Projektas „valstybinė vaistinė“ virsta realybe?

Evelina Machova
2018-04-12
Prieš dvi dienas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pranešė, kad jau netrukus pacientai galės pirkti vaistus pigiau. Mat Seimo narys iniciavo Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama didinant konkurenciją vaistų rinkoje, ligoninių vaistinėms veikti „valstybiniu“ principu. Specialistams toks žingsnis nelabai suprantamas. Maža to, keliamas klausimas, ar valstybinėse vaistinėse vaistininkų kaip ir medikų atlyginimas primins pašalpas?
Projektas „valstybinė vaistinė“ virsta realybe?
„Farmacijos įstatymo pataisa, leidžianti ligoninėms išplėsti turimų ligoninės vaistinių funkcijas, kad šios veiktų „valstybinių“ vaistinių principu – dar vienas žingsnis siekiant sumažinti vaistų kainas“, – tikina LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Faktas
Pagal šiuo metu galiojantį reguliavimą, ligoninės vaistinę gydymo įstaiga steigia tik stacionarui aprūpinti. Ligoninės vaistinės neturi teisės parduoti vaistinių preparatų ambulatoriškai besigydantiems pacientams. Šiuo metu ligoninės patalpose gali veikti tik privačios visuomenės vaistinės, kurios turi teisę parduoti vaistus gyventojams. Ligoninių vaistinių galimybių išplėtimas ir leidimas joms išduoti (parduoti) vaistus gyventojams įgyvendina LVŽS įsipareigojimą skatinti alternatyvių prekybos vaistais kanalų atsiradimą, numatytas LVŽS programoje.


Prieš daugiau nei metus, pasigirdus tik idėjoms steigti valstybines vaistines, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė teigė, jog nelabai aišku, dėl kokių priežasčių ketinama kurti valstybines vaistines? „Tikimasi, kad jos padidins konkurenciją ir atpigins vaistus? Kad jos išsiderės geresnes didmenines kainas nei privačios įmonės? Vadovaujantis tokia logika, reiktų ir valstybinių didmenininkų, valstybinių vaistų gamintojų? O gal reikia ne tik valstybinių vaistinių, bet ir duonos kepėjų. Batai taip pat galėtų būti pigesni. Deja...“, - tuomet sakė J.Šovienė.


Tačiau savaitės pradžioje R.Karbauskis teigė, jog Farmacijos įstatymo pataisa pacientams leis vaistus įsigyti pigiau. „Ši pataisa, leidžianti ligoninėms išplėsti turimų ligoninės vaistinių funkcijas, kad šios veiktų „valstybinių“ vaistinių principu, – dar vienas LVŽS žingsnis siekiant sumažinti vaistų kainas. Toks reguliavimas paskatins alternatyvią prekybos vaistais infrastruktūrą ir konkurenciją vaistų rinkoje“, – sako LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis. Pasak jo, toks vaistų kainų mažinimo sprendimo būdas aktualus visiems Lietuvos gyventojams, ypač mažuose miesteliuose gyvenantiems žmonėms, kurie ne tik pigiau galės įsigyti vaistus, bet taip pat jų nereikės vykti įsigyti į didesnių miestų vaistines. Jie tai galės padaryti, pavyzdžiui, miestelyje esančioje ligoninėje.
Jei Seimas pritars, R.Karbauskio siūlomos pataisos įsigalios 2019 m. sausio 1 d.


Komentaras
Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininke Kristina Nemaniūtė-Gagė:


- Visų be išimties vaistų kainas reguliuoja ta pati valstybė, tad kodėl ji nori dar ir pati užsiimti vaistų pardavimu? Nuo pat pradžių, kuomet buvo ruošiamas Sveikatos apsaugos ministerijoje Farmacijos įstatymo projektas, sakėme, kad juo yra kuriamas valdiškų vaistinių tinklas. Tąkart mums buvo sakoma, jog tai daroma tam, kad ligoninės vaistinė galėtų aprūpinti ligoninėje besigydančius pacientus. Dabar matome, kad tikslas – kurti valdiškų vaistinių tinklą, kuris naudosis, lyginant su paprastomis vaistinėmis, išskirtinėmis sąlygomis. Ligoninės vaistinėms nereikės mokėti už patalpų nuomą, tą padarys už jas visi mokesčių mokėtojai savo lėšomis, ligoninės vaistinių personalas taip pat bus tas pats ligoninės personalas, vadinasi, ir jį taip pat išlaikysime visi mes.

Ar valstybė neturėdama galimybės kelti gydytojų ir slaugių atlyginimus yra pajėgi kurti vaistininkams darbo vietas? Svarbu paminėti, kad Lietuvoje trūksta vaistininkų, tad, ar yra numatyta vaistininkams mokėti tokį atlyginimą, kokį dabar gauna privačiame sektoriuje dirbantys farmacijos specialistai? Ar tikslas yra naikinti dabar esančias vaistines, o vaistininkus priversti dirbti už grašius valdiškose vaistinėse?


2017 m. balandžio 25 d. Valstybės kontrolė paskelbė išvadas dėl valstybinių įmonių valdymo bei informavo, jog „dalis viešajame sektoriuje veikiančių įmonių ir įstaigų nekuria pridėtinės vertės valstybei, o tam tikrais atvejais teikia naudą tik pačioms įmonėms, viešosioms įstaigoms ar net privačių asmenų grupėms“.
Projektas yra absoliučiai netikslingas, nes valstybės pareiga garantuoti viešąsias paslaugas žmonėms. Valstybės veikla savo esme negali būti pelno siekianti, o yra skirta tam, kad būtų tenkinami viešieji visuomenės interesai. Tad tik tokias visuomenei reikalingas paslaugas, kurių verslas neteikia, arba jos ekonominiu požiūriu yra neefektyvios, bet būtinos visuomenei, valstybė privalo užtikrinti.

 

Tarp kitko
Santaros klinikoms atstovaujantis Laimonas Griškevičius teigia, kad vadinamosios valstybinės vaistinės reikalingos dienos stacionarų pacientams.
„Turime situaciją, kai pacientas atvyksta pas mus, gydytojas išrašo receptą, pacientai užuot gavę iškart kokį nors vaistą, priversti keliauti ieškoti po aplinkines vaistines“, – sakė jis. - Aplink Santaros klinikas yra mažiausiai penkios komercinės vaistinės, bet atsitinka, kad pacientas turi aplankyti bent tris, kol gauna visus vaistus – arba ko nors nėra, arba priemoka per didelė. Jie dažniausiai grįžta po valandos, dviejų, trijų, o jeigu ligonis sunkus, tai daro jo giminaičiai. Žmogus tuo metu guli kelias valandas, mes nieko su juo nedarome“, – aiškino medikas.
 
Jis pabrėžė, kad giminaičiai net neturi teisės sunkiam ligoniui pirkti vaistų, tam būtinas įgaliojimas, o jo niekas neturi. 
„Jūs man pasakykite nors vieną Europos šalį, kur žmonės turi vaikščioti ir ieškoti vaistų“, – klausė L.Griškevičius.
Anot jo, kitose valstybėse pacientas atvykta į dienos stacionarą ir jis nežino, iš kur  jam atnešami vaistų. 
„Ir tie vaistai eina iš stacionarų vaistinių“, – teigė medikas.
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris