Kada Lietuvos vaistinėse galėsime pasiskiepyti?

www.lsveikata.lt
2015-04-20
Kovo mėnesį Lietuvos Respublikos Seimas priėmė farmacijos įstatymo pakeitimus, kurie leidžia teikti  farmacinės rūpybos paslaugas vaistinėse. Šios veiklos įteisinimas suteikia teisę vaistininkams spręsti pacientų problemas susijusias su vaistų vartojimu, aktyviai dalyvauti prevencinėse ir profilaktinėse visuomenės sveikatos programose. Sveikatos ekspertai pažymi, kad tokia vaistininko praktika Europos ir pasaulio sveikatos apsaugos sistemose jau yra įprasta, todėl sveikintina, kad Lietuva pagaliau taip pat žengia pirmuosius žingsnius šioje srityje.
Kada Lietuvos vaistinėse galėsime pasiskiepyti?
Pasak Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos ekspertės, vaistininkės Jūratės Švarcaitės, „kai kas nuogąstauja dėl galimo anafilaksinio šoko vakcinacijos metu ir kitų nepageidaujamų reakcijų, tačiau šalyse, kuriose pacientai skiepijami vaistinėse, jokių komplikuotų situacijų dar nėra pasitaikę.

Pasak Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos (NVPA) ekspertės, vaistininkės Jūratės Švarcaitės, farmacinės rūpybos įteisinimas – pagalba visai šalies sveikatos priežiūros sistemai: „Vaistininkai, bendradarbiaudami su gydytais, pagaliau turės galimybę padėti pacientams pasiekti optimalų gydymo vaistais rezultatą, išspręsti su vaistų vartojimu susijusias problemas bei atpažinę rimtesnius susirgimus, nukreipti pas gydytoją“.
Farmacinę rūpybą jau įteisino daugelis Europos Sąjungos (ES) šalių. Tarp jų ir kaimyninė – Latvija. „Iš kitų šalių pavyzdžių matome, kad ši sistema padeda gydytojams efektyviau išnaudoti savo laiką - daugiau dėmesio skirti sunkiems ligoniams ir naujų susirgimų diagnozavimui. Taip pat yra taupomos sveikatos sistemos lėšos, nes pacientai, tinkamai vartodami vaistus, pasiekia rekomenduojamų gydymo rezultatų“, - teigė J.Švarcaitė.
 

Aktualu sergantiesiems lėtinėmis ligomis
Pagrindinis farmacinės rūpybos tikslas – pagerinti paciento gyvenimo kokybę ir pasiekti akivaizdžius rezultatus: visišką išgijimą, simptomų sumažinimą, eliminavimą, lėtinių ligų progresavimo sustabdymą ar sulėtinimą bei susirgimų ir jų simptomų prevenciją.
Lietuvos vaistinėse galėtų atsirasti paslauga, skirta pacientams sergantiems lėtinėmis ligomis ir vartojantiems keletą vaistų. „Ši paslauga labai gerai išplėtota, tarkime, Jungtinėje Karalystėje. Jos tikslas bus peržiūrėti visus paciento vartojamus vaistus, atpažinti galimas problemas ir kartu su pacientu jas išspręsti“, - komentavo J.Švarcaitė.
Vaistininkai kitose šalyse teikia farmacinės rūpybos paslaugas sergantiems diabetu, esant poreikiui apmoko tinkamai naudotis inhaliatoriais, nes nuo to tiesiogiai priklauso kai kurių ligonių sveikatos kontrolė ir gyvenimo kokybė. Šios paslaugos taip pat galėtų būti siūlomos Lietuvos pacientams.
„Paprasčiausi dalykai, kuriems šeimos gydytojai kartais neberanda pakankamai laiko, bus ranka pasiekiami daugelyje vaistinių. Sveikatos priežiūros sistema pagaliau stengiasi žmonėms gydymo procesus padaryti kiek įmanoma patogesnius ir prieinamesnius. Vaistininkas tampa paciento ir gydytojo pagalbininku“, - teigė J. Švarcaitė.
 

Vakcinacija nebuvo įteisinta
Net penkiose ES šalyse vaistinės jau turi teisę skiepyti pacientus nuo sezoninio gripo ar kitų infekcinių ligų. Sveikatos specialistai pažymi, kad Lietuvoje vakcinacijos lygis, atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir ES rekomendacijas, yra vienas žemiausių Europoje, todėl manyta, kad panaši paslauga Lietuvos vaistinėse galėjo reikšmingai prisidėti prie situacijos gerinimo, tačiau kol kas ji nebus teikiama.
J.Švarcaitės teigimu, vakcinacija vaistinėse nebuvo įteisinta dėl laikos stokos surengti platesnę diskusiją šiuo klausimu. „Kai kas nuogąstauja dėl galimo anafilaksinio šoko vakcinacijos metu ir kitų nepageidaujamų reakcijų bei abejoja vaistininko kompetencija susitvarkyti su šiomis rizikomis, - sakė J.Švarcaitė, - tačiau šalyse, kuriose pacientai skiepijami vaistinėse, jokių komplikuotų situacijų dar nėra pasitaikę.“
 
Pavyzdinis modelis - Jungtinėje Karalystėje
Plačiausias farmacinės rūpybos paslaugų spektras įteisintas Jungtinėje Karalystėje. J.Švarcaitės teigimu, panašus modelis ateityje galėtų spręsti ir Lietuvos problemas – abi šalys susiduria su panašiais sunkumais - nepakankamu šeimos gydytojų kiekiu, visuomenės senėjimu, polifarmacija (trijų ir daugiau vaistinių preparatų vienu metu vartojimu).
Jungtinėje Karalystėje vaistinė pilnai integruota į pirminės sveikatos priežiūros sistemą, o vaistininkai yra visateisiai jos nariai ir dirba greta šeimos gydytojo. Vaistininkas gali teikti konsultacijas pacientams panašiai kaip šeimos gydytojas bei spręsti visus su vaistų vartojimu susijusius klausimus“, – pasakojo NPVA ekspertė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris