Farmacijos milžinės derasi dėl susijungimo

Paulius Zanevičius
2014-05-08
Didžiausia pasaulyje amerikiečių farmacijos korporacija „Pfizer“ pateikė Anglijos kompanijai „AstraZeneca“ grandiozinį 106 mlrd. JAV dolerių (apie 265 mlrd. Lt) pasiūlymą dėl susijungimo. Nors britai siūlymo atsisakė, analitikai spėja, kad „Pfizer“ dėl bendrovės perėmimo kreipsis tiesiai į „AstraZeneca“ akcininkus.
Farmacijos milžinės derasi dėl susijungimo

Derybų paraštės
Jei šios kompanijos sujungs pajėgas, tai bus laikoma stambiausiu komerciniu sandoriu visoje ikišiolinėje farmacijos istorijoje. Tačiau pasak „AstraZeneca“ valdybos, jiems siūloma suma yra per maža ir nuvertina tikrąjį bendrovės potencialą. Pateikdami ilgalaikes finansines sąmatas, kompanijos atstovai tvirtino galintys per dešimt metų savarankiškai pakelti metinį įmonės pelną 84 proc., tai yra, nuo 25,7 mlrd. JAV dolerių praėjusiais metais iki 45 mlrd. 2023 metais. Jie įvertino, kad didžiąją dalį metinio pajamų prieaugio sudarys kuriami nauji vaistai, įskaitant perspektyvias imunoterapines priemones vėžiui gydyti. „AstraZeneca“ pirmininkas Leifas Johanssonas baiminasi, kad bendradarbiavimas su „Pfizer“ jų įmonei sukeltų nereikalingą riziką. 
Susijungimas kompanijai „Pfizer“ padėtų sutaupyti mažiausiai vieną milijardą JAV dolerių mokesčių per metus. Be to, amerikiečiai suinteresuoti sudaryti šį sandorį anksčiau, nei pradės veikti galimi JAV mokesčių įstatymo pakeitimai, kurie užkirstų kelią įmonei perkelti mokestinę bazę į Didžiąją Britaniją. Daugelio investuotojų bei analitikų nuomone, pasiūlymo kaina ateityje bus toliau keliama, ir tai privers britus iš naujo susėsti prie derybų stalo.
 
Politinės audros
Farmacijos milžimų užmojis įžiebė diskusijas tarp Didžiosios Britanijos politikų. „Pfizer“ atstovai užtarimo kreipėsi į britų valdžios atstovus. Amerikiečių farmacijos lyderiai tikino, jog tęs Anglijoje vykdomus vaistų tyrimus. „Pfizer“ generalinis sekretorius, bandydamas subalansuoti santykius su vyriausybe, žadėjo įrengti „AstraZeneca“ suplanuotą naują tyrimų centrą Kembridže bei išsaugoti gamyklą Maklsfilde. Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas laikėsi rezervuotos pozicijos. Jo teigimu, „AstraZeneca“ likimą turi nuspręsti akcininkai, o ne valstybė.
Jeigu įvyktų susitarimas tarp korporacijų, tai būtų didžiausio masto užsienio investuotojų įsiveržimas į Anglijos rinką. Šalies politikai bei verslininkai tame įžvelgia ne tik naujas galimybes, bet ir grėsmes. Jie baiminasi dėl darbo vietų išsaugojimo ir, vertindami situaciją kaip nacionalinio intereso klausimą, neatmeta valstybinio įsikišimo galimybės.
Sandoriui labiausiai priešinasi kairiosios britų politinės jėgos. „Pfizer“ turi prastą ankstesnių įsigijimų reputaciją. Ar mes tikrai norime, kad britų pramonės brangakmenis, mūsų didžiausia vaistų kompanija, būtų laikomas įrankiu kažkieno planuose išvengti mokesčių?“, - retoriškai klausė Leiboristų partijos atstovas Chuka Umunna. Opozicijos lyderis Edas Milibandas ragina vyriausybės vadovą nedviprasmiškai įvertinti materialines JAV bendrovės įsigijimų pasekmes šalies interesams.
„Pfizer“ ir „AstraZeneca“ yra tarp didžiausių tarptautinių vaistų tiekėjų. Įvykus susitarimui tarp šių korporacijų, iškilusią didžiausią farmacijos kompaniją akylai stebėtų antimonopolinės pasaulio institucijos.
 
Neaiški reputacija
„Pfizer“ reputaciją Anglijoje temdo prieš trejus metus priimtas sprendimas nutraukti didžiąją dalį mokslinių tyrimų, vykdytų Sendvičo centre, Pietų Anglijoje, kuriame buvo išrasta „Viagra“ bei daugelis kitų inovacijų. Dėl šio korporacijos ėjimo pareigų neteko beveik 2 tūkst. darbuotojų. Kompanijos pažadus išsaugoti darbo vietas skeptiškai įvertino Švedijos finansų ministras Andsersas Borgas. Politiko tvirtinimu, Švedijos patirtis, kuomet „Pfizer“ perėmė „Pharmacia“, atskleidė, kad ši įmonė gali prisiimti didelius įsipareigojimus, tačiau realiai rūpintis tik savo kaštų mažinimu. JAV kompaniją aštriai sukritikavo ir buvęs „AstraZeneca“ vadovas Davidas Barnesas. Jo teigimu, amerikiečių bendrovė į Anglijos rinką žvelgia kaip plėšrūnas į naują auką.
„Pfizer“ yra tarp dešimties labiausiai aplinką teršiančių įmonių Amerikoje. Prieš penkis metus kompanija sumokėjo 1,3 mlrd. JAV dolerių baudą, nes savo reklamose siūlė vaistus vartoti tais atvejais, kurie nebuvo patvirtinti Maisto ir vaistų administracijos. Tai stambiausia piniginė bauda visoje šalies istorijoje.

Tarp kitko:
„AstraZeneca“ yra antra didžiausia farmacininkė Didžiojoje Britanijoje ir septinta visame pasaulyje. Pasiūlymą susijungti britai iš „Pfizer“ išgirdo ir atmetė jau antrą kartą. Prieš tai siūlytą beveik 100 mlrd. JAV dolerių sumą amerikiečiai pakėlė daugiau nei šešiais milijardais.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris