Kinijoje brangs pigiausi vaistai

Bernardas Šaknys
2014-05-16
Kinijos valdžia imasi veiksmų skatinti pigių vaistų gamybą, sumažindama apribojimus verslui. Dėl itin mažo pelno gamintojams bei pardavėjams, pastaruoju metu šalyje ėmė trūkti pigesnių vaistų. Tikimasi, kad nauja tvarka padės užtikrinti reikiamą vaistų kiekį. Tačiau dalis vaistų pabrangs.
Kinijoje brangs pigiausi vaistai

Keičia tvarką
Kinijos vyriausybė keičia šalyje parduodamų pigių vaistų apmokestinimo tvarką. Vaistų pardavėjams bus suteikta daugiau laisvės sprendžiant, kokį antkainį užsidėti. Sprendimas palies daugiau nei 500 skirtingų pavadinimų vaistų – apie 280 pagamintų Vakaruose ir apie 250 užpatentuotų Kinijoje. Anksčiau šiuos vaistus valdžia draudė parduoti brangiai, taip siekdama sumažinti naštą pacientams. Dabar bus galima juos parduoti brangiau, tiesa, neviršijant nustatytų ribų.
Vakarietiški vaistai pacientams nuo šiol per dieną maksimaliai kainuos 3 juanius (apie 1,2 Lt). Kinijoje pagaminti preparatai galės brangti iki 5 juanių (apie 2 Lt) per dieną. Nacionalinė plėtros ir reformų komisija (NVRK), pristačiusi šiuos pokyčius, taip pat įpareigojo vietos valdžios institucijas iki birželio mėnesio sudaryti viešus pigių vaistų sąrašus. Taip pat bus stiprinama pardavėjų kontrolė, kad vaistų kainos nekiltų „be pagrindo“. Iki šiol Kinija buvo nustačiusi atskiras maksimalias sumas daugiau nei dviems tūkst. vaistų, kuriuos apmoka valstybinis sveikatos draudimas.

 
Neapsimoka gaminti
NVRK praėjusią savaitę išplatintame pranešime sakoma, kad „lyginant su brangesniais, pigių vaistų pelningumas - labai mažas. Todėl pigesnių vaistų gamintojų galimybės „sugerti“ augančias kainas, tapo labai ribotos“. Tokiu pareiškimu motyvuoti vaistų kainų pokyčiai.
Pigių vaistų Kinijoje ėmė smarkiai mažėti, kai kylančios kainos ir kritęs tokių medikamentų poreikis privertė kompanijas susitelkti į pelningesnę veiklą – brangių vaistų gamybą ir pardavimą. Dėl to dalis kompanijų visiškai atsisakė gaminti ar parduoti kai kuriuos pirmajai pagalbai naudojamus medikamentus.
Praėjusiais metas NVRK pradėjo kainų ir išlaidų tyrimą Kinijos bei užsienio farmacijos industrijoje. Pasak farmacininkų, šie veiksmai susiję su Pekino siekiais išanalizuoti, kaip skiriasi užsienio firmų tiekiamos produkcijos į Kiniją ir kitas rinkas kainos. Tyrimas apima apie 60 vietinių bei užsienio kompanijų. Galutinius tyrimo rezultatus NVRK turėtų paskelbti vėliau šiemet.
 

Prognozuoti anksti
Čang Fengas iš Kinijos medicinos universiteto teigia, kad sprendimas leisti rinkai laisviau reguliuoti kainos dydį, labiau motyvuos pigių vaistų gamintojus ir leis užtikrinti reikiamą vaistų kiekį. Tokiu būdu bus išspręsta problema, kai žmonės negalėdavo įsigyti būtiniausių medikamentų, nepaisant mažos jų kainos, nes jų tiesiog nieks negamino.
Tačiau tarptautinių farmacijos kompanijų „Sanofi“ ir „Pfizer“ atstovai komentuoti naujus reguliavimus atsisako. Jų teigimu, kol kas dar anksti vertinti, kaip šie pokyčiai paveiks jų verslą Kinijoje.
Tuo metu vieno didžiausių investicinių bankų Kinijoje „Guotai Junan Securities“ analitikas Džonsonas Sun sako, kad nauja tvarka leis mažmenininkams pakelti dalį kainų. „Tong Ren Tang (red. past. - Kinijos farmacijos kompanija, didžiausia tradicinės medicinos vaistų gamintoja) gali padvigubinti kainas. Ypač tokių prekės ženklų, kurie yra gerai žinomi ir patikimi. Pirmiausiai augs kainos tų medikamentų, kurie dėl valdžios nustatytų kainų lubų, yra perpus pigesni nei Honkonge,“ – mano banko analitikas D.Sun.
 
Tarp kitko:
Tradicinė kinų medicina Vakarų mokslininkų dažniausiai vertinama kaip pseudo mokslas. Gydymo žolelėmis, akupunktūra, masažais ir pan. tradicijos, perduodamos iš kartos į kartą jau apie 2 tūkst. metų. Tačiau dažniausiai remiantis tradicijomis į mokslinius tyrimus dėmesys nebūna kreipiamas.
Kinijoje pirmoji sveikatos sistemos reforma pradėta įgyvendinti dar 1949 m. į valdžią atėjus Komunistų partijai. Antrasis permainų laikotarpis skaičiuojamas nuo 1980 m. Šiuo metu šalyje bandoma įdiegti naują bendrą medicinos sistemą, reformuoti sveikatos draudimą. Taip pat vykdoma Pasaulio banko sveikatos ir „Sveikos Kinijos 2020“ projektai.
Kinijoje 2012 m. sveikatos sistemai teko apie 5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP). Palyginimui JAV tais pačiais šis rodiklis siekė beveik 18 proc., Lietuvoje beveik 7 proc.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris