Dar vienas planas vaistų kainoms pažaboti

Evelina Machova
2015-12-14
Kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete numatyta dvigubai daugiau milijonų skirti inovatyviems vaistams. Tačiau Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas sako, jog nepaisant geranoriško žingsnio, pacientams naujų vaistų kainos vis tiek bus per didelės, nes kompensuojama tik pagal mažiausią bazinę kainą tam tikroje vaistų grupėje.
Dar vienas planas vaistų kainoms pažaboti
Sveikatos apsaugos ministrė politikės, vaistai atpigs tada, kai Lietuva juos pirks kooperuodamasi su kitomis šalimis.

Seimo nariai vaistus perka svetur

Vyriausybės valandoje sveikatos apsaugos ministrė žadėjo imtis priemonių atpiginti Lietuvoje parduodamus vaistus. R.Šalaševičiūtė teigė, jog netrukus gali būti skelbiamos mūsų ir kitose šalyse parduodamų tokių pat vaistų kainos, be to, Lietuva kai kuriuos medikamentus pirks kartu su kitomis šalimis.
Tiesa, parlamentaras Kęstutis Glaveckas ministrei pateikė siūlymą pradėti viešinti, kiek kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje, Latvijoje ar Estijoje kainuoja vaistai.
Seimo nario įsitikinimu, tai padėtų farmacininkams ar vietiniams prekeiviams pakoreguoti vaistų kainas mažinimo link. „Dabar daugelis žmonių, taip pat ir aš, važiuoju į Lenkiją pirkti vaistų, kurie yra du kartus pigesni negu Lietuvoje“, – teigė parlamentaras Kęstutis Glaveckas. Prieš keletą savaičių Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Bronius Bradauskas taip pat teigė, ne kartą šeimos nariams vaistus pirkęs Turkijoje, kur jie irgi pigesni nei Lietuvoje.
Sveikatos apsaugos ministrė tikino, kad situacija - gerai žinoma. Pasak politikės, vaistai atpigs tada, kai Lietuva juos pirks kooperuodamasi su kitomis šalimis. „Mėginame imtis ir kitų priemonių - pirkti bendrai su kitomis valstybėmis. Šiuo metu jau baigiami derinimo darbai dėl bendro kai kurių medikamentų pirkimo su Latvija ir Estija. Taip pat Čekija nori prisijungti ir Vokietijos Tiuringijos žemė. Manau, kad kai kurie būtiniausi vaistai tikrai turėtų atpigti, vykdant bendrus pirkimus“, - sakė R.Šalaševičiūtė.
 

Nesuinteresuoti pirkti pigiausią
Praėjusios savaitės pradžioje SAM išplatintame pranešime teigiama, jog parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, kuriuo be keičiamos bazinės vaisto kainos skaičiavimo metodikos, siūloma pakeisti vaistų kainų referavimo taisykles bei panaikinti galimybę vaistams, neatitinkantiems deklaruotos kainos dydžio reikalavimo, būti įrašytiems į Kompensuojamųjų vaistų kainyną.
Keičiant bazinės vaisto kainos skaičiavimo metodiką, siūloma, kad priemoka už generinį 100 proc. kompensuojamą vaistą, kurio gamintojo deklaruota kaina grupėje mažiausia, būtų lygi nuliui. „Šiuo metu pacientai net ir už pigiausią 100 procentų kompensuojamą vaistą turi sumokėti priemoką, jei jos nekompensuoja gamintojas ar vaistinės, taikydamos minimalų prekybos antkainį. Tokiu būdu pacientai nėra suinteresuoti įsigyti pigesnių generinių vaistų, gamintojai taip pat nėra suinteresuoti, kad jų vaistų kaina būtų mažiausia“, - sako ministrė R.Šalaševičiūtė.
Nutarimo projekte taip pat siūloma nustatyti, kad to paties tarptautinio pavadinimo vaisto bazinė kaina, nepriklausomai nuo vaisto gamintojo, negalėtų būti didesnė negu jo kaina referencinėse šalyse. Referencinės šalys – tai Europos Sąjungos šalys, artimos Lietuvai tiek geografiškai, tiek ekonomiškai: Estija, Lenkija, Čekija, kt. Įteisinus šią nuostatą, atsirastų galimybė mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas. Vien pernai, pritaikius analogišką taisyklę vaistams, kurių generiniai analogai yra rinkoje daugiau negu 5 metus, buvo sutaupyta beveik 10 mln. eurų. Tačiau kaip pastebi farmacininkai, vaistų kainos jau ne vienerius metus ir taip reguliuojamos lyginant su referencinėmis šalimis. 

 
Tarp kitko
Ministerijos parengtame Vyriausybės nutarimo projekte taip pat siūloma panaikinti galimybę vaistams, kurie neatitinka keičiamame nutarime nustatyto gamintojo deklaruojamos kainos dydžio reikalavimo (vadinamojo „tunelio“), būti įrašytiems į kainyną, deklaruojant Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos atitinkamo dydžio nuolaidą. Šiuo metu galiojanti nuostata neskatina gamintojų konkuruoti vaistinių preparatų kainomis. Nes gamintojai nėra suinteresuoti mažinti deklaruojamų kainų, nes ir šių kainų nesumažinus iki nustatyto gamintojo deklaruojamos kainos dydžio reikalavimo, jų vaistiniai preparatai gali būti įrašyti į Kainyną, jei gamintojai VLK deklaruoja atitinkamo dydžio nuolaidas.

 
Vienas klausimas
L.S. sostinės gyventojų pasiteiravo, ar jiems tenka primokėti už kompensuojamus vaistus? 

 
Viktorija:

Kadangi vartoju labai daug medikamentų – nuo skrandžio, žarnyno, osteoporozės ir kraujo spaudimui reguliuoti - priemokoms prie kompensuojamųjų vaistų, vidutiniškai, kiekvieną mėnesį, išleidžiu daugiau negu penkiasdešimt eurų. Papildomai prie vaistų reikia naudoti specialius papildus, o jie nėra kompensuojami. Todėl vaistinėje piniginę tenka paploninti stipriai.

 


Virgilijus:

- Džiaugiuosi, kad vaistų nereikia pirkti daug. O ir tie, kuriuos vartoju, yra kompensuojami valstybės. Už juos primokėti nereikia. Kai kuriose vaistinėse net yra suteikiama dvidešimt penkių procentų nuolaida senjorams. Tad kas antrą mėnesį pirkdamas vaistus sumoku tik po penkiolika eurų už papildus.




Laima:

Vaikams perku kompensuojamus vaistus. Perku retai – dažniausiai gydyti sezonines ligas. Ir primokėti netenka. Mama perka kas mėnesį. Ji skundžiasi, jog už kompensuojamuosius vaistus reikia primokėti labai daug. Turbūt stiprius ir kokybiškus vaistus valstybė finansuoja tik maža dalimi, o didžiąją dalį reikia padengti savomis lėšomis.
 


Irena:

Dėl senyvo amžiaus vaistus vartoju kiekvieną dieną, o jų atsargas reikia pildyti kas tris mėnesius. Suma per ketvirtį susidaro tikrai nemenka. Mano mėnesinė priemoka už kompensuojamuosius vaistus yra maždaug apie penkiolika eurų. Per tris mėnesius tenka sumokėti beveik penkiasdešimt eurų. O tai mažą pensiją gaunančiam pensininkui jau yra našta.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris