Maisto papildų platintojai tampa vis įžūlesni

Žydrūnė Domarkaitė
2014-03-13
Papildų platintojai darosi vis įžūlesni – uždraudus Lietuvoje platinti nenurodyto gamintojo papildą, jis dažniausiai vėl atsiranda prekyboje tik jau pakeistu pavadinimu. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė tikina, kad tokių papildų gamintojų ir platintojų sugaudyti praktiškai neįmanoma.
Maisto papildų platintojai tampa vis įžūlesni

- Kaip dažnai susiduriate su maisto papildais, kurie Lietuvoje platinami nelegaliai? 
- Per pastaruosius metus pasitaikė keletas atvejų, kai maisto papildai platinami interneto svetainėse, tačiau jose nurodomi tik užsienio šalių gamintojų adresai, daugiausia JAV, o platintojai, kurie turėtų atsakyti už pažeidimus, lieka nežinomi. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistams nepavyksta nustatyti Lietuvoje neregistruotų maisto papildų platintojų, kadangi pristatydami užsakytą siuntą, tiekėjai nenurodo jokios kontaktinės informacijos. Šiais atvejais tyrimo medžiagą Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paprastai perduoda policijos pareigūnams, įgaliotiems tirti tokio pobūdžio pažeidimus. 

- Kur žmonės įsigyja nelegalių papildų?
- Manytina, kad dažniausiai tokių maisto papildų įsigyjama internetu, kai maisto papildų platintojas yra kitoje šalyje, pavyzdžiui, JAV, ir neturi leidimo veiklai. Vis dėlto būna, kad žmonės neleistinus vartoti papildus įsigyja net ir vaistinėse.

- Ar vartotojai kreipiasi patys, klausdami apie papildų kokybę? Dėl kokių priežasčių jie tai daro?
- Dažniausiai vartotojai kreipiasi dėl pastebėtų maisto papildų ženklinimo ir reklamos pažeidimų. Gaunami klausimai apie maisto papildų kokybę dažnai būna susiję su prašymais patarti, ar vartojamas maisto papildas tinkamas. Taip pat kartais pranešama apie galimai netinkamą maisto papildų kokybę, tačiau pasitaikė tik vienas atvejis, kai nustatyta, kad pranešimas pagrįstas.

- Kitų šalių atliekamų tyrimų rezultatai rodo, kad vartojami tam tikri sintetiniai vitaminai (pvz., vitaminas E arba C) gali sukelti onkologinius susirgimus. Ar atsižvelgiate į tokius tyrimus?
- Daugelio, ypač riebaluose tirpių, vitaminų dideli kiekiai gali turėti kancerogeninį ir toksinį poveikį, todėl vartojamas kiekis turi būti ribojimas. Jeigu gautų duomenų, kad būtų viršyta konkretaus vitamino toksinė dozė, VMVT skubiai imtųsi priemonių visuomenės saugai užtikrinti.
Pavyzdžiui, šių metų vasarį tarnyba yra gavusi iš Lenkijos pranešimą dėl amerikietiškų maisto papildų „Multivitamin for Women“ (gamintojas – „BioTech USA“), kurių sudėtyje nustatytas per didelis vitamino B6 kiekis. Šis vitaminas yra labai svarbus nervų ir imuninei sistemoms, tačiau ilgą laiką vartojant maisto papildus dideliais kiekiais, gali sutrikti nervinė sistema, kūno judesių kontrolė. Taip pat gali padidėti jautrumas saulės šviesai, atsirasti pykinimas, rėmuo. 

- Ką manote apie papildus, kurių reklamos skelbia, kad jie padeda žmogui sulieknėti? Ar yra tablečių, kurių toks poveikis būtų patvirtintas?
- Pakaitiniai maisto produktai, sukurti taip, kad vartojant pagal gamintojo instrukcijas, jais galima pakeisti visą ar dalį paros maisto raciono ir taip sulaukti tam tikro svorio mažėjimo efekto.
Nuo 2007 m. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) yra išnagrinėjusi 121 teiginį, nurodantį, kad tam tikras maisto papildas padeda atsikratyti papildomų kilogramų, slopina alkį, didina sotumo jausmą. Įvertinusi mokslinę medžiagą, kuri buvo pateikta, kaip patvirtinanti tokių teiginių pagrįstumą, EFSA nusprendė, kad tik trys teiginiai apie lieknėjimą ir svorio metimą iš tiesų yra pagrįsti moksliniais tyrimais: „Laikantis dietos gliukomananas padeda mažinti svorį“, „Vieno valgymo per parą pakeitimas pakaitiniu maisto produktu, laikantis dietos, padeda palaikyti norimą kūno svorį“, „Dviejų valgymų per parą pakeitimas pakaitiniais maisto produktais, laikantis dietos, padeda mažinti svorį“. 

- Gal tuomet vietoje stebuklingus rezultatus žadančių maisto papildų žmonėms reiktų rinktis visavertę mitybą? Ar dar tikite, kad egzistuoja naudingi maisto papildai, kurie tikrai gali padėti vartotojui?
- Maisto papildai – tai tik galima papildoma priemonė, siekiantiems sulieknėti. Daug efektyvesni būdai – tai sportas ar kita aktyvi veikla bei saikinga ir reguliari mityba. 

Maisto papildai sportuojantiems https://ambicija.eu
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris