Projektas „valstybinė vaistinė“ virsta realybe?

Evelina Machova
2018-04-12
Prieš dvi dienas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pranešė, kad jau netrukus pacientai galės pirkti vaistus pigiau. Mat Seimo narys iniciavo Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama didinant konkurenciją vaistų rinkoje, ligoninių vaistinėms veikti „valstybiniu“ principu. Specialistams toks žingsnis nelabai suprantamas. Maža to, keliamas klausimas, ar valstybinėse vaistinėse vaistininkų kaip ir medikų atlyginimas primins pašalpas?
Projektas „valstybinė vaistinė“ virsta realybe?
„Farmacijos įstatymo pataisa, leidžianti ligoninėms išplėsti turimų ligoninės vaistinių funkcijas, kad šios veiktų „valstybinių“ vaistinių principu – dar vienas žingsnis siekiant sumažinti vaistų kainas“, – tikina LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Faktas
Pagal šiuo metu galiojantį reguliavimą, ligoninės vaistinę gydymo įstaiga steigia tik stacionarui aprūpinti. Ligoninės vaistinės neturi teisės parduoti vaistinių preparatų ambulatoriškai besigydantiems pacientams. Šiuo metu ligoninės patalpose gali veikti tik privačios visuomenės vaistinės, kurios turi teisę parduoti vaistus gyventojams. Ligoninių vaistinių galimybių išplėtimas ir leidimas joms išduoti (parduoti) vaistus gyventojams įgyvendina LVŽS įsipareigojimą skatinti alternatyvių prekybos vaistais kanalų atsiradimą, numatytas LVŽS programoje.


Prieš daugiau nei metus, pasigirdus tik idėjoms steigti valstybines vaistines, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė teigė, jog nelabai aišku, dėl kokių priežasčių ketinama kurti valstybines vaistines? „Tikimasi, kad jos padidins konkurenciją ir atpigins vaistus? Kad jos išsiderės geresnes didmenines kainas nei privačios įmonės? Vadovaujantis tokia logika, reiktų ir valstybinių didmenininkų, valstybinių vaistų gamintojų? O gal reikia ne tik valstybinių vaistinių, bet ir duonos kepėjų. Batai taip pat galėtų būti pigesni. Deja...“, - tuomet sakė J.Šovienė.


Tačiau savaitės pradžioje R.Karbauskis teigė, jog Farmacijos įstatymo pataisa pacientams leis vaistus įsigyti pigiau. „Ši pataisa, leidžianti ligoninėms išplėsti turimų ligoninės vaistinių funkcijas, kad šios veiktų „valstybinių“ vaistinių principu, – dar vienas LVŽS žingsnis siekiant sumažinti vaistų kainas. Toks reguliavimas paskatins alternatyvią prekybos vaistais infrastruktūrą ir konkurenciją vaistų rinkoje“, – sako LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis. Pasak jo, toks vaistų kainų mažinimo sprendimo būdas aktualus visiems Lietuvos gyventojams, ypač mažuose miesteliuose gyvenantiems žmonėms, kurie ne tik pigiau galės įsigyti vaistus, bet taip pat jų nereikės vykti įsigyti į didesnių miestų vaistines. Jie tai galės padaryti, pavyzdžiui, miestelyje esančioje ligoninėje.
Jei Seimas pritars, R.Karbauskio siūlomos pataisos įsigalios 2019 m. sausio 1 d.


Komentaras
Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininke Kristina Nemaniūtė-Gagė:


- Visų be išimties vaistų kainas reguliuoja ta pati valstybė, tad kodėl ji nori dar ir pati užsiimti vaistų pardavimu? Nuo pat pradžių, kuomet buvo ruošiamas Sveikatos apsaugos ministerijoje Farmacijos įstatymo projektas, sakėme, kad juo yra kuriamas valdiškų vaistinių tinklas. Tąkart mums buvo sakoma, jog tai daroma tam, kad ligoninės vaistinė galėtų aprūpinti ligoninėje besigydančius pacientus. Dabar matome, kad tikslas – kurti valdiškų vaistinių tinklą, kuris naudosis, lyginant su paprastomis vaistinėmis, išskirtinėmis sąlygomis. Ligoninės vaistinėms nereikės mokėti už patalpų nuomą, tą padarys už jas visi mokesčių mokėtojai savo lėšomis, ligoninės vaistinių personalas taip pat bus tas pats ligoninės personalas, vadinasi, ir jį taip pat išlaikysime visi mes.

Ar valstybė neturėdama galimybės kelti gydytojų ir slaugių atlyginimus yra pajėgi kurti vaistininkams darbo vietas? Svarbu paminėti, kad Lietuvoje trūksta vaistininkų, tad, ar yra numatyta vaistininkams mokėti tokį atlyginimą, kokį dabar gauna privačiame sektoriuje dirbantys farmacijos specialistai? Ar tikslas yra naikinti dabar esančias vaistines, o vaistininkus priversti dirbti už grašius valdiškose vaistinėse?


2017 m. balandžio 25 d. Valstybės kontrolė paskelbė išvadas dėl valstybinių įmonių valdymo bei informavo, jog „dalis viešajame sektoriuje veikiančių įmonių ir įstaigų nekuria pridėtinės vertės valstybei, o tam tikrais atvejais teikia naudą tik pačioms įmonėms, viešosioms įstaigoms ar net privačių asmenų grupėms“.
Projektas yra absoliučiai netikslingas, nes valstybės pareiga garantuoti viešąsias paslaugas žmonėms. Valstybės veikla savo esme negali būti pelno siekianti, o yra skirta tam, kad būtų tenkinami viešieji visuomenės interesai. Tad tik tokias visuomenei reikalingas paslaugas, kurių verslas neteikia, arba jos ekonominiu požiūriu yra neefektyvios, bet būtinos visuomenei, valstybė privalo užtikrinti.

 

Tarp kitko
Santaros klinikoms atstovaujantis Laimonas Griškevičius teigia, kad vadinamosios valstybinės vaistinės reikalingos dienos stacionarų pacientams.
„Turime situaciją, kai pacientas atvyksta pas mus, gydytojas išrašo receptą, pacientai užuot gavę iškart kokį nors vaistą, priversti keliauti ieškoti po aplinkines vaistines“, – sakė jis. - Aplink Santaros klinikas yra mažiausiai penkios komercinės vaistinės, bet atsitinka, kad pacientas turi aplankyti bent tris, kol gauna visus vaistus – arba ko nors nėra, arba priemoka per didelė. Jie dažniausiai grįžta po valandos, dviejų, trijų, o jeigu ligonis sunkus, tai daro jo giminaičiai. Žmogus tuo metu guli kelias valandas, mes nieko su juo nedarome“, – aiškino medikas.
 
Jis pabrėžė, kad giminaičiai net neturi teisės sunkiam ligoniui pirkti vaistų, tam būtinas įgaliojimas, o jo niekas neturi. 
„Jūs man pasakykite nors vieną Europos šalį, kur žmonės turi vaikščioti ir ieškoti vaistų“, – klausė L.Griškevičius.
Anot jo, kitose valstybėse pacientas atvykta į dienos stacionarą ir jis nežino, iš kur  jam atnešami vaistų. 
„Ir tie vaistai eina iš stacionarų vaistinių“, – teigė medikas.
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica