Partnerystė, kuri patinka ne visiems

Ignas Sičiūnas
2018-05-17
Neseniai sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nyderlandų sveikatos apsaugos ministras Bruno Bruins pasirašė bendrą susitarimą. Abiejų šalių ministerijų teigimu, bus siekiama glaudesnio bendradarbiavimo tarp šalių vaistinių preparatų srityje. Vis dėlto, deklaruojamų tikslų siekimas nėra detalizuojamas, o štai farmacininkų bendruomenės atstovai įžiūri daugiau neigiamų pasekmių.
Partnerystė, kuri patinka ne visiems
„Nyderlandai – nedidelė šalis, vaistų rinka – taip pat gana nedidelė, tačiau suvieniję jėgas su kitomis valstybėmis, mes galime užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų visus jiems reikalingus vaistus ir kad vaistai juos pasiektų ne tik kaip įmanoma greičiau, bet ir būtų pigesni, saugesni“, - pranešime cituojamas Nyderlandų sveikatos apsaugos ministras Bruno Bruins.

Vienyti jėgas verčia Brexit’as
Prieš parduodant vaistus Europoje, jų kokybė, veiksmingumas ir saugumas turi būti įvertinti. Tuo užsiima Europos Sąjungos institucijos, o didžiausią dalį – daugiau nei 20 proc. vertina Jungtinės Karalystės vaistų ir sveikatos produktų priežiūros agentūra. Kitais metais JK išstojus iš Europos Sąjungos, vertinimą turės pasidalinti likusios šalys ES narės, tarp jų ir Lietuva. Skelbiama, kad Nyderlandų Vyriausybė šiam tikslui jau skyrė 10 mln. eurų.

L.S. skaičius


10
- tiek mln. eurų Nyderlandų Vyriausybė skiria bendradarbiavimui.


Tikslas aiškus. Priemonės – ne visai
Oficialiame Nyderlandų sveikatos apsaugos ministerijos pranešime teigiama, kad panašūs susitarimai buvo pasirašyti ir su kitomis valstybėmis, tarp kurių  Malta, Estija, Latvija, Kroatija, Slovėnija. Tačiau abiejų šalių ministerijos pabrėžia, kad tai pirmas toks susitarimas, kurį pasirašė būtent ministrai.
„Farmacinės kompanijos vaistinius preparatus parduoda visame pasaulyje. Nyderlandai – nedidelė šalis, vaistų rinka – taip pat gana nedidelė, tačiau suvieniję jėgas su kitomis valstybėmis, mes galime užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų visus jiems reikalingus vaistus ir kad vaistai juos pasiektų ne tik kaip įmanoma greičiau, bet ir būtų pigesni, saugesni“, - pranešime cituojamas Nyderlandų sveikatos apsaugos ministras B.Bruins.
 
Kokiu būdų bus siekiama minėtų tikslų, ypač pigesnių vaistų patekimo į rinką, Nyderlandų ministerijos pranešime nenurodyta. Ta pati vienintelė abstrakti priemonė – jėgų vienijimas – nurodoma ir mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime. „Susitarimas tarp Lietuvos ir Nyderlandų reiškia, kad nuo šiol abi šalys dirbs kartu, siekdamos, kad Lietuvos pacientai reikalingus vaistus gautų greičiau“, - nedetalizuodamas skelbė ministras A.Veryga.

Apims tik dalį vaistų?

Farmacininkų bendruomenės atstovai nėra optimistiškai nusiteikę šio susitarimo atžvilgiu ir įžiūri kai kuriuos pavojus.
L.S. pakalbinta Lietuvos vaistų gamintojų asociacijos (VGA) direktorė Rasa Bričkienė teigė, jog naudingi gali būti tik tie dvišaliai susitarimai, kuriais siekiama bendradarbiauti dėl visų be išimties pacientų gerovės. Sprendžiant iš pateiktos informacijos, šis Lietuvos ir Nyderlandų susitarimas, anot R.Bričkienės, yra susijęs su naujais, inovatyviais vaistais bei potencialių vaistų greitesne registracija. VGA vadovė taip pat atkreipia dėmesį į tai, jog nėra aišku, kokiam skaičiui pacientų tai turės naudos, mat daugumai jų reikia užtikrinti nenutraukiamą lėtinių ligų gydymą čia ir dabar.
 
Įžiūri diskriminaciją

Daugelio nevienareikšmiško dėmesio yra sulaukęs ministerijos vaistų sąrašo koregavimas. VGA direktorė R.Bričkienė netgi sako įžvelgianti tam tikrą tendenciją.
 

„Vaistų gamintojų asociacija pastebi neraminančiai sparčią ir kryptingą Sveikatos apsaugos ministerijos veiklą, siekiant sumažinti daugumos pacientų vartojamų vaistų sąrašą ir išleisti Privalomojo sveikatos draudimo fondo pinigus brangiems vaistams“, - sakė Lietuvos vaistų gamintojų asociacijos direktorė Rasa Bričkienė.

 
VGA vadovė taip pat tvirtino, jog siekiant sveikatos apsaugos sistemos tvarumo, būtina užtikrinti vienodas ir nediskriminuojančias sąlygas visiems farmacijos rinkos dalyviams. „Taip išlaikysime sveiką konkurenciją ir protingą vaistų kainų lygį“, - patarimų ministerijai negailėjo R.Bričkienė.
 
Pirmenybę teiktų kompensuojamiems vaistams
Paklausta apie aktualiausias ir labiausiai spręstinas problemas vaistinių preparatų srityje Lietuvoje šiandien, VGA direktorė įvardino naują kompensuojamųjų vaistų tvarką. Šią savaitę paskelbtame Kompensuojamųjų vaistų kainyno projekte matyti, kad į jį nepatenka dalis iki šiol kompensuotų vaistų. „Šešiasdešimt procentų pacientų vartojamų vaistų kainas reikėtų adaptuoti. Dalį iš jų – su neigiamomis kainomis“, - tikina Rasa Bričkienė. Vadinasi, vaistų gamintojams reikėtų primokėti valstybei, kad pacientams tie vaistai būtų kompensuojami. Tokiu atveju tų medikamentų kompensuojamųjų vaistų kainyne nebeliktų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris