Nauja vaikų stovyklų forma – keliaujančios stovyklos

www.lsveikata.lt
2015-05-18
Artėjant vasarai tėvai ima sukti galvas, kur išleisti savo atžalą. Įprastos stovyklos ne visada patenkina tėvų ir vaikų poreikius, tad ką išrinkti savo vaikui? Šiandien vis daugiau matome pasiūlymų vaikams atostogauti keliaujančiose stovyklose – žygiuose. Vis dėlto ne visi išdrįsta mažuosius išleisti savaitės trukmės žygiui su palapine: neramu, ar vaikas pakels didesnį fizinį krūvį, ar nepervargs, ar sugebės išbūti neįprastose sąlygose. Tad kas yra tos keliaujančios stovyklos ir kaip apsispręsti, ar išleisti vaiką į savaitę keliavimo su kuprine ant pečių?
Nauja vaikų stovyklų forma – keliaujančios stovyklos
Keliaujančios stovyklos – tai žygio stovyklos, kurių metu vaikai kartu su grupe vadovų keliauja gražiose Lietuvos vietose, gyvena palapinėse.

Kas ta keliaujanti stovykla?
Keliaujančios stovyklos – tai žygio stovyklos, kurių metu vaikai kartu su grupe vadovų keliauja gražiose Lietuvos vietose, gyvena palapinėse. Keliaujančių stovyklų būna įvairių – nuo tokių, kur vaikai viską daro patys (gaminasi maistą, įsirenginėja stovyklavietes), iki paprastesnių, kuriose keliauja su kuprinėmis, tačiau maistu yra pasirūpinta, ne visas naktis tenka miegoti palapinėse.
Tokios stovyklos iš anksto yra kruopščiai organizuojamos: parenkamas ir patikrinamas maršrutas, jis derinamas su vietos gyventojais, kartu su vaikais keliauja pakankamas kiekis stovyklos specifiką išmanančių vadovų, visada yra pasiekiama mediko pagalba, apsirūpinama būtiniausiomis priemonėmis.

 
Neturėtų bijoti mažiau aktyvūs vaikai
„Šiemet keliaujančią stovyklą organizuosime pirmą kartą, tačiau vadovai, kurie ją organizuos, patirties vaikų žygio stovyklose jau turi. Manome, kad visi vaikai tikrai gali vykti į keliaujančias stovyklas. Jos organizuojamos taip, kad būtų tinkamos visiems vaikams – net ir tiems, kurie daugiausia savo laiko praleidžia prie kompiuterio, yra mažai fiziškai aktyvūs. Žygis – nemenkas iššūkis, tačiau keliaujančių stovyklų organizatoriai yra profesionalai, išmanantys, kaip reikia elgtis su vaikais, atidūs jų poreikiams ir galimybėms. Stovyklose nesiekiama nualinti vaikus – siekiama mokytis per patirtį, pasverti savo galimybes, įveikti iššūkius“, - pasakoja Aušra Lasauskaitė, kūrybinės teatrinės vaikų vasaros stovyklos „Lietuvos Atgaja“ įkūrėja.
Pasak A.Lasauskaitės, dažnai tėvus ir vaikus gąsdina tai, kad keliaujančios stovyklos metu teks nueiti ne vieną kilometrą, tačiau verta suprasti tai, kad vaikai – daug ištvermingesni, kantresni ir stipresni nei patiems gali atrodyti. Tokios stovyklos padeda įgauti daugiau pasitikėjimo savo jėgomis bei suvokti, kokie stiprūs mes galime būti.
 
Žygis – nėra savaiminis stovyklos tikslas
„Pats geriausias mokymasis yra mokymasis iš savo patirties. Keliaujančiose stovyklose tam atsiranda pačios geriausios sąlygos – iššūkių, komandos procesų nereikia simuliuoti, nes jie atsiranda natūraliai. Juos įveikdami ir aptardami vaikai geriau pažįsta save, išmoksta veikti grupėje žmonių, atranda savo stiprybes, suvokia tai, kas jiems yra svarbiausia“, - sako Vakarė Smaleckaitė, keliaujančios „Lietuvos Atgajos“ pamainos „Aitvaro skrydis“ organizatorė ir vadovė.

Pasak V.Smaleckaitės, keliaujančios stovyklos – tai nėra tik žygis. Pati kelionė nėra savaiminis tikslas, mat šioje stovykloje gausu kūrybos pasitelkiant gamtos priemones, bendravimą, įvairias teatro, meno formas.
 
Išskirtinė patirtis vaikams
„Stovykla keliaujant pėsčiomis - unikali ir labai stipri patirtis. Žygis leidžia pažinti save ir kitą nekasdieniškose, ribinėse situacijose, atskirti tai, kas tikrai svarbu, nuo to, kas tik tarp kitko. Daug greičiau išsitrina kaukės, surepetuoti įvaizdžiai – tikiu, kad darnios asmenybės ir brandžių tarpusavio ryšių augimui tikrumas būtinas.
Žygio formatas labai padeda į tokią tikrumo būseną pakliūti. Be abejo, žygyje labai stiprūs ir gyvenimiškų įgūdžių mokymosi momentai: atsakomybės prisiėmimas, problemų sprendimas, lyderystė. Keliaujant pėsčiomis šie įgūdžiai ugdomi ne žaidžiant, simuliuojant, bet viską patiriant šimtu procentų tikrovėje“, - pasakoja Ieva Stogevičiūtė, patyriminių darnios asmenybės ugdymo stovyklų „Whatansu“ vadovė.
 
Svarbu vaiką paruošti stovyklai
„Vaiką būtina informuoti apie tai, kokia bus stovykla. Rekomenduojama papasakoti, kas ir kaip vyks, pasakyti, kad tai bus keliaujanti stovykla, nuteikti, kad gyvenimo sąlygos nebus kaip penkių žvaigždučių viešbutyje. Vis dėlto tikrai nereikia gąsdinti – svarbu viską pateikti per pozityviąją prizmę: papasakoti, kaip smagu laiką leisti gamtoje, grožėtis peizažais, naktiniu žvaigždėtu vasaros dangumi, susirasti draugų, išmokti naujų dalykų“, - pataria A.Lasauskaitė.
Pasak A.Lasauskaitės, su vaiku iki stovyklos svarbu daug kalbėtis apie laukiančią savaitę gamtoje. Jei vaikas ar jaunuolis atvyks į stovyklą visiškai nepasiruošęs tam, kas laukia, gali stipriai nusivilti, užsiblokuoti ir nepatirti tikrojo keliaujančios stovyklos džiaugsmo.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris