Maisto papildų platintojai tampa vis įžūlesni

Žydrūnė Domarkaitė
2014-03-13
Papildų platintojai darosi vis įžūlesni – uždraudus Lietuvoje platinti nenurodyto gamintojo papildą, jis dažniausiai vėl atsiranda prekyboje tik jau pakeistu pavadinimu. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė tikina, kad tokių papildų gamintojų ir platintojų sugaudyti praktiškai neįmanoma.
Maisto papildų platintojai tampa vis įžūlesni

- Kaip dažnai susiduriate su maisto papildais, kurie Lietuvoje platinami nelegaliai? 
- Per pastaruosius metus pasitaikė keletas atvejų, kai maisto papildai platinami interneto svetainėse, tačiau jose nurodomi tik užsienio šalių gamintojų adresai, daugiausia JAV, o platintojai, kurie turėtų atsakyti už pažeidimus, lieka nežinomi. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistams nepavyksta nustatyti Lietuvoje neregistruotų maisto papildų platintojų, kadangi pristatydami užsakytą siuntą, tiekėjai nenurodo jokios kontaktinės informacijos. Šiais atvejais tyrimo medžiagą Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paprastai perduoda policijos pareigūnams, įgaliotiems tirti tokio pobūdžio pažeidimus. 

- Kur žmonės įsigyja nelegalių papildų?
- Manytina, kad dažniausiai tokių maisto papildų įsigyjama internetu, kai maisto papildų platintojas yra kitoje šalyje, pavyzdžiui, JAV, ir neturi leidimo veiklai. Vis dėlto būna, kad žmonės neleistinus vartoti papildus įsigyja net ir vaistinėse.

- Ar vartotojai kreipiasi patys, klausdami apie papildų kokybę? Dėl kokių priežasčių jie tai daro?
- Dažniausiai vartotojai kreipiasi dėl pastebėtų maisto papildų ženklinimo ir reklamos pažeidimų. Gaunami klausimai apie maisto papildų kokybę dažnai būna susiję su prašymais patarti, ar vartojamas maisto papildas tinkamas. Taip pat kartais pranešama apie galimai netinkamą maisto papildų kokybę, tačiau pasitaikė tik vienas atvejis, kai nustatyta, kad pranešimas pagrįstas.

- Kitų šalių atliekamų tyrimų rezultatai rodo, kad vartojami tam tikri sintetiniai vitaminai (pvz., vitaminas E arba C) gali sukelti onkologinius susirgimus. Ar atsižvelgiate į tokius tyrimus?
- Daugelio, ypač riebaluose tirpių, vitaminų dideli kiekiai gali turėti kancerogeninį ir toksinį poveikį, todėl vartojamas kiekis turi būti ribojimas. Jeigu gautų duomenų, kad būtų viršyta konkretaus vitamino toksinė dozė, VMVT skubiai imtųsi priemonių visuomenės saugai užtikrinti.
Pavyzdžiui, šių metų vasarį tarnyba yra gavusi iš Lenkijos pranešimą dėl amerikietiškų maisto papildų „Multivitamin for Women“ (gamintojas – „BioTech USA“), kurių sudėtyje nustatytas per didelis vitamino B6 kiekis. Šis vitaminas yra labai svarbus nervų ir imuninei sistemoms, tačiau ilgą laiką vartojant maisto papildus dideliais kiekiais, gali sutrikti nervinė sistema, kūno judesių kontrolė. Taip pat gali padidėti jautrumas saulės šviesai, atsirasti pykinimas, rėmuo. 

- Ką manote apie papildus, kurių reklamos skelbia, kad jie padeda žmogui sulieknėti? Ar yra tablečių, kurių toks poveikis būtų patvirtintas?
- Pakaitiniai maisto produktai, sukurti taip, kad vartojant pagal gamintojo instrukcijas, jais galima pakeisti visą ar dalį paros maisto raciono ir taip sulaukti tam tikro svorio mažėjimo efekto.
Nuo 2007 m. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) yra išnagrinėjusi 121 teiginį, nurodantį, kad tam tikras maisto papildas padeda atsikratyti papildomų kilogramų, slopina alkį, didina sotumo jausmą. Įvertinusi mokslinę medžiagą, kuri buvo pateikta, kaip patvirtinanti tokių teiginių pagrįstumą, EFSA nusprendė, kad tik trys teiginiai apie lieknėjimą ir svorio metimą iš tiesų yra pagrįsti moksliniais tyrimais: „Laikantis dietos gliukomananas padeda mažinti svorį“, „Vieno valgymo per parą pakeitimas pakaitiniu maisto produktu, laikantis dietos, padeda palaikyti norimą kūno svorį“, „Dviejų valgymų per parą pakeitimas pakaitiniais maisto produktais, laikantis dietos, padeda mažinti svorį“. 

- Gal tuomet vietoje stebuklingus rezultatus žadančių maisto papildų žmonėms reiktų rinktis visavertę mitybą? Ar dar tikite, kad egzistuoja naudingi maisto papildai, kurie tikrai gali padėti vartotojui?
- Maisto papildai – tai tik galima papildoma priemonė, siekiantiems sulieknėti. Daug efektyvesni būdai – tai sportas ar kita aktyvi veikla bei saikinga ir reguliari mityba. 

Maisto papildai sportuojantiems https://ambicija.eu
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris