Lenkijos senjorai nemokamų medikamentų nesulauks

Gabija Vanagaitė
2014-08-18
Lenkijos Nacionalinis sveikatos fondas kasmet sutaupo apie milijardą zlotų, skirtų vaistams kompensuoti. Tačiau nepaisant to, nusprendė, jog negali išleisti penktadalio šios sumos vaistams, kurie būtų skirti labiausiai nepasiturintiems senjorams.
Lenkijos senjorai nemokamų medikamentų nesulauks
Lenkijoje, ketinta įteisinti, kad senjorams, sulaukusiems 75 metų ir gaunantiems mažiausias senatvės pensijas – 875 zl (apie 1000 Lt) receptiniai vaistai būtų kompensuojami 100 proc.

Pirminis įstatymo projektas numatė, kad senjorai, sulaukę 75 metų ir gaunantys mažiausias senatvės pensijas – 875 zl (apie 1000 Lt) galėtų įsigyti medikamentus lygiomis teisėmis su neįgaliais ir karo veteranais. Tai reiškia, jog visi receptiniai vaistai jiems būtų kompensuojami 100 proc. Įstatymo projekto iniciatoriai apytiksliai paskaičiavo, kad tokia galimybe būtų galėję pasinaudoti kiek daugiau nei 100 tūkst. senjorų. Valstybei tai būtų kainavę 214 mln. zlotų.


Senate tokį sumanymą gynė Jan Rulevski, tačiau kolegų verdiktas nebuvo palankus. Sveikatos apsaugos viceministras Igor Radzievič- Vinnicki tikino, kad tokia suma per didelė našta Nacionaliniam sveikatos fondui. „Senjorai neturėtų vartoti daugiau medikamentų, o taip tikrai bus, jeigu suteiksime galimybę už juos nemokėti. Nemokami vaistai neįgaliam žmogui, valstybei per metus kainuoja pustrečio tūkstančio zlotų, o jo bendraamžiui, neturinčiam jokių privilegijų – kiek daugiau nei šešis šimtus zlotų. Be to, šis sumanymas nėra taip lengvai įgyvendinamas. Kaip gi gydytojas turėtų išsiaiškinti, ar senjoras patenka į labiausiai nepasiturinčiųjų gretas? Reikėtų pristatyti pajamas liudijančius dokumentus“, - sakė viceministras.

Įstatymo iniciatoriai dar bandė gelbėti situaciją ir pateikė Senatui kompromisinį dokumento variantą. Pagal jį, nemokamus medikamentus nepasiturintys senjorai būtų galėję gauti tik nuo kitų metų rudens. Tuomet pradės veikti elektroninio recepto sistema ir nebus galimybės piktnaudžiauti „suteikta privilegija“, mat sistemoje bus fiksuojama – kiek ir kokių vaistų gavo pacientas, kuriam laikui jų turi pakakti. Apskaičiuota, jog tokiu atveju vaistų kompensavimui valstybė išleistų perpus mažiau – apie 100 mln. zlotų.

Deja, šis įstatymo projektas praėjusios savaitės pabaigoje taip pat žlugo. Senato nariai nusprendė paprasčiausiai jį atmesti ir neleisti šalies parlamentui jo netgi svarstyti. Po tokio akibrokšto Jan Rulevski neatmetė galimybės kreiptis į Konstitucinį Teismą. Esą, šalies konstitucija įpareigoja valdančiuosius suteikti ypatingą sveikatos apsaugą vaikams, nėščiosioms, neįgaliesiems ir būtent senjorams. „100 milijonų zlotų sudaro vos vieną procentą visų Nacionalinio sveikatos fondo lėšų, skirtų vaistams kompensuoti. Be to, kasmet sutaupome beveik milijardą, todėl nematau priežasties nepritarti mūsų siūlomoms įstatymų pataisoms“ , - Lenkijos spaudai sakė J.Rulevski. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris