Be to, negalima teikti dovanų medikui, kad jis išrašytų konkretų medikamentą. Manome, kad būtent ši priemonė yra tikslinga. Tuo tarpu uždrausti žmogui žinoti, kur įsigyti pigesnių vaistų, yra neteisinga. Nėra tokių duomenų, kad reklama didintų PSDF biudžeto išlaidas. Jeigu sergamumas liga neišauga, o vaistų išrašoma vis daugiau. Galbūt čia yra problema?“, - retoriškai klausė A.Žilinskienė.


 
Komentarai
Ministro pirmininko patarėjas sveikatos klausimais Antanas Vinkus:

Vaistų reklamos draudimo pliusai: sumažėtų neracionalus vaistinių preparatų vartojimas, klaidingos savigydos rizika, taip pat gali sumažėti spaudimas gydytojams išrašyti vieną ar kitą medikamentą. Be abejo, yra ir trūkumų – apribojamas informacijos teikimas gyventojams, galbūt netgi pabrangtų vaistai. Aišku, to neturėtų būti. Galbūt reikėtų atidėti šio sprendimo priėmimą, kol galėsime viską išdiskutuoti ir apsvarstyti.
 
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos direktorius Gintautas Barcys:

- Norėtume, kad konkurencijos būtų daugiau ne tik kalbant apie vaistų kainas, bet apie teikiamą farmacijos paslaugą. Vaistų kainos privalo būti skelbiamos, tiesiog draudžiama kalbėti apie skatinamuosius tiesioginius veiksnius – nuolaidas. Jeigu žmogus norės sužinoti apie bet kokio vaisto kainą, jis tai galės padaryti vaistinės tinklalapyje. Reikėtų apie tai pamąstyti. Ar tikrai uždaroma visa informacija?

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris