JAV vaistų kainos per daug išpūstos?

Gintarė Kaminskienė
2015-10-23
Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose, dvidešimties pasaulyje daugiausiai parduodamų vaistų kainų vidurkis yra net tris kartus didesnis nei Didžiojoje Britanijoje. Tokie tyrimų duomenys mokslininkams leidžia teigti, kad daugumos „populiarių“ ligų ir negalavimų gydymo kainos JAV yra „išpūstos“ ir neproporcingos. Tuo tarpu, vaistų gamintojai sako, kad pelnas šioje srityje yra reikalingas norint finansuoti sudėtingus tyrimus, o kainos taip pat atspindi ir vaistų ekonominę vertę.
JAV vaistų kainos per daug išpūstos?
Didžiosios Britanijos Liverpulio universiteto tyrėjai nustatė, kad vaistų kainos JAV jau seniai yra ženkliai didesnės nei Europos rinkose. Lyginant su Brazilija jos skiriasi šešis kartus, nuo šalies, kurioje medikamentų kainų vidurkis mažiausias, dažniausiai tai – Indija – net 16 kartų.

Skiriasi keliolika kartų
Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur kainas nustatyti ir kontroliuoti leidžiama atsižvelgiant į konkurencinę rinką, vaistai kainuoja daugiau nei šalyse, kuriose kainos tiesiogiai arba netiesiogiai yra kontroliuojamos vyriausybės. Tokia situacija labai naudinga farmacinėms kompanijoms. Neretai sakoma, kad būtent amerikiečiai tokiu būdu remia viso pasaulio sveikatos sistemas.

Didžiosios Britanijos Liverpulio universiteto tyrėjai nustatė, kad vaistų kainos JAV jau seniai yra ženkliai didesnės nei Europos rinkose. Lyginant su Brazilija jos skiriasi šešis kartus, nuo šalies, kurioje medikamentų kainų vidurkis mažiausias, dažniausiai tai – Indija – net 16 kartų.
Prieita prie išvados, kad dvidešimt vartojamiausių vaistų, kurie sudaro net penkiolika procentų praėjusiais metais pasaulyje pagamintų medikamentų, yra pagrindinis naudos šaltinis didžiosioms farmacijos kompanijoms.
 
Palyginimai klaidinantys
Vaistų gamintojai sako, kad pelnas šioje srityje yra reikalingas norint finansuoti sudėtingus tyrimus, o kainos taip pat atspindi ir vaistų ekonominę vertę. Pažymimas ir nemažas pasveikusiųjų nuo tokių sudėtingų ligų kaip vėžys skaičius.
Apskritai JAV Farmacijos tyrinėtojai ir gamintojai atkreipia dėmesį, kad tarptautiniai palyginimai yra klaidinantys todėl, kad nurodant kainas, neatsižvelgiama į „agresyviomis derybomis“ pasiekiamas draudikų nuolaidas. Jos gali sumažinti realią, draudimo bendrovių mokamą, kainą. Tiesa, panašios konfidencialios nuolaidos taip pat siūlomos ir dideliems Europos pirkėjams.

Kita kainos augimo priežastis pastaraisiais metais – infliacija JAV. Europos vyriausybės tuo pačiu metu „užšaldė“ kainas ar jas net sumažino. Nuo 2008 iki praėjusių metų daugiausiai parduodamų vaistų kainos išaugo 127 procentais. Palyginimui, buities prekės pabrango tik vienuolika procentų. Tuo tarpu Europoje, finansų krizės metu, pramonės vadovai buvo priversti skųstis dėl metinių kainų kritimo.
 
Kuo ilgiau rinkoje – tuo pigesni
Analizės metu nustatyta, kad kainų pokyčiai mažiau palietė sudėtingus vaistus, pavyzdžiui, kurie skirti kovai su vėžiu ar reumatoidiniu artritu. „JAV turi konkurencingą rinką, kuri dirba, kad kontroliuotų kainas, skatindama naujo gydymo vystymąsi ir plėtrą“, - sako korporacijos „PhRMA“ komunikacijos vadovė Holy Kempbel. Anot jos, tiesa, kad amerikiečiai moka daugiau už naujai pasirodžiusius vaistus, tačiau bėgant laikui ši krenta.
Panašias tendencijas pastebėjo ir prie tyrimo prisidėjęs Liverpulio universiteto vaistų kainų ekspertas Endrius Hilas. „Daugelis didžiausių skirtumų buvo akivaizdūs, kalbant apie senesnius medikamentus. Reiškia, JAV vaistų kainos reguliariai peržiūrimos kasmet“, - teigė jis. Tad kuo ilgiau vaistas sukasi rinkoje, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus pigesnis. Be to, yra sudaroma galimybė žymiai pigiau įsigyti nepatentuotus vaistus.
Tiesa, Didžiojoje Britanijoje nepatentuoti vaistai skiriami trimis iš keturių atvejų, o kitose Europos dalyse - dar dažniau. Tuo tarpu, Jungtinės Amerikos Valstijos lėčiau kontroliuoja nepatentuotų populiariųjų vaistų „atvykimą“, kuris paaiškina tam tikrus kainų pokyčius.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris