Pasitarkite su vaistininku arba... kasininku

Margarita Meškaitė
2019-02-11
„Ar turite vaistų?“ – toks pirkėjo klausimas prekybos centro kasoje visai ne pokštas. Nereceptiniai vaistai jau pasiekė prekybos centrus. Tik iš anksto turėsite žinoti, kokių medikamentų jums reikia. Mat šių niekas neišrikiuos pirkėjui prieš akis, o trauks kone iš po skverno.
Pasitarkite su vaistininku arba... kasininku
„Maximos“ parduotuvėse jau galima įsigyti šešis nereceptinius vaistinius preparatus.

Iš kasininkės rankų
Šią savaitę pasklidus žiniai, jog visose „Maximos“ parduotuvėse jau galima įsigyti šešis nereceptinius vaistinius preparatus, dvi medicinines priemones ir maisto papildų, atlikau nedidelį eksperimentą. Kasininkė, išgirdusi, ko noriu (vaistų nuo skausmo), ne itin patenkintu veidu atvėrė stalčių, kuriame gulėjo vos keletas medikamentų. „Katrų reikia?“ - tarstelėjo.
Nepatenkinti buvo ir laukiantieji už nugaros. Girdi, vaistinė vos už kelių žingsnių - eik ir rinkis, o mes skubame į darbus. Nepaisant to, vaistą nusipirkau besdama pirštu į vieną gerai atpažįstamą pakuotę. Vėliau palyginau kainą čekyje ir vaistinės lentynoje - keliolika centų permokėjau.
 
„Klientai mūsų parduotuvėse jau gali rasti medikamentų, skirtų skausmui malšinti, skrandžio rūgštingumui mažinti bei odos antiseptiniam gydymui“, – pranešime spaudai cituojama „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.
Parduotuvės darbuotojas, kaip teigiama, neteiks konsultacijų dėl šių medikamentų, taip pat nesiūlys įsigyti jokių kitų vaistų, jei pirkėjo pageidaujamų tuo metu neturės.

 
Konsultacijos negaus
Kaip jau supratote, vaistai pirkėjams bus prieinami tik parduotuvių kasose paprašius kasininkės – jų nebus galima savarankiškai pasiimti nei prekybos salėje, nei savitarnos kasose. Taip pat pirkėjai galės įsigyti ne daugiau nei vieną to paties pavadinimo nereceptinio vaisto pakuotę, išskyrus medicinines priemones bei maisto papildus.
 

„Tai yra nereceptiniai vaistai. Tik vaistinėse tu gali juos pasiimti laisvai savitarnoje ir atsiskaityti kasoje, o prekybos vietoms dabar uždėtas apribojimas, kad negalima vaistų parduoti savitarnoje. Vadinasi, vaistą turės paduoti kasininkas pardavėjas. Vienintelis iššūkis - sukurti ir rasti vietą, kur prekybos salėje tai galėtų būti atliekama. Akivaizdu, kad šiuo metu - kasose. Galbūt ateityje tai bus peržiūrėta“, - sako Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.

 
Anot jo, reikalavimo, jog vaistai būtų paslėpti nuo pirkėjo akių, nėra.
„Tai priklausys nuo kiekvienos parduotuvės galimybių. Galbūt vieni turės vietos vaistų pakuotes išstatyti prie kasininko, kad pirkėjas matytų – tai būtų logiškiausia ir efektyviausia. Gal bus mažiukų centrų, kur vienos nėra daug, tad galbūt jie pateiks sąrašą ir po to kur nors iš po prekystalio ar iš kitos vietos paduos vaistą“, - svarstė L.Vilimas.
Be to, visi nereceptiniai vaistiniai medikamentai bus parduodami ne jaunesniems nei 16 metų asmenims.
 
Procesas užsitęsė
Apie galimybę prekiauti vaistais svarsto ir kitų prekybos tinklų atstovai, norintieji praplėsti prekių asortimentą. Pasak L.Vilimo, kokius medikamentus atsirinks iš netrumpo sąrašo ir kokiais nuspręs prekiauti – kiekvieno tinklo individualus sprendimas.
„Susitarti su tiekėjais, sukurti ir pritaikyti prekybos vietas, apmokyti darbuotojus, atsirinkti asortimentą - visa tai užtrunka. Paskutiniai teisės aktai buvo priimti gruodžio pabaigoje, dėlto procesas šiek tiek užsitęsė. Bet tikiu, kad ir kiti didesni, galbūt mažesni centrai šių metų pirmame ketvirtyje imsis prekybos nereceptiniais vaistais“, - sako L.Vilimas.
 
Brangti neturėtų?
Anot L.Vilimo, vaistų kainos rinkoje gali skirtis.

„Kiek ir kaip jos skirsis, negaliu pasakyti, bet daugėjant pardavimo vietų, didėjant produkto pasiūlai, prekės visą laiką turi polinkį pigti, o ne brangti. Tačiau reikia suprasti, kad patys prekybininkai vaistų negamina, jiems suteikia tam tikrą kainą gamintojai ir tiekėjai arba distributoriai. Kaina labiausiai priklausys nuo tos grandies, kokias kainas jie siūlys ir kaip visa tai vyks. Parduodant daugiau produktų, platesniame tinkle arba vaistinėms atsiradus konkurencijai, kainos turėtų linkti į mažėjimą. Tikrai nėra prielaidų joms didėti“, - sakė L.Vilimas.

 
Komentaras 
Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentas prof. Eduardas Tarasevičius:

- Mūsų nuomone, to nereikia daryti, nes Lietuvoje yra pakankamai vaistinių, vien kaimo vietovėse – arti septynių šimtų pirminės sveikatos priežiūros punktų, kuriuose taip pat parduodami vaistai. Lietuva užima vieną pirmaujančių vietų Europos Sąjungoje pagal vaistų prieinamumą. Kalbant apie mažesnes kainas, jau spaudoje buvo rašyta, kad šios bus tokios pat kaip ir vaistinėje. Vadinasi, irgi neišlošiame norėdami žmonėms sumažinti vaistų kainas. Na, o pavojai išlieka tokie, kad žmogus pirkdamas vaistus negauna jokios informacijos. Atlikti moksliniai tyrimai, ypač Skandinavijos šalyse, rodo, kad toks ilgalaikis vaistų vartojimas be specialistų patarimų gali privesti prie liūdnų pasekmių. Paprasčiausias aspirinas turi septyniolika kontraindikaciją, kada negalima jo vartoti.


 
Žmonės kalba
Karolina, 32 m.: „Kasininkėms uždedama dar viena atsakomybė. Žmogus nežinos vaisto pavadinimo, kasininkė turės patarti, kokį nuo skausmo gali pasiūlyti. O jei, neduok Dieve, iš nuovargio paduos ne tą?“
 
Irena, 53 m.: „Labai gerai, kai vaistų galima nusipirkti kasose. Jie kartais reikalingi tuoj pat, o vaistinės sekmadieniais ar vakare nedirba. Tad dabar, sustreikavus skrandžiui ar suskaudus galvą, vaistų galėsi įsigyti ir šalia namų esančioje parduotuvėje.“
 
Jonas, 67 m: „Pas kaimynus lenkus vaistai seniai prie kasos kaip „kramtoškės“, o pas mus slėps stalčiuose arba kasininkė trauks iš po sijono. Užtat lubrikantų ir prezervatyvų neslepia. Jaunimas pastarųjų prisiperka, paskui primėto gatvėse. Baisu kas darosi. Darykit vieną kartą tvarką!“
 
Laura, 39 m: „Būna, reikia kokios smulkmenos, tenka vaistinėje laukti pusę valandos, kol žmogus išsako visas savo problemas ir išsiklausinėja. Atrodo, kad senukams tai vienintelis būdas pabendrauti. Dabar prie kasos kilometrinėje eilėje lauksime, kol visi senukai savo ir artimųjų sveikatos problemas kasininkėms išsipasakos, išsiverks joms ant peties.“
 
Liudas, 42 m: „Manau, kad reikėtų didesnio vaistų sąrašo. Anglijoje bet kurioje parduotuvėje yra vaistų skyrius. Lentynose galima rasti nemažai būtinųjų vaistų ir nereikia eiti į vaistinę, jei ką nors suskaudo, sustreikavo skrandis ar reikia vaistu nuo peršalimo.“


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica