Neparuošti namų darbai ir diskusijos dėl mažesnio PVM vaistams

Evelina Machova
2015-10-29
Vakar, trečiadienį, Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, Finansų ministerijai neparuošus namų darbų, negalėjo priimti sprendimo dėl PVM tarifo sumažinimo inovatyviems receptiniams, bet nekompensuojamiems vaistams. Finansų ministerija prašė svarstymą atidėti dar savaitei, neva per šį laiką pamėgins sudėlioti visus skaičiukus. Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė įsitikinusi, kad už tokį neveiksnumą finansų ministrui Rimantui Šadžiui turėtų būti inicijuota interpeliacija!
Neparuošti namų darbai ir diskusijos dėl mažesnio PVM vaistams
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė finansų viceministrui Romualdui Gėgždui tiesiai šviesiai rėžė, jog Finansų ministerija, besistengdama taupyti biudžetą, prasilenkia su sveiku protu.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Petras Narkevičius teigia, jog Finansų ministerijos pateiktas raštas su prašymu svarstymus dėl PVM mažinimo inovatyviems vaistams atidėti – „šiek tiek keistas“. Savo ruožtu finansų ministras Rimantas Šadžius, kuris, beje, buvo ir sveikatos apsaugos viceministras, tvirtina, kad klausimas - labai opus ir valstybės pareiga pasirūpinti sunkiai sergančiaisiais, tačiau PVM mažinimas šiuo atveju labai jau dviprasmiškas.

Komiteto posėdyje dalyvavęs finansų viceministras Romualdas Gėgždas sakė, jog prašoma šį klausimą atidėti vos savaitėlei. Tokia mintis, pasak jo, kilusi po susitikimo su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais. Dabartinis siūlymas kompensuoti vaistus, kurių kaina yra daugiau kaip trys šimtai eurų, esą kelia klausimą, ar iš viso tai įmanoma padaryti. „Keliame klausimą, ar nebūtų įmanoma tuos brangius receptinius nekompensuojamus vaistus padaryti valstybės kompensuojamais. Juk sprendimas vis dėlto turi būti ir socialiai teisingas. PVM mažinimas šiuo atveju nėra geriausia išeitis ir reikia ieškoti kitų kelių, kaip sušvelninti brangių vaistų kainą pacientams. Dar per savaitę, galime viską paruošti kaip „reikalas“,“ - porino viceministras R.Gėgždas.

Maža to, Finansų ministerijos atstovų teigimu, po susitikimo tiek su Sveikatos apsaugos ministerijos, tiek ir su Valstybinės ligonių kasos atstovais paaiškėjo, jog ne visi duomenys yra tikslūs. Mat dabar kompensuojamųjų vaistų parduodama kur kas daugiau, nei parodoma didmeninės prekybos pardavimuose. Vadinasi, visa turima informacija - klaidinga. Dabar kompensuojamiesiems vaistams iš PSDF biudžeto skiriama 59 mln. eurų. Norint kompensuoti ir šiuo metu nekompensuojamus brangius vaistus papildomai reikėtų – 38 mln. eurų.

Nepaisant užvirusių diskusijų, klausymo svarstymas atidėtas dar savaitei.

P.S.
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė nepritaria siūlymui numatyti 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą brangesniems nei 300 eurų nekompensuojamiems receptiniams vaistams.
„Turi būti ženkliai aiškiau pasakoma - ne pinigų suma, o pagal diagnozes, efektyvumą, klinikinius tyrimus, ko nėra šiandien atlikta. Tai yra įžvelgiamas gamintojų piktnaudžiavimas, kad kai kurie nuleis truputėlį vaistų kainą tam, kad nereikėtų mokėti 21 proc. PVM“, - antradienį žurnalistams sakė ministrė. Ministrės teigimu, lengvatinis PVM tarifas tam tikriems nekompensuojamiems vaistams neturėtų būti siejamas su jų verte.


Nuomonės
Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys Andrius Palionis:

Turbūt palaikyčiau Finansų ministerijos pusę. Siūlymas yra skirtas tik tiems vaistams, kurie yra receptiniai ir nekompensuojami valstybės ir kainuojantys daugiau nei 300 eurų. Pasirinkimas, sakyčiau, keliantis daug dviprasmybių ir, manau, kad teisingiau būtų, jog 5 procentų PVM tarifas būtų taikomas visiem receptiniams nekompensuojamiems vaistams, nepriklausomai nuo jų kainos.



Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys Antanas Nesteckis:

Sutinku, kad mintis - nebloga. Tačiau kai pradedame blaškytis ir ieškoti galimybių, kaip ir kokiu kitu mokesčiu, pavyzdžiui, didinamu akcizu tabakui, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio praradimus, kyla chaosas. Reikia suprasti, kad negalime kiekvieną dieną ką nors keisti, vis dėlto reikėtų laikytis tam tikros tvarkos. Šis klausimas išties painus, tačiau akivaizdu, kad šiandien realiai negalime tiksliai pasakyti, kaip kontroliuosime sumažintą PVM tarifą inovatyviems vaistams, kad neatsirastų piktnaudžiavimo atvejų.
 


Seimo biudžeto ir finansų komiteto narė Irena Degutienė:

Nebesuprantu, ką mes čia dirbame. Praėjusią savaitę Finansų ministerijai buvo duota aiški užduotis. Susėsti dviems ministerijoms ir apskaičiuoti. Šiandien girdžiu, kad reikia dar savaitės. Maža to, iš finansų viceministro pasisakymo susidaro įspūdis, kad ministerija apskritai nesupranta, apie ką čia kalbama. Mes svarstome ne vaistų kompensavimą, o pridėtinės vertės mokesčio mažinimą. Kad tiek ligoninės, tiek ligonių kasos, tiek ir pacientai tuos vaistus pirktų mokėdami mažesnį PVM. Viską galima išspręsti per pusvalandį, net komitete gali susėsti ministerija su Valstybinės ligonių kasos direktoriumi ir viską suskaičiuoti.

 
 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė:
Reikia atskirti du dalykus - PVM tarifo mažinimą ir vaistų įtraukimą į kompensuojamųjų sąrašą. Kiek kainuotų valstybei, jei mes PVM sumažintume iki 5 proc. inovatyviems nekompensuojamiems receptiniams vaistams, kurie kainuoja 300 eurų? Atsakymas - valstybei tai kainuotų apie 9 mln. eurų. Be to, mes net nurodėme šaltinį, kuris tai galėtų padengti, kad valstybė nepatirtų nuostolių. Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai solidariai paprašė padidinti akcizą tabakui, iš ko papildomai gauname 16 mln. eurų. Tai reiškia, kad svarstant biudžetą šį dalyką tiesiog reikėtų priimti ir problema išspręsta. Tačiau diskusijose iškilo mintis, kad tuos vaistus reikėtų kompensuoti šimtu procentu. Valio! Mes tai tikrai palaikome, bet tam papildomai reikia 50 mln. eurų. Žinoma, tuos vaistus galima kompensuoti ne visu šimtu procentų, o perpus. Tuomet reikėtų 25 mln. eurų. Toks variantas galimas: padidinus akcizą gautume 16 mln. eurų ir valstybei iš biudžeto reikėtų skirti tik 9 mln. eurų.
Tačiau kalbame apie tai, kad reikėtų išspręsti šiuo metu susidariusią diskriminacinę padėtį, kai pacientas, gulėdamas ligoninėje, vaistus gali nusipirkti pigiau, tiksliau, su mažesniu PVM tarifu, bet iš jos išėjęs perka jau su 21 proc. PVM tarifu. O dabar gi visos ligoninės, sveikatos apsaugos ministrės nurodymu, turi kuo greičiau išrašyti žmones iš stacionaro. Nonsensas! Namo grįžti ne iki galo pasveikęs ir dar už vaistus turi mokėti kur kas daugiau. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris