Maisto papildų platintojai tampa vis įžūlesni

Žydrūnė Domarkaitė
2014-03-13
Papildų platintojai darosi vis įžūlesni – uždraudus Lietuvoje platinti nenurodyto gamintojo papildą, jis dažniausiai vėl atsiranda prekyboje tik jau pakeistu pavadinimu. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė tikina, kad tokių papildų gamintojų ir platintojų sugaudyti praktiškai neįmanoma.
Maisto papildų platintojai tampa vis įžūlesni

- Kaip dažnai susiduriate su maisto papildais, kurie Lietuvoje platinami nelegaliai? 
- Per pastaruosius metus pasitaikė keletas atvejų, kai maisto papildai platinami interneto svetainėse, tačiau jose nurodomi tik užsienio šalių gamintojų adresai, daugiausia JAV, o platintojai, kurie turėtų atsakyti už pažeidimus, lieka nežinomi. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistams nepavyksta nustatyti Lietuvoje neregistruotų maisto papildų platintojų, kadangi pristatydami užsakytą siuntą, tiekėjai nenurodo jokios kontaktinės informacijos. Šiais atvejais tyrimo medžiagą Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paprastai perduoda policijos pareigūnams, įgaliotiems tirti tokio pobūdžio pažeidimus. 

- Kur žmonės įsigyja nelegalių papildų?
- Manytina, kad dažniausiai tokių maisto papildų įsigyjama internetu, kai maisto papildų platintojas yra kitoje šalyje, pavyzdžiui, JAV, ir neturi leidimo veiklai. Vis dėlto būna, kad žmonės neleistinus vartoti papildus įsigyja net ir vaistinėse.

- Ar vartotojai kreipiasi patys, klausdami apie papildų kokybę? Dėl kokių priežasčių jie tai daro?
- Dažniausiai vartotojai kreipiasi dėl pastebėtų maisto papildų ženklinimo ir reklamos pažeidimų. Gaunami klausimai apie maisto papildų kokybę dažnai būna susiję su prašymais patarti, ar vartojamas maisto papildas tinkamas. Taip pat kartais pranešama apie galimai netinkamą maisto papildų kokybę, tačiau pasitaikė tik vienas atvejis, kai nustatyta, kad pranešimas pagrįstas.

- Kitų šalių atliekamų tyrimų rezultatai rodo, kad vartojami tam tikri sintetiniai vitaminai (pvz., vitaminas E arba C) gali sukelti onkologinius susirgimus. Ar atsižvelgiate į tokius tyrimus?
- Daugelio, ypač riebaluose tirpių, vitaminų dideli kiekiai gali turėti kancerogeninį ir toksinį poveikį, todėl vartojamas kiekis turi būti ribojimas. Jeigu gautų duomenų, kad būtų viršyta konkretaus vitamino toksinė dozė, VMVT skubiai imtųsi priemonių visuomenės saugai užtikrinti.
Pavyzdžiui, šių metų vasarį tarnyba yra gavusi iš Lenkijos pranešimą dėl amerikietiškų maisto papildų „Multivitamin for Women“ (gamintojas – „BioTech USA“), kurių sudėtyje nustatytas per didelis vitamino B6 kiekis. Šis vitaminas yra labai svarbus nervų ir imuninei sistemoms, tačiau ilgą laiką vartojant maisto papildus dideliais kiekiais, gali sutrikti nervinė sistema, kūno judesių kontrolė. Taip pat gali padidėti jautrumas saulės šviesai, atsirasti pykinimas, rėmuo. 

- Ką manote apie papildus, kurių reklamos skelbia, kad jie padeda žmogui sulieknėti? Ar yra tablečių, kurių toks poveikis būtų patvirtintas?
- Pakaitiniai maisto produktai, sukurti taip, kad vartojant pagal gamintojo instrukcijas, jais galima pakeisti visą ar dalį paros maisto raciono ir taip sulaukti tam tikro svorio mažėjimo efekto.
Nuo 2007 m. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) yra išnagrinėjusi 121 teiginį, nurodantį, kad tam tikras maisto papildas padeda atsikratyti papildomų kilogramų, slopina alkį, didina sotumo jausmą. Įvertinusi mokslinę medžiagą, kuri buvo pateikta, kaip patvirtinanti tokių teiginių pagrįstumą, EFSA nusprendė, kad tik trys teiginiai apie lieknėjimą ir svorio metimą iš tiesų yra pagrįsti moksliniais tyrimais: „Laikantis dietos gliukomananas padeda mažinti svorį“, „Vieno valgymo per parą pakeitimas pakaitiniu maisto produktu, laikantis dietos, padeda palaikyti norimą kūno svorį“, „Dviejų valgymų per parą pakeitimas pakaitiniais maisto produktais, laikantis dietos, padeda mažinti svorį“. 

- Gal tuomet vietoje stebuklingus rezultatus žadančių maisto papildų žmonėms reiktų rinktis visavertę mitybą? Ar dar tikite, kad egzistuoja naudingi maisto papildai, kurie tikrai gali padėti vartotojui?
- Maisto papildai – tai tik galima papildoma priemonė, siekiantiems sulieknėti. Daug efektyvesni būdai – tai sportas ar kita aktyvi veikla bei saikinga ir reguliari mityba. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica