Lengvata kainų gal nesumažins, bet suvienodins žaidimo taisykles

Evelina Machova
2017-08-11
Seimo nariai sako, jog iš daugelio Vyriausybės pateiktų pridėtinės vertės mokesčio lengvatų, siūloma lengvata receptiniams nekompensuojamiems vaistams yra bene viena logiškiausių. Galbūt tai ženkliai ir nesumažins vaistų kainų, tačiau farmacijos rinkos dalyviams šiek tiek suvienodins rinkos žaidimo taisykles. 
Lengvata kainų gal nesumažins, bet suvienodins žaidimo taisykles
Nors nemaža dalis ekonomistų abejoja, jog PVM lengvata atpigins pacientams vaistus, nes tam reikia dar ir papildomų sąlygų. Tuo tarpu Seimo narių teigimu, tokia lengvata šiek tiek suvienodins farmacijos rinkos žaidimo taisykles.

Faktas: 

 
Vyriausybės parengtoje mokesčių sistemos pertvarkoje siūloma, kad ši naujovė galėtų įsigalioti 2018 m. sausio 1 d. Žinoma, tam dar turės pritarti Seimas.

Tarp vilčių ir abejonių
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Vyriausybei pateikus numatytą lengvatų planą, teigė, jog numatytas lengvatinis PVM tarifas nekompensuojamiems receptiniams vaistams įneštų daugiau socialinio teisingumo ir realiai padėtų pacientams vaistus įsigyti pigiau. Tuo tarpu šalies ekonomistai tuo abejoja teigdami, kad nors ir yra šalių kuriose taikomos PVM lengvatos vaistams, tačiau norint, kad jos veiktų turi būti užtikrinama didelė konkurencija. Mat jei nėra didelės konkurencijos, tarkim, tik vienas ar vos keli pardavėjai, didelė tikimybė, kad kaina nemažės. 
 
Taigi sumažintas PVM tarifas veikia tik tuomet, kai yra daug pardavėjų. Daugelis pateikia ir pavyzdį apie kai kuriuos maisto produktus, kuriems buvo taikytos lengvatos, bet šie produktai galutiniam pirkėjui neatpigo. Todėl natūralu, jog manoma kad ir vaistų kainų mažėjimo pacientai nepajus. Mat tam dar be viso to riekia ir paklausos elastingumo. Jeigu vaistai yra nepakeičiami, vadinasi, žmonės juos pirks bet kuriuo atveju, nes nėra kitos išeities. Tuomet jų gamintojams nėra prasmės kainos mažinti, nes žmonės juos vis tiek pirks. Nebent tuos vaistus būtų galima pakeisti kitais. Tokiu atveju tikimybė, kad jų kaina sumažės nemenka. 
 
„Lengvatinio 5 proc. PVM tarifo taikymas nekompensuojamiems receptiniams vaistams – tai dar vienas iš būdų realiai mažinti vaistų kainas, kurios Lietuvoje vis dar yra gana didelės, lyginant su kitomis šalimis. Rezervų mažinti vaistų kainas yra ir juos būtina išnaudoti, nes turime atstovauti paprastų žmonių interesus, nuolat ieškoti galimybių, kaip jiems palengvinti gyvenimo sąlygas, finansinę naštą“, – teigė ministras A.Veryga.
 
Lengvata pateisinama
Dėl įvairiausių PVM lengvatų Lietuvoje dažnai kyla aršios diskusijos. Tačiau Vyriausybės siekį iki 5 proc. sumažinti PVM receptiniams nekompensuojamiesiems vaistams Seimo narė Ingrida Šimonytė vadina normaliu sprendimu. Dabar lengvata taikoma tik kompensuojamiems vaistams arba visiems, receptiniams nekompensuojamiems brangesniems nei 300 eurų. 
 
„Dabar yra tokia juokinga nuostata dėl brangių vaistų – jiems lengvatinis tarifas nustatytas net ir nekompensuojamiems, jei jie brangesni nei trys šimtai eurų. Manau, teisingiau taikyti visiems vaistams“, - Ingrida Šimonytė.

„Čia daug logikos yra, nes dabar jeigu vaistas yra receptinis, bet nekompensuojamas, tuomet jam taikomas dvidešimt vieno procento PVM tarifas. Todėl tokio vaisto kaina iš karto didesnė, nes nėra kompensacijos. 
 
Dabar yra tokia juokinga nuostata dėl brangių vaistų – jiems lengvatinis tarifas nustatytas net ir nekompensuojamiems, jei jie brangesni nei trys šimtai eurų. Manau, teisingiau taikyti visiems vaistams, o ne tik brangiems, nes tada atsiranda toks kainos arbitražas – prekybininkai stengiasi patekti į tą kategoriją, kuriai taikomas lengvatinis tarifas, ir tai nereiškia, kad žmogui galutinė kaina labai smarkiai nesumažėja“, – aiškina parlamentarė.
 
Tai jog galiojanti tvarka nelabai teisinga pritaria ir seimo narė Rasa Budbergytė. 
 
„Farmacinė rinka turi tam tikrus savo iškraipymus, tačiau žmonės gauna labai mažas pensijas, dirba už minimalų atlyginimą, o Konstitucija garantuoja, kad sveikatos apsauga turi būti prieinama. Todėl manau, kad ši lengvata vaistams yra pateisinama“, - Rasa Budbergytė. 

„Į klausimą dėl lengvatinio PVM vaistams, siūlyčiau žiūrėti iš kito kampo. Pajamų nelygybė, kurią turime Lietuvoje ir tai, kiek  mes perskirstome surenkamas lėšas per valstybės biudžetą ir per sveikatos draudimo fondą, per visas įmokas kurias sumoka mokesčių mokėtojai, mano nuomone tas perskirstymas yra labai mažas lyginant su kitomis Europos sąjungos šalimis.  
 
Taip pat neturime ir progresinių mokesčių. Visos PVM lengvatos ekonomine prasme yra regresinės, tačiau mes kaip šalis turime labai blogą situaciją kalbant apie pajamų nelygybę. Ji bene didžiausia visoje Europos sąjungoje. Manau neverta galvoti tik taip paprastai ar ta lengvata tiesiogiai pasieks žmogų. Farmacinė rinka turi tam tikrus savo iškraipymus, tačiau žmonės gauna labai mažas pensijas, didelė dalis visuomenės dirba už minimalų atlyginimą, o Konstitucija garantuoja, kad sveikatos apsauga turi būti prieinama. Todėl manau, kad ši lengvata vaistams yra pateisinama“, - sako R.Budbergytė. 

Komentaras:
 
Ekonomistė Rūta Vainienė:
 
- Jei visiems receptiniams vaistams, nesvarbu ar jis patenka į kompensuojamųjų vaistų sąrašą ar ne, būtų taikomas lengvatinis penkių procentų pridėtinės vertės mokesčio tarifas, galime tikėtis, kad ir pacientai pajus vaistų kainų mažėjimą. Vaistų tiek rinka, tiek ir kainodara gana specifiška ir čia veikai ne paklausos santykis, o labai daug reguliavimo mechanizmų. Gamintojai deklaruoja kainą, tuomet didmenininkas deda savo antkainį, po to ir mažmenininkas ir visoje šioje grandyje veikia gana griežtas reguliavimas. Jei receptiniams nekompensuojamiems vaistams būtų taikomas lengvatinis PVM tarifas, galime tikėtis, kad bent pradiniu momentus vaistų kainos sumažės maždaug šešiolika procentų. 
 
Manau, kad tai prasminga ir net seniai laukta lengvata. Šiuo metu vyrauja labai didelės disproporcijos. Kompensuojami vaistai iš principo gauna dvi lengvatas. Pirmą jie patenka į valstybės kompensuojamųjų vaistų sąrašą antrą jiems taikomas lengvatinis PVM tarifas. Tuo tarpu į šį sąrašą nepatekę vaistai turi jaustis kaip kokie raupsuotieji. 
 
Negana to, kad valstybė jų nekompensuoja, jiems taikomas ir didesnis PVM tarifas. Arba, kad ir po pastarojo Kainyno pertvarkos kai iš jo iškrito daugiau nei du šimtai vaistų. Tie vaistai ne tik kad iškrito iš sąrašo, bet jiems nuo šiol taikomas ir dvidešimt vieno procento PVM tarifas. Natūralu, kad kaina pirkėjams išaugo kelis kartus ir tai gąsdina. Tai, galima sakyti, yra ir dviguba neteisybė, kas iškraipo rinką. Nes kaip ir minėjau kompensuojamųjų vaistų sąrašo vaistai turi dvigubą lengvatą. 
 
Todėl būtų visai logiškas sprendimas receptiniams vaistams suvienodinti PVM tarifą. Žinoma, kalbant apie vaistų kainas dažnai kaltinami jų gamintojai ar prekybininkai, tačiau retai kada pagalvojame, jog maždaug pusę vaisto kainos dalies, žinoma proporcijos nuo kiekvieno vaisto gali būti skirtingos, sudaro dažniausiai valstybei per mokesčius tenkanti dalis. 

Tarp kitko:
 
 Praėjusios kadencijos Seimo Sveikatos komiteto narė darbietė Vilija Filipovičienė iniciavo įstatymo pataisas dėl pridėtinės vertės mokesčio, kuriomis siekiama, kad nekompensuojamiems receptiniams vaistams, kurių apmokestinamoji vertė didesnė nei 300 eurų, taikyti tik 5 proc. PVM tarifą.
 
 Pasak įstatymo pataisų iniciatorės V.Filipovičienės, pagrindinis lengvatų įvedimo tikslas - sumažinti brangių nekompensuojamų vaistų kainas, kad jų prieinamumas pacientams būtų kur kas didesnis. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris